دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » در گفت‌وگو با رادیو بایرن آلمان مطرح شد ظریف: اروپا در حد بازجویی از ایران نیست

در گفت‌وگو با رادیو بایرن آلمان مطرح شد ظریف: اروپا در حد بازجویی از ایران نیست

وزیر امور خارجه ایران در اظهاراتی که بعد از کنفرانس امنیتی مونیخ داشت، حق برخورداری از تجهیزات دفاعی را برای ایران محفوظ دانست و انتقاد اروپا در این باره را نابجا تلقی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر خارجه ایران در بخشی از اظهارات خود بعد از ایراد سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ به رادیو بایرن آلمان گفت: اروپایی‌ها بیانیه‌های سیاسی خوبی در حمایت از برجام داده‌اند، اما در عمل باید اقدامات بیشتری انجام دهند. اگر روزی آمریکایی‌ها به اروپا بگویند باید رابطه تجاری خود با چین را قطع کنید، آن‌ها چه می‌کنند؟ همان کار را الان انجام دهید. چراکه اگر در برابر یک زورگو نایستید، زورگوتر می‌شود.

محمدجواد ظریف با توجه به برخی اظهارات مقامات اروپایی درباره برنامه موشکی ایران گفت: اگر قرار به صحبت درباره منع اشاعه باشد این اروپا است که باید پاسخگو شود. اروپا در موقعیتی نیست که بخواهد بر کرسی بازجویی بنشیند.

وی ادامه داد: آن زمان که ما با جنگنده‌های فرانسوی، تسلیحات شیمیایی آلمانی، تانک‌های انگلیسی و آواکس‌های آمریکایی و تسلیحات روسی تحت حمله بودیم، زمانی که ما را موشک‌باران می‌کردند؛ هیچ‌کس کوچکترین ابزار دفاعی به ما نمی‌داد، نه پدافند و نه موشکی برای پاسخ.

وی در خصوص رفتار دوگانه آمریکا در حذف و اضافه کردن نام افراد و نهادها به لیست تروریستی خود، تاکید کرد: این رفتار باید متوقف شود. تروریست همیشه تروریست است.

وی همچنین از رفتار جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و رودی جولیانی وکیل ترامپ در ایراد سخنرانی در جمع گروهک منافقین نیز انتقاد کرد.

وزیر خارجه ایران با انتقاد از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای ایران اظهار داشت: ایران در توافق هسته ای باقی می ماند.

وی در ادامه با اشاره به اینستکس گفت: اروپا باید زمینه های اعتمادسازی خود در برابر ایران را افزایش داده و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

وزیر خارجه ایران همچنین خاطر نشان کرد: ما ادعا نمی کنیم که کشور کاملی هستیم؛ اما در راستای بهتر بودن در تلاش بوده و هستیم.

ظریف با اشاره به صلح‌طلبی ایران گفت: ایران خواهان برقراری صلح جهانی است و همه کشورها باید برای تحقق امنیت با یکدیگر همکاری کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اهمیت حقوق بشر برای ایران خاطر نشان کرد: ما برای احیای حقوق بشر تلاش می کنیم. در عین حال باید به این نکته اشاره کنم که آمریکا در جایگاهی نیست که درباره حقوق بشر در ایران و کشورهای دیگر اظهار نظر کند.