سه شنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » نقشه واشنگتن برای سوریه و احتمال افزایش رویارویی با روسیه /

نقشه واشنگتن برای سوریه و احتمال افزایش رویارویی با روسیه /

به‌نظر می‌رسد نقشه جدید واشنگتن برای ایجاد منطقه حائل در مناطق شمال شرقی سوریه که اقدامی غیرقانونی است، جبهه رویارویی جدیدی بین آمریکا و متحدانش…

به گزارش بولتن نیوز، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته است: اظهارات شنیده‌شده در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ اوضاع در سوریه را بیش از پیش روشن کرده است. “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در این کنفرانس تأکید کرد که مسکو به‌همراه شرکای خود در گروه آستانه (ایران و ترکیه) در حال آماده‌سازی شرایط برای اجرای یک عملیات نظامی دقیق در استان ادلب سوریه هستند.

در عین حال این احتمال نیز وجود دارد که آمریکا به‌همراه متحدانش در ائتلاف بین‌المللی درصدد ایجاد منطقه حائل نظامی در خاک سوریه باشند تا همچون گذشته مناطق شرق رود فرات را تحت کنترل آنها قرار دهد. البته مسلماً این اقدام غیرقانونی بوده و با منافع مقامات دمشق و شرکای خارجی آن، یعنی روسیه و ایران مطابقت نخواهد داشت.

سناریوی مورد نظر واشنگتن برای روند آتی اوضاع از سوی “مایک پنس” معاون رئیس جمهوری آمریکا و “لیندسی گرام” سناتور جمهوری‌خواه قابل اجرا ارزیابی شده است. به‌گفته معاون دونالد ترامپ، تصمیم آمریکا برای خارج کردن نظامیانش از سوریه به‌معنای آن نیست که واشنگتن راهکاری درباره سوریه نداشته باشد و ” لیندسی گرام” هم که به‌طور پیگیرانه ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه را لابی می‌کند، گفته است که مقامات پارلمانی آمریکا تلاش می‌کنند تا همتایان اروپایی خود را درباره ضرورت ایجاد یک منطقه حائل در شمال شرق سوریه به‌منظور تأمین امنیت مردم کرد این منطقه و با مشارکت نیروهای نظامی از کشورهای اروپایی متقاعد سازد.

بر اساس اطلاعات روزنامه «واشنگتن پست»، پنتاگون در حال کار به‌روی طرحی است که بر اساس آن کشورهای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) حدود 1500 نیروی نظامی خود را برای تحقق راهکار جدید در سوریه اختصاص دهند. برای این منظور حدود 200 نظامی آمریکایی نیز ممکن است در سوریه باقی بمانند.

مخالفت روسیه، ترکیه و ایران تغییری در طرح آمریکا در سوریه نمی‌دهد

سرگئی لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی خود در حاشیه کنفرانس مونیخ ابراز تردید کرد که این طرح آمریکا برای ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه بتواند به حل‌وفصل اوضاع در منطقه کمکی کند. وی گفت: «تفسیر تمایل رئیس جمهور دونالد ترامپ برای ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه دشوار است. به‌عقیده من، باید روی توافقاتی که در چارچوب مذاکرات آستانه در حال اجراست، تمرکز کرد. طرح‌های مختلف کشورهایی که حضور آنها در خاک سوریه غیرقانونی است، به‌خصوص طرح‌هایی که مداخله بیشتر نقش‌آفرینان غیرقانونی را در نظر بگیرد، کمکی به حل مشکلات در سوریه نخواهد کرد».

این در حالی است که ترکیه نیز ظاهراً طرح نظامی خاص خود را برای سوریه دارد؛ به‌گفته “خلوصی آکار” وزیر دفاع ملی این کشور، در منطقه امنیتی در شمال سوریه فقط باید ترکیه حضور داشته باشد. وی توضیح داد که این مسئله به طرح آمریکا برای ایجاد منطقه حائلی به‌مسافت 440 کیلومتر در خطوط مرزی سوریه و ترکیه، در مجاورت کرانه شرقی رود فرات مربوط می‌شود.

به‌احتمال زیاد مسکو نیز از چنین موضع‌گیری حمایت می‌کند، لاوروف در کنفرانس مونیخ تأکید کرد که بین سوریه و ترکیه توافق‌نامه‌ای از سال 1998معروف به توافقنامه عدن وجود دارد که بر اساس آن دو کشور برای تأمین امنیت در مناطق مرزی خود، از جمله مقابله مشترک با تهدیدات تروریستی همکاری دوجانبه دارند.

بدین ترتیب به‌نظر می‌رسد که روسیه و ترکیه در جبهه واحدی علیه آمریکا قرار دارند. ایران نیز قطعاً از مواضع مسکو و آنکارا در این رابطه حمایت می‌کند. البته بعید است که این مسئله تغییری در اهداف آمریکا و متحدانش برای اشغال مناطقی از خاک سوریه ایجاد کند.

اوضاع در مناطق شمال شرقی سوریه و به‌خصوص در منطقه کاهش تنش ادلب از جمله مسائل مورد مذاکره در گفت‌وگوی تلفنی چند روز قبل “امانوئل ماکرون” رئیس جمهوری فرانسه با “ولادیمیر پوتین” بود. احتمال بسیار کمی وجود دارد که فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی از مشارکت در ائتلاف به‌رهبری آمریکا صرف‌نظر کرده و بخواهند حل‌وفصل اوضاع در سوریه را به شرکت کنندگان در مذاکرات آستانه بسپارند. براساس اطلاعات کاخ الیزه، ماکرون به پوتین یادآور شد تنها حل‌وفصل سیاسی اوضاع زیر نظر سازمان ملل اجازه خواهد داد تا پیروزی قطعی بر داعش به دست آمده و ثبات در سوریه و امکان بازگشت آوارگان پناهجویان به کشورشان فراهم شود.

شرایط برای برگزاری انتخابات در سوریه هنوز فراهم نشده است

سرهنگ “شامیل گارییف” کارشناس نظامی روس در گفت‌وگو با این روزنامه یادآور شده، البته واضح است که شرایط برای برگزاری انتخابات در سوریه هنوز به‌وجود نیامده است. بر اساس اطلاعات کمیسار عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، حدود 7 میلیون پناهجوی سوری همچنان در 45 کشور جهان حضور دارند. سه میلیون نفر نیز در منطقه کاهش تنش ادلب متمرکز هستند. این میزان تقریباً نیمی از جمعیت کل سوریه را شامل می‌شود و به‌دلایل کاملاً مشخص آنها نمی‌توانند در انتخابات برگزارشده در کشورشان شرکت کنند.

به‌عقیده وی، برای بازگشت پناهجویان به سوریه لازم است تا گروه‌های تروریستی در این کشور به‌طور کامل از بین رفته و آشتی سیاسی محکمی بین گروه‌های مخالف و دولت سوریه برقرار شود، در حالی که هیچ‌یک از این دو شرط در حال حاضر وجود ندارد، به همین دلیل در دورنمای نزدیک هم مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه همچنان ادامه خواهد داشت و کشورهای ضامن صلح در سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه هم به این مسئله واقف هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم