شنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

درخواست نتانیاهو از کشورهای اروپایی درباره حزب الله، جنجال در جهان عرب با پیشنهاد ازدواج یک کمدین اسرائیلی به بن سلمان، جزئیات تازه از سرنوشت جسد خاشقجی و تظاهرات گسترده در سرزمین‌های اشغالی علیه نتانیاهو، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به دستور ترامپ برای فروش رآکتورهای هسته‌ای ساخت سلاح‌ اتمی به عربستان نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد: جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد رئیس جمهوری آمریکا در سفر اخیر به ریاض و دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی درباره برنامه هسته‌ای و کمک‌های ایالات متحده به این کشور گفت وگو کرده است.

بر اساس این گزارش که با امضای «نیکلاس کریستف» منتشر شد، در حالی که دولت ترامپ خواستار خلع سلاح هسته‌ای ایران و کره شمالی است، به عربستان سعودی برای مجهز شدن به برنامه هسته‌ای کمک کرده و در نظر دارد، رآکتورهای مورد نیاز را به این کشور بفروشد.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، طرح فروش رآکتورهای هسته‌ای به عربستان سعودی از سوی گروهی از مقامات بازنشسته امنیت ملی آمریکا که در میان آنها نام «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی دولت ترامپ نیز به چشم می‌خورد، مطرح شده است.

دستور ترامپ برای فروش رآکتورهای هسته‌ای ساخت سلاح‌اتمی به عربستان/جنجال در جهان عرب با پیشنهاد ازدواج یک کمدین اسرائیلی به بن سلمان/جزئیات تازه از سرنوشت جسد خاشقجی/ تظاهرات گسترده در سرزمین‌های اشغالی علیه نتانیاهو

به گزارش این رسانه آمریکایی، «یکی از شک‌آور ترین اقدامات ترامپ در دو سال گذشته این است که وی قصد دارد راکتورهای هسته‌ای را به ریاض بفروشد که می‌توان از آنها برای ساخت سلاح هسته‌ای نیز استفاده کرد».

درخواست نتانیاهو از کشورهای اروپایی درباره حزب الله

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طی سخنانی در نشست کابینه این رژیم گفت: کشورهای اروپایی باید همانند انگلیس حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی اعلام کنند.

نتانیاهو گفت: هفته گذشته، شاهد حادثه مهم دیگری در عرصه دیپلماسی و امنیت بودیم و آن تصمیم انگلیس مبنی بر تروریستی خواندن حزب الله بود.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی حزب الله را به انجام اقدامات تروریستی متهم کرد و این جنبش را در خدمت ایران دانست.

رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا در ماه‌های گذشته در تلاش برای محدود کردن فعالیت‌های حزب‌الله لبنان، کشورهای اروپایی را برای تروریستی اعلام کردن کل حزب‌الله تحت فشار شدید قرار داده‌اند.

دستور ترامپ برای فروش رآکتورهای هسته‌ای ساخت سلاح‌اتمی به عربستان/جنجال در جهان عرب با پیشنهاد ازدواج یک کمدین اسرائیلی به بن سلمان/جزئیات تازه از سرنوشت جسد خاشقجی/ تظاهرات گسترده در سرزمین‌های اشغالی علیه نتانیاهو

روز دوشنبه گذشته، جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس اظهاراتی را علیه حزب الله لبنان مطرح کرده و گفت: «تفاوتی بین شاخه نظامی و سیاسی حزب الله وجود ندارد».

هانت، حزب الله لبنان را به زعم خود به تلاش برای برهم زدن ثبات منطقه متهم کرده و مدعی شده بود: «ممنوعیت حزب الله حاوی این پیام است که اقدام این حزب در برهم زدن ثبات منطقه پذیرفته نیست».

روز چهارشنبه گذشته نیز «ساجد جاوید»، وزیر کشور انگلیس اعلام کرد، دولت این کشور کلّیت حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد.

جاوید مدعی شد: «حزب‌الله به تلاش برای بی‌ثبات کردن وضعیت شکننده خاورمیانه ادامه می‌دهد و ما دیگر نمی‌توانیم میان شاخه نظامی آن که پیش از این غیرقانونی شده و حزب سیاسی آن، تمایز قائل شویم، به همین جهت، من تصمیم گرفته‌ام کل گروه را ممنوع کنم».

جنجال در جهان عرب با پیشنهاد ازدواج یک کمدین اسرائیلی به بن سلمان

«نوام شوستر ایلیاسی» یکی از کمدین های زن رژیم صهیونیستی در مصاحبه با شبکه i24 طنز گونه پیشنهاد ازدواج با «محمدبن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی را داد.

وی در این مصاحبه با بیان اینکه تل آویو و ریاض روابط گسترده‌ای با یکدیگر دارند، به محمد بن سلمان پیشنهاد ازدواج داد.

این کمدین اسرائیلی در بخشی از مصاحبه طنز خود گفت: هیچ مردی با یک زن قد بلند و قوی ازدواج نمی‌کند. خانواده من فشار می‌آورند که باید شوهر کنم و من به دنبال یک مرد قد بلند هستم. من با هر کسی ازدواج نمی‌کنم من به دنبال یک شاهزاده هستم.

دستور ترامپ برای فروش رآکتورهای هسته‌ای ساخت سلاح‌اتمی به عربستان/جنجال در جهان عرب با پیشنهاد ازدواج یک کمدین اسرائیلی به بن سلمان/جزئیات تازه از سرنوشت جسد خاشقجی/ تظاهرات گسترده در سرزمین‌های اشغالی علیه نتانیاهو

وی در ادامه افزود: در میان مردان سرشناس قد بلند، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حضور دارد؛ اما او به کار من نمی‌آید. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی هم قد بلند است و می دانم که روابط زیادی میان تل آیو و ریاض وجود دارد.

به نوشته راشاتودی، پخش این مصاحبه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان عرب داشته به طوری که حتی شخص نوام شوستر نیز از بازتاب سخنان خود شوکه شده است.

نکته مهم در این مصاحبه طنز اما، اشاره این کمدین به روابط گسترده موجود میان رژیم صهیونیستی و عربستان است که با وجود مخالفت مسلمانان جهان رو به پیشرفت است.

جزئیات تازه از سرنوشت جسد خاشقجی

شبکه الجزیره قطر طی تحقیقی موشکافانه از جزئیات جدیدی از پرونده قتل جمال خاشقجی و نخستین تماس تلفنی که بین هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات ترکیه و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در شب جنایت قتل این روزنامه‌نگار منتقد سعودی انجام گرفت، پرده برداشت.

این افشاگری شب گذشته در حلقه برنامه تحقیقی «آنچه پنهان شده بزرگ است» منتشر شد که به جنایت قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول در دوم اکتبر گذشته به دست تیم ترور سعودی می‌پردازد.

دستور ترامپ برای فروش رآکتورهای هسته‌ای ساخت سلاح‌اتمی به عربستان/جنجال در جهان عرب با پیشنهاد ازدواج یک کمدین اسرائیلی به بن سلمان/جزئیات تازه از سرنوشت جسد خاشقجی/ تظاهرات گسترده در سرزمین‌های اشغالی علیه نتانیاهو

در این برنامه مطرح شده که تماسی تلفنی بین ولیعهد سعودی و رئیس سازمان اطلاعات ترکیه چند ساعت بعد از قتل خاشقجی انجام گرفت و آن بعد از مطمئن شدن سازمان اطلاعات ترکیه درباره موضوع خارج نشدن روزنامه‌نگار سعودی از کنسولگری بود.

طی مکالمه تلفنی هاکان با بن سلمان، مقام اطلاعاتی ترکیه جویای سرنوشت خاشقجی و بستن این پرونده می‌شود؛ اما ولیعهد سعودی وجود خاشقجی در کنسولگری را کاملا انکار می‌کند و این سخن را تهدیدی غیرقابل قبول دانسته و مکالمه را پایان می‌دهد.

تنور کنسولگری

این برنامه تحقیقی به اطلاعات شعبه تحقیقات جنایی ترکیه استناد کرده که آثار خون خاشقجی روی دیوار دفتر سرکنسول سعودی را به رغم نقاشی کردن آن کشف کرده بود. همچنین جزئیاتی درباره استفاده از تنور در داخل منزل سرکنسول سعودی در استانبول و سوزاندن تکه‌هایی از جسد خاشقجی در تنور منتشر شده و در این باره اظهارات کارگری که این تنور را با ویژگی‌های مورد نظر العتیبی، سرکنسول عربستان چند ماه قبل از جنایت ساخته بود منتشر شده است.

فردی که این تنور را ساخته در مصاحبه با این برنامه گفته است، این تنور می‌تواند حرارت بیش از ۱۰۰۰ درجه را تحمل کرده و قابلیت ذوب فولاد و آهن را دارد و گازی است.

طبق اسناد منتشره، متخصصان ترکیه‌ای، روشن بودن تنور را طی سه روز بعد از انتقال تکه‌های جسد خاشقجی در کیف‌هایی به داخل منزل محمد العتیبی رصد کرده‌اند؛ البته بعد از اینکه تیم ترور در داخل ساختمان کنسولگری جسد را مثله کردند. همچنین فاش شده، مقامات کنسولگری ده‌ها کیلو گوشت برای سرپوش گذاشتن بر عملیات سوزاندن تکه‌های جسد خاسقجی در تنور خریداری کرده‌اند.

تظاهرات گسترده در سرزمین‌های اشغالی علیه نتانیاهو

صد‌ها تن درسرزمین‌های اشغالی با برگزاری تظاهرات گسترده در میدان «هابیما» در تل‌آویو، خواستار استعفای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی شدند.

آویخای مندلبلیت، دادستان کل رژیم صهیونیستی، روز پنجشنبه از تصمیم خود برای اعلام جرم علیه نتانیاهو به اتهام دریافت رشوه، کلاهبرداری و خیانت در امانت خبر داد.

دادستان کل رژیم صهیونیستی همچنین روز جمعه اعلام کرد، به نتانیاهو هشدار داده است هیچ چیز مانع تصمیم گیری وی در خصوص پرونده‌های فساد مالی علیه او نخواهد شد.

نتایج یک نظرسنجی انجام شده در روز جمعه نیز نشان می‌دهد، دو سوم اسرائیلی‌ها بر این باورند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به دلیل پرونده فسادش باید از سمت خود استعفا کند.

معترضان در حالی خواستار استعفای نتانیاهو شده اند، وی قصد کناره‌گیری از قدرت را ندارد و امیدوار است، بتواند در انتخابات نهم آوریل برای پنجمین دوره نخست‌وزیری، به پیروزی دست یابد.

این نخستین بار در تاریخ اسرائیل است که یک نخست وزیر با اتهامات جنایی مواجه می‌شود و این موضوع بر تلاش‌های نتانیاهو برای انتخاب مجدد تأثیر زیادی می‌گذارد.

تظاهرکنندگان پلاکارد‌هایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: «فاسد به خانه برو!»، «تنها افراد فاسد از دادگاه می‌ترسند»، «وزیر تبهکاری» (Crime Minister).