دوشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » پیمانه اقتصادی: مصوبه‌ای که این روز‌ها دلار را گران کرده است/ / آمریکایی‌ها برای خرید خانه چند سال کار می‌کنند؟

پیمانه اقتصادی: مصوبه‌ای که این روز‌ها دلار را گران کرده است/ / آمریکایی‌ها برای خرید خانه چند سال کار می‌کنند؟

 

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

 

مصوبه‌ای که این روز‌ها دلار را گران کرده است

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: طی سه روز گذشته بازار ارز شاهد نوسانات همراه با رشد نرخ ارز بود؛ در حالی که از اوایل هفته، با مجوز صادره به آن بخش از صادرکنندگانی که در خصوص نحوه بازگرداندن ارز خود به چرخه اقتصادی عملکرد خوبی داشته اند، قاعدتا بایستی شاهد عرضه بیشتر ارز و کاهش نرخ آن می بودیم. چرا این گونه شد؟ یک دلیل برمی گردد به مصوبه آزادی ورود دهها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان. در شرایط تحریم و محدودیت های ارزی، این دسته از تصمیمات، واردات اجناس غیر ضرور در موقعیت زمانی تحریم را افزایش داده و قطعا موجب افزایش تقاضای ارز در سلیمانیه، دبی و هرات و متعاقبا در بازار ایران شده است. از هیات محترم وزیران با فوریت تجدیدنظر در این مصوبه را خواهم خواست. باید روش دیگری برای این کار یافت. امروز ثبات بازار ارز برای کشور امری بسیار ضروری است. البته عامل مهم روانی اجلاس FATF هم مزید بر علت شده است که البته، اطلاعات دریافتی حاکی است در این مقطع نیز احتمال تمدید تعلیق زیاد است.
پورابراهیمی: منابع ارزی 2 برابر میزان تقاضا در کشور است

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نوسانات نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: بین منابع و مصارف ارزی منطق حکمفرما است و در طول سال های اخیر میزان منابع ارزی کشور همیشه 2 برابر میزان مصارف ارزی بوده و هر میزان که کشور نیاز به ارز داشته 2 برابر آن ارز است. وی با بیان اینکه منابع ارزی کشور از فروش نفت و صادرات غیرنفتی حاصل می شود، افزود: حتی اگر کشور یک بشکه نفت نفروشد، مجموع منابع ارزی ناشی از صادرات غیرنفتی نیازهای وارداتی کشور را پوشش می دهد، بنابراین از جهت منابع و مصارف ارزی در شرایط گذشته و کنونی هیچ تفاوتی ایجاد نمی‌شود. وی با اشاره به اینکه شاید عدد مثبت تراز بازرگانی کشور کمتر شود اما همچنان مثبت می ماند، ادامه داد: سال ۹۴، حدود ۵۰ میلیارد دلار واردات و 105 میلیارد دلار صادرات داشته ایم که در واقع صادرات بیش از 2 برابر واردات است، همچنین سال گذشته ۸۰ میلیارد دلار میزان صادرات و ۴۰ میلیارد دلار واردات داشته ایم و تقریبا دو برابر بودن منابع ارزی کشور همیشه وجود داشته است. پورابراهیمی با بیان اینکه دست ما برای افزایش درآمدهای نفتی بسته نیست، اظهار داشت: روش هایی برای فروش نفت ایجاد شده همانند اینکه بخش خصوصی صادرات نفت را انجام دهد و در این زمینه موفقیت‌هایی ایجاد شده است. /خانه ملت

دلیل افزایش 20 درصدی قیمت محصولات شوینده

جمشید فروزش عضو هیأت مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی اظهار داشت: بر اساس مصوبه‌ای که آذرماه امسال صادر شد، قیمت محصولات شوینده حدود 20 درصد افزایش یافت که برخی کارخانه‌ها نسبت به اعمال این افزایش قیمت اقدام کرده و برخی نیز با تأخیر این کار را انجام داده‌اند. وی با بیان اینکه دلیل اصلی این اتفاق، رشد قیمت دلار و بالا رفتن نرخ مواد اولیه وارداتی بوده است، افزود: تولیدکنندگان محصولات شوینده و بهداشتی قبلاً از دلار 3750 تومانی استفاده می‌کردند که این قیمت به 4200 تومان افزایش یافت و در حال حاضر نیز از ارز نیمایی 8400 تومان استفاده می‌کنند. وی توضیح داد: رشد قیمت دلار باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات شوینده و بهداشتی شد، به طوری که قیمت مواد اولیه مورد نیاز در این صنعت از 98 تا 180 درصد افزایش پیدا کرد. فروزش توضیح داد: در تولید پودر شوینده به واردات 45 درصدی مواد اولیه نیازمندیم و سهم مواد اولیه وارداتی در تولید مایع ظرفشویی 15 تا 20 درصد، خمیر دندان و شامپو 90 درصد است. به گفته وی در تولید برخی محصولات مانند شامپو، مایع‌ دستشویی و مایع ظرفشویی به یک نوع ماده اولیه نیاز است که توسط کشورهای تولیدکننده روغن‌های گیاهی تولید می‌شود و صنایع شوینده مجبور به واردات آن هستند، تا پس از انجام دو مرحله فرآوری در داخل، به عنوان یک محصول واسطه‌ای در صنعت شوینده قابل استفاده باشد. /فارس

روزانه ۹ میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق می‌شود

مصطفی کواکبیان گفت: در مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۸ ادامه دارد و تاکنون دولت و کمیسیون تلفیق،​ موافق افزایش قیمت بنزین در سال آینده نبوده اند. وی اضافه کرد: البته هیچکس مخالف سهمیه بندی بنزین، احیای کارت‌های سوخت و کنترل مصرف بنزین نیست، اما باید سازو کار آن اندیشیده شود. کواکبیان با اشاره به اینکه روزانه ۹ میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق می‌شود گفت: برای مقابله با آن باید دولت کنترل‌های لازم را انجام دهد و مجلس نیز برنامه ریزی مناسبی داشته باشد. این نماینده مجلس با بیان اینکه برخی می‌گویند قیمت بنزین در منطقه بیشتر است و این امر موجب قاچاق می‌شود اظهار داشت: زمانی نرخ ارز ۳۶۰۰ تومان بود و حالا افزایش یافته است، شاید اگر بر آن اساس حساب کنیم باید قیمت بنزین را افزایش دهیم، اما نه ۶ هزار تومان. /خبرگزاری صداوسیما

نرخ بلیط هواپیما در ایام نوروز ۹۸ تغییر نخواهد کرد

رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ورود کمیسیون عمران مجلس به پرونده نرخحمل و نقل ریلی، هوایی و جاده ای در ایام نوروز 98، گفت: از ماه گذشته این کمیسیون، مذاکرات و مکاتبات خود با دستگاه ها در حوزه های مختلف حمل و نقل را آغاز کرده و خوشبختانه این سازمان ها همکاری مناسبی را با مجلس داشته اند. محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به مکاتبه کمیسیون عمران مجلس با سازمان هواپیمایی، گفت: در این مکاتبه، درباره نرخ بلیط هواپیما در ایام نوروز مذاکرات جدی و قابل قبولی صورت گرفت، از این رو بر اساس گزارش این سازمان، نرخ بلیط هواپیما در ایام نوروز 98 تغییر نخواهد کرد. وی در گفت‌وگو با خانه ملت ادامه داد: همچنین کمیسیون عمران مجلس در مذاکرات با مسئولان حمل و نقل ریلی در ارتباط با نرخ بلیط نیز تأکید کرد که قیمت بلیط قطار در نوروز 98 نباید تغییر کند تا مسافران بتوانند بهتر از امکانات حمل و نقل ریلی استفاده کنند. این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: در بحث حمل و نقل جاده ای نیز کمیسیون عمران مجلس معتقد به عدم افزایش قیمت بلیط اتوبوس بود، همچنین بر ضرورت افزایش خدمات رفاهی در حوزه حمل و نقل تأکید شد.

طلای سیاه از ۵۷ دلار گذشت

قیمت نفت روز پنج‌شنبه تحت تاثیر کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا و ایران به رکورد بالای جدیدی صعود کرد، اما نگرانی‌ها نسبت به چشم‌انداز اقتصاد جهانی رشد قیمت‌ها را محدود کرد. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱۷ سنت (معادل ۰.۳ درصد) نسبت به قیمت نهایی روز چهارشنبه افزایش یافت و به ۵۷.۳۳ دلار در هر بشکه رسید، اما از اوج قیمت ۵۷.۵۵ دلار که روز گذشته به آن صعود کرده بود فاصله داشت. بهای معاملات آتی نفت برنت با شش سنت افزایش نسبت به روز گذشته، به ۶۷.۱۴ دلار در هر بشکه رسید. تحلیلگران می‌گویند: کندی اقتصاد جهانی مانع از این شده که قیمت‌های نفت رکورد بالای جدیدی را برای سال میلادی جاری ثبت کند. بنجامین لو، تحلیلگر شرکت فیلیپ فیوچرز در سنگاپور گفت: کندی رشد اقتصادی به کاهش مصرف سوخت منجر خواهد شد و روند صعودی قیمت‌های نفت را تحلیل خواهد برد.
دستمزدها در انگلیس به بالاترین سطح ۷ سال اخیر می‌رسد

موسسه توسعه و منابع انسانی انگلیس دریافته است که شرکت های انگلیسی در نظر دارند امسال به طور متوسط سطح دستمزدها را ۲.۵ درصد افزایش دهند. این افزایش با هدف حمایت از کارکنان انگلیسی در زمان خروج این کشور از اتحادیه اروپا و تقویت بازار کار صورت می‌گیرد. با وجود رسیدن سطح سرمایه گذاری‌های تجاری به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۲، نرخ بیکاری انگلیس اکنون در پایین ترین سطح خود از دهه ۱۹۷۰ میلادی قرار گرفته است. گرتان ولیگ، یکی از سیاستگذاران بانک مرکزی انگلیس در همین رابطه گفت دست کارفرمایان انگلیسی برای انتخاب کارمند جدید پس از بریگزیت باز تر خواهد شد. به نقل از ایسنا؛ آمارهای منتشر شده دولت انگلیس نشان می دهد پایین بودن نرخ تورم یکی از انگیزه‌های اصلی کارفرمایان برای افزایش بیش از ۲ درصدی سطح دستمزدها است. در سال های اخیر، افزایش اندک سطح دستمزدها یکی از اصلی ترین دلایل افزایش شمار جمعیت فقیر انگلیس عنوان شده است و قدرت خرید کارکنان انگلیسی با وجود افزایش دستمزدها هنوز پایین‌تر از قدرت خرید ان ها در ۱۰ سال قبل است. در عین حال این موسسه انگلیسی گفته است کارکنان بخش دولتی نباید انتظار داشته باشند که دستمزدشان به اندازه کارکنان بخش خصوصی افزایش یابد و افزایش دستمزد آن ها احتمالا حدود ۲ درصد خواهد بود.

سکه بالاخره ۹۰ هزار تومان ارزان شد

رئیس­ کمیسیون تخصصی طلاوجواهر: روز پنج شنبه با کاهش ۱۰ دلاری قیمت هر انس طلا در بازار‌های جهانی، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در بازار‌های داخلی ۹۰ هزار تومان پایین آمد. محمد کشتی آرای در گفتگو خبرگزاری صداوسیما افزود: هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۶۴۰ هزارتومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز ۸۱۵ هزار تومان معامله شد. وی قیمت هر انس طلا در بازار‌های جهانی را ۱۳۳۴ دلار اعلام کرد و گفت: هر مثقال طلا در بازار‌های داخلی ۱ میلیون و ۸۵۰ هزارتومان عرضه شد. رئیس ­کمیسیون تخصصی طلاوجواهر با بیان اینکه عرضه و تقاضا در بازار متعادل است ادامه داد: هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد. کشتی آرای گفت: حباب سکه هم اکنون ۳۷۰ هزار تومان و دلار ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان است.

فراخوان ۸۶ هزار نیسان به دلیل نقص فنی ترمزها

شرکت خودروسازی نیسان اعلام کرده است که ۸۶ هزار و ۲۰۰ دستگاه از خودروهای «مورانو» مدل سال ۲۰۰۹ را در ایالات‌متحده فراخوان می‌دهد. این فراخوان پس از آن اعلام شد که طی ماه‌های گذشته چندین سانحه به‌دلیل افزایش مسافت توقف کامل این خودرو رخ داده است. دلیل اصلی این سوانح جاده‌ای نقص فنی ترمزها اعلام شده است. در این خودروها، روغن ترمز که با افزودنی‌های دیگری ترکیب شده و وظیفه دارد تا از فرسایش و خوردگی جلوگیری کند ممکن است موجب عملکرد نادرست سیستم ضدقفل ترمزها شود. این موجب می‌شود تا لوله‌ها در واحد کنترل در زمان درست بسته نشوند. به نقل از دنیای اقتصاد؛ سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا اعلام کرده که حداقل ۱۴ سانحه به‌دلیل این نقص فنی رخ داده است. این سازمان همچنین ۴۸۰ شکایت را از مالکان نیسان مورانو ۲۰۰۹ به‌دلیل مشکل در ترمزها دریافت کرده است. با این حال نیسان در ابتدا اعلام کرده بود که فراخوان ضروری نیست؛ چراکه مالکان هرگز کنترل کامل ترمزها را از دست نداده‌اند.

ترانزیت سوخت اقلیم کردستان عراق به ایران از سر گرفته شد

ترانزیت سوخت و فرآورده های سوختی از اقلیم کردستان عراق به ایران از سر گرفته شد و مسئولان گمرکات این اقلیم اعلام کردند: ورود کامیونهای ایرانی برای ترانزیت مواد سوختی از مبدا کردستان عراق به بنادر ایران بلامانع است. بر اساس اعلام گمرکات اقلیم کردستان عراق آن دسته از محصولات نفتی که منبع تولیدشان در کارگاه و پالایشگاههای داخل حریم کردستان عراق است و یا با حکومت قرارداد داشته و مجوز رسمی دارند می توانند ترانزیت شوند. همچنین آن دسته از محصولات نفتی که منبع تولیدشان در استانهای دیگر عراق فدرال می باشد به شرط اینکه مجوز صادرات رسمی از وزارت نفت عراق فدرال داشته باشند و مجوز آنرا ارائه نمایند نیز مستثنی هستند.
آمریکایی‌ها برای خرید خانه چند سال کار می‌کنند؟

با وجود افزایش قیمت مسکن در آمریکا طی سال گذشته و سخت‌گیری بیشتر بر اعطای وام رهنی از سوی بانک‌های این کشور، بازار مسکن در این کشور هنوز پررونق است. بر اساس جمع‌آوری اطلاعات مربوط به متوسط بهای مسکن و متوسط درآمد ساکنان شهرهای مختلف آمریکایی، ارزان ترین شهرهای این کشور برای خرید خانه که در سال قبل شاهد کاهش قیمت مسکن و افزایش متوسط درآمد ساکنان خود بوده اند عبارت اند از:

۱- آناپولیس، مری‌لند:

در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۹.۴ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۵ درصد کاهش یافته است به گونه ای که متوسط قیمت خانه این شهر از ۵۰۰هزار دلار در سال گذشته به ۴۷۵ هزار دلار کاهش و متوسط درآمد از ۷۴هزار و ۱۷۸ دلار در سال به ۸۱هزار و ۱۴۳ دلار افزایش یافته است. بنابراین به فرض پس انداز کامل حقوق، برای خرید خانه در این شهر حدود ۶ سال زمان لازم است.

۲- مورفریزبورو، تنسی:

در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۸.۵ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۱.۶ درصد کاهش یافته است به گونه ای که متوسط قیمت خانه این شهر از ۲۸۳هزار و ۱۵۷ دلار در سال گذشته به ۲۲۷ هزار و ۹۰۰ دلار کاهش و متوسط درآمد از ۵۳هزار و ۲۴۱ دلار در سال به ۵۷هزار و ۷۵۳ دلار افزایش یافته است. بنابراین به فرض پس انداز کامل حقوق، برای خرید خانه در این شهر حدود ۵ سال زمان لازم است.

۳- اوماها، نبراسکا:

در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۵.۸ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۷.۳ درصد کاهش یافته است به گونه ای که متوسط قیمت خانه این شهر از ۲۳۲هزار دلار در سال گذشته به ۲۱۵ هزار دلار یافته است.

۴- نشویل، تنسی:

در مقایسه با سال گذشته، متوسط درآمد ساکنان این شهر ۵.۹ درصد افزایش و متوسط قیمت مسکن ۸.۳ درصد کاهش یافته است به گونه ای که متوسط قیمت خانه این شهر از ۳۱۹هزار دلار در سال گذشته به ۲۷۱ هزار و ۹۰۰ دلار کاهش و متوسط درآمد به ۵۲هزار و ۸۵۸ دلار افزایش یافته است. بنابراین به فرض پس انداز کامل حقوق، برای خرید خانه در این شهر حدود ۵ سال زمان لازم است.