پنجشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها/

اخبار ویژه روزنامه‌ها/

 

شنیده شد که مهدی کروبی با حضور در دفتر آیت ا…سید مهدی امام جمارانی، با وی و چند تن از روحانیون اصلاح طلب دیدار کرد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

******

کیهان

«مجمع» کوتاه نیاید؛ خون شهدای ترور برگردن گردانندگان FATF است

مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی امروز به بررسی لایحه پالرمو (از ملحقات FATF) می‌پردازد که گردانندگان FATF در پوشش مبارزه با تأمین مالی تروریسم، آمران و حامیان اصلی جنایات تروریستی علیه جمهوری اسلامی ایران هستند.

در جنایت تروریستی شامگاه چهارشنبه گذشته، در جاده خاش- زاهدان ۲۷ تن از رزمندگان سپاهی مدافع مرز به شهادت رسیدند و ۲۳ نفر دیگر مجروح شدند. گروهک جیش‌الظلم (بقایای گروهک ریگی) که تحت حمایت آمریکا و انگلیس و عربستان قرار دارند، مسئولیت این جنایت را برعهده گرفته‌اند.

شبکه دولتی انگلیس بارها به ترویج این گروهک تروریستی و گروه‌های مشابه پرداخته و در جریان فتنه سبز، مصاحبه ریگی را پخش کرد. همچنین ریگی در جریان سفر به پایگاه آمریکایی‌ها در ماناس قزاقستان و ملاقات با ریچارد هالبروک (نماینده وقت دولت آمریکا در پاکستان و افغانستان) توسط نیروهای امنیتی کشورمان در آسمان ایران شکار شد.

چند ماه قبل نیز گروهک تروریستی الاحوازیه که مقر آن در اروپا قرار دارد، شماری از هموطنان‌مان را در حاشیه مراسم رژه نیروهای مسلح به خاک و خون کشید. همچنین تروریست‌های سازمان منافقین خلق طی یک سال اخیر، در برخی پایتخت‌های اروپایی و آمریکا فعالیت علنی داشته و مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

اکنون که تروریست‌ها، شماری از مرزبانان کشورمان را مورد حمله تروریستی قرار داده‌اند، کمترین نشانه‌ای از حساس شدن کمیته FATF و گردانندگان کنوانسیون‌هایی مانند CFT و پالرمو دیده نمی‌شود. چه اینکه مافیای گرداننده این سازمان‌ها، همان حامیان انواع فرقه‌های تروریستی ضد ایرانی هستند.

با این اوصاف، سزاوار است اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز به نشانه اعتراض به رفتار دوگانه آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی، به لایحه مربوط به پالرمو «نه» بگویند. اکنون خون قربانیان جنایت تروریستی اخیر، بر گردن گردانندگان FATF سنگینی می‌کند و دولت و وزارت خارجه به جای پذیرش انتظارات ضد امنیتی، باید از حامیان تروریست‌ها طلبکار شوند.

ارادت شهید مطهری به امام (ره) و پسری که خاندان را گم کرده است

علی مطهری ادعای جعلی بودن نامه امام به منتظری و نیز درباره نهضت آزادی را پس گرفت و گفت منظور من این بود که ای کاش این دو نامه از امام نبود (!)

مطهری که مدت‌هاست جایگاه نایب‌رئیسی مجلس را به پادویی باند مهدی هاشمی معدوم و گروهک آمریکایی نهضت آزادی فرو کاسته، در پی مواجهه با اعتراض‌های گسترده، مجدداً متنی را منتشر کرد و در این باره نوشت: در جوابیه «جماران»، برای این مطلب که آن دو نامه به خط امام خمینی است دلایلی ذکر شده بود، در حالی که تأکید اصلی من روی دستخط نبود بلکه روی این مطلب بود که محتوای این دو نامه با سیره و شخصیت امام خمینی چندان سازگار نیست.

نامه نهضت آزادی در پاسخ به وزیر کشور وقت در زمانی صادر شده که آن نهضت با ادامه جنگ مخالفت می‌کرد و به نوعی پشت جبهه تضعیف می‌شد و امام (ره) از دست آنها ناراحت بودند و حکم به منع ورود آنها در قوای سه گانه صادر و آنها را از حقوق اجتماعی‌شان محروم نمودند، که البته این می‌تواند یک امر موقت بوده باشد، و نامه ۱۳۶۸/۱/۶ مربوط به آیت‌الله منتظری نیز در شرایط سخت روحی و جسمی امام عزیز صادر شده و شامل تعابیر تندی است. لذا این دو نامه با ادبیات امام اندکی فاصله دارد و ما نباید زیاد روی آنها تکیه کنیم.

وی می‌افزاید: در واقع حرف من این بود که ای کاش این دو نامه از امام خمینی نمی‌بود و جعلی بود ولی اکنون که موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی آن را اصیل می‌داند ما نیز می‌پذیریم ولی معتقدیم باید محتوای این دو نامه را با توجه به شرایط زمان نگارش آن در نظر گرفت و مثلاً در مورد حکم نهضت آزادی آن را موقت تلقی کرد نه دائمی، تا ساحت آن بزرگمرد از هر شائبه‌ای پاک بماند. وقتی برای درک مقصود حدیث معصوم توجه به شرایط زمان و مکان و سؤال‌کننده را لازم می‌شماریم چرا در این موارد به این عناصر توجه نداشته باشیم.

این مغالطه آمیخته به جفا و تحریف در حالی است که اولاً نهضت آزادی نه یک بار بلکه بارها و بارها به عنوان یک «خط» – و نه خطا- مرتکب خیانت و تحریف واقعیات و ارجاف (شایعه‌پراکنی و خالی کردن دل مردم در برابر دشمن) شد. و پس از رحلت حضرت امام نیز در فتنه‌انگیزی سال‌های ۷۸ و ۸۸ نقش فعال داشت.

ثانیاً علی مطهری بسیار بی‌جا و غلط می‌کند که تعیین تکلیف می‌کند امام چه باید می‌نوشته و چه نمی‌نوشته یا نامه ایشان (نعوذبالله) از سر دلخوری و شرایط جسمی و… بوده است. این رویکرد همان روش منکر ولایت امیرمومنان (ع) است که وقتی پیامبراعظم (ص) خواستار حاضر کردن قلم و کاغذ برای انشای فرمانی مهم شد، به پیامبر (ص) جسارت کرد!

البته در اینکه علی مطهری دمدمی مزاج است تردیدی نیست اما اینکه آدم هرهری‌مسلک، به امام‌خمینی (ره) جسارت و قیاس به نفس کند، به هیچ عنوان پذیرفته نیست و باید از سوی قوه قضائیه و هیئت رسیدگی به تخلفات نمایندگان مورد پیگرد واقع شود.

گفتنی است خوارج نیز بلاهت را با غرور درهم آمیخته بودند و توقع داشتند امام علی (ع) پیرو دم‌دمی مزاجی آنها باشد، نه امامی که باید فرمان بدهد و دیگران تبعیت کنند. لابد اگر به امثال علی مطهری بود تا به حال ده‌ها بار مملکت را به منافقین و لیبرال‌ها و آمریکا و انگلیس که در برجام بزک شده بودند، می‌فروختند.

و بالاخره اینکه اگر انتساب فرزندی استاد شهید مطهری را از علی مطهری بگیرند، هیچ هویت و آورده و هنر مستقلی برای این نماینده مذبذب باقی نمی‌ماند. در واقع او از نامه استاد شهید سوءاستفاده کرد و اکنون در حال خیانت به منظومه فکری شهید مطهری است که در مقابل امام، تواضع تمام داشت و البته که هر کس به اندازه درک و فهم خود، با امام خمینی مواجه می‌شود.

این عبارات از استاد شهید مطهری، عمق ارادت و دلبستگی آن استاد فرزانه به امام عظیم‌الشأن را می‌رساند: «و اما آن سفر کرده که صدها قافله دل همراه اوست، نام او، شنیدن سخنان او، روح گرم و پرخروش او، اراده و عزم آهنین او، استقامت او، روشن‌بینی او، ایمان جوشان او که زبانزد خاص و عام است یعنی جان جانان، قهرمان قهرمانان، نور چشم و عزیز روح ملت ایران، استاد عالیقدر و بزرگوار ما حضرت آیت‌الله العظمی خمینی – ادام الله ظله- حسنه‌ای است که خداوند به قرن ما و روزگار ما عنایت فرموده و مصداق بارز روشن «ان‌الله فی کل خلف عدولا ینفون عنه تحریف المبطلین» (به‌راستی خدای را در هر عصری بزرگمردانی عادل است که تحریف‌های اهل باطل را از دین او برمی‌دارد) است‌.

قلم بی‌تابی می‌کند که به پاس دوازده سال فیض‌گیری از محضر آن استاد بزرگوار و به شکرانه بهره‌های روحی و معنوی که از برکت نزدیک بودن به آن منبع فضلیت و مکرمت کسب کرده‌ام اندکی از بسیار را بازگو کنم. من که قریب دوازده سال در خدمت این مرد بزرگ تحصیل کرده‌ام، باز وقتی که در سفر اخیر به پاریس به ملاقات و زیارت ایشان رفتم، چیزهایی از روحیه او درک کردم که نه فقط بر حیرت من، بلکه بر ایمانم نیز اضافه کرد. وقتی برگشتم، دوستانم گفتند: «چه دیدی؟». گفتم چهار تا «آمن» دیدیم. آمن به هدف- به هدفش ایمان دارد. دنیا اگر جمع بشود نمی‌تواند او را از هدفش منصرف کند.

آمَن بِسَبیلِه – به راهی که انتخاب کرده ایمان دارد. امکان ندارد بتوان او را از این راه منصرف کرد. شبیه همان ایمانی که پیغمبر به هدفش و به راهش داشت. آمَن بِقَولِه- در میان همه رفقا و دوستانی که سراغ دارم احدی مثل ایشان به روحیه مردم ایران ایمان ندارد.

به ایشان نصیحت می‌کنند که: «آقا! کمی یواش‌تر، مردم دارند سرد می‌شوند، مردم دارند از پا در می‌آیند.» می‌گوید: «نه، مردم اینجور نیستند که شما می‌گویید، من مردم را بهتر می‌شناسم.» و ما می‌بینیم که روز به روز صحت سخن ایشان بهتر آشکار می‌شود.

و بالاخره بالاتر از همه آمَن بربه- در یک جلسه خصوصی ایشان به من می‌گفت: «فلانی! این ما نیستیم که چنین می‌کنیم، من دست خدا را به وضوح حس می‌کنم.»

آدمی که دست خدا و عنایت خدا را حس می‌کند و در راه خدا قدم بر می‌دارد، خدا هم به مصداق (ان تنصروا الله ینصرکم) بر نصرت او اضافه می‌کند.»…مردمی که در طول چهارده قرن، حماسه محمد، علی، زهرا، حسنین، سلمان، ابوذر… و صدها هزار زن و مرد دیگر را شنیده بودند و این حماسه‌ها با روحشان عجین شده بود، بار دیگر همان ندای آشنا را از حلقوم این مرد شنیدند. علی را و حسین را در چهره او دیدند. او را آیینه تمام نمای فرهنگ خود که تحقیر شده بود، تشخیص دادند.

وزارت خارجه سرگرم مشورت با اروپا اروپایی‌ها مشغول حمایت از تروریست‌ها

روز دوشنبه ۱۵ بهمن، کنفرانسی در بروکسل به منظور بررسی «تهدیدات تروریسم دولتی ایران»! توسط مقامات پیشین و کارشناسان مبارزه با تروریسم، با حمایت بلژیک و با حضور چهره‌های امنیتی غربی برگزار شد.

به گزارش مشرق، شرکت‌کنندگان کنفرانس؛ لوئیس فری؛ رئیس‌سابق اف‌بی‌آی، جولیو ترتزی؛ وزیر خارجه سابق ایتالیا، آلخو کوادراس؛ رئیس‌کمیته جهانی «در جست‌وجوی عدالت»، ایو بونه؛ رئیس‌سابق دستگاه اطلاعاتی فرانسه، کلود مونکیه؛ از «مرکز امنیت و استراتژیک اروپایی» و فرزین هاشمی؛ از گروهک منافقین بودند.

روز جمعه نیز تظاهرات منافقین در پاریس با حمایت فرانسه و حضور تعدادی از چهره‌های سیاسی فرانسوی، برگزار شد. جالب اینجاست که تنها چند روز قبل، عباس عراقچی در پاریس مشغول «مشورت» با فرانسوی‌ها برای اجرای INSTEX بود.

وزارت خارجه تاکنون هیچ واکنشی نسبت به برگزاری این نشست در بلژیک نشان نداده و حتی سفیر این کشور در تهران هم احضار نشده است. نه سخنگوی وزارت خارجه و نه ظریف حتی در حد یک توئیت هم از کشور برگزارکننده نشستی که دولت ایران را رسماً «تروریست» نامید، انتقاد نکرده‌اند.

مشرق می‌پرسد: وزارت خارجه دقیقاً چه‌کار می‌کند؟

ایران

ملاقات مهدی کروبی با روحانیون اصلاح‌طلب

خبر اول اینکه، حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی گفت: پدرم با حضور در دفتر حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی امام جمارانی، با وی، چند تن از اعضای مجمع روحانیون مبارز و یکی از روحانیون اصلاح‌طلب دیدار کرده است.

به گزارش جماران، وی افزود: ملاقات یاد شده و افراد حاضر در آن، بنا به پیشنهاد و تأیید نهادهای امنیتی انجام شده است. حسین کروبی، فضای این دیدار را دوستانه و مثبت توصیف کرد. در هفته‌های گذشته نیز اخباری مبنی بر دیدار کروبی با یک خانواده شهید منتشر شده بود.

گزارش «نیویورک تایمز» از طرح امریکا برای خرابکاری در صنایع موشکی ایران

خبر دیگر اینکه، روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی از طرح مخفیانه دولت امریکا برای خرابکاری در صنایع موشکی ایران پرده برداشت. به گزارش ایرنا، این رسانه نوشته که طرح مذکور از دولت «جرج دبلیو بوش» آغاز شده و در اوایل دولت «باراک اوباما» نیز در جریان بود، اما بعدها اجرای آن تا سال ۲۰۱۷ که دولت ترامپ روی کار آمد و منابع جدیدی به آن اختصاص داد، با شدت کمتری پیگیری شد. نیویورک تایمز نوشت که اکنون در دولت «دونالد ترامپ» این طرح شتاب بیشتری گرفته است.

بر اساس این گزارش، هدف از طرح یاد شده، ورود قطعات معیوب به چرخه تأمین صنعت هوافضای ایران بوده است. نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های فعلی و سابق امریکایی که نام‌شان را افشا نکرده، نوشته است که ارزیابی موفقیت این طرح، تا حد زیادی غیرممکن است. امریکا پیش‌تر نیز در دولت اوباما، تلاش کرد با استفاده از ویروس «استاکس نت» در صنعت هسته‌ای ایران خرابکاری کند.

ادعای جاسوسی یک افسر اطلاعاتی امریکا برای ایران

خبر آخر اینکه، امریکا روز چهارشنبه «مونیکا ویت» یک افسر ضدجاسوسی سابق عضو نیروی هوایی این کشور را به جاسوسی برای ایران متهم کرد. به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اطلاع رسانی وزارت دادگستری امریکا، در کیفر خواست صادر شده، وی متهم به همکاری در یک کارزار جاسوسی سایبری است. از جمله دیگر اتهام‌های مطرح شده علیه او، «اشتراک اطلاعات مربوط به حوزه دفاع ملی امریکا با ایرانی‌ها» است.

به ادعای وزارت دادگستری امریکا، وی در سال ۲۰۱۳ به ایران پناهنده شده است. خزانه‌داری امریکا نیز روز چهارشنبه به همین بهانه، دو شرکت ایرانی و سازمان «افق نو» را هدف تحریم قرار داد. استیو منوچین، وزیر دارایی امریکا مدعی شد که شرکت افق نو میزبان کنفرانس‌های بین‌المللی بوده و شرایط را برای افسران اطلاعاتی ایران به منظور استخدام و جمع آوری اطلاعات از شرکت کنندگان خارجی فراهم می‌کرده است.

خراسان

دستور دولت درباره مشهورترین مسکن مهر کشور

پس از وصول گزارش های یک مقام مسئول به اعضای کابینه درباره مشکلات تعدادی از واحدهای مسکن مهر در شهرستان سرپل ذهاب که پس از زلزله سال گذشته در استان کرمانشاه آسیب دید و باعث بحث و جدل های مختلف میان موافقان و مخالفان این طرح شد، هیئت وزیران در ابلاغیه ای به سازمان برنامه و بودجه، دستور داده مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان مدیریت بحران کشور به منظور رفع مشکلات و تعیین تکلیف نهایی این پروژه در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن قرار گیرد و گزارش آن هر سه ماه، به دولت ارائه شود.

تذکر لاریجانی به روحانی درباره صدور مجوز پلمب

در حالی که هیئت دولت در مصوبه آذرماه امسال خود شرایطی را برای صدور و لغو پروانه فعالیت اپراتورهای ماهواره ای مخابراتی تصویب کرده بود، علی لاریجانی رئیس مجلس در نامه روزهای اخیر خود به حجت الاسلام روحانی متذکر شده این مصوبه دولت به علت آنکه اختیار «پلمب» را به صورت مطلق و فراتر از موارد مذکور در قوانین، به برخی دستگاه ها داده، از حیث تجاوز قوه مجریه از اختیارات خود، مغایر قانون بوده و باید سریعاً لغو یا اصلاح شود.

آرمان

ترک همدانی آزاد شد

شنیده شد که ترک همدانی مشمول عفو رهبری قرار گرفت و از زندان آزاد شد. ایلنا نوشت؛ مصطفی ترک همدانی خبر آزادی خود را تایید کرد و گفت: با عفو رهبری و بخشیده شدن ضربات شلاقم از زندان آزاد شده‌ام. مصطفی ترک‌همدانی با شکایت سعید مرتضوی در دادگاه تجدیدنظر به شش ماه زندان و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شد که مشمول عفو رهبری قرار گرفت وآزاد شد.

مفقود شدن ۲ صیاد در رامسر

شنیده شد که خبرهایی در فضای مجازی مبنی بر ناپدید شدن دو صیاد در دریای رامسر دست به دست می‌چرخد که ماجرا از این قرار بودند این دو فرد دل به دریا زده و در قسمت ساحل طلایی رامسر ناپدید و مفقود شدند. براساس آخرین گزارش‌ها تاکنون از سرنوشت این دو تن خبری در دست نیست البته تلاش نیروهای امدادی و پلیس دریابانی برای جست‌وجوی آنان ادامه دارد.

دلار تا ۸ هزار تومان پایین می‌آید

شنیده شد که اکبر رنجبرزاده، عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هرج و مرجی در ابتدای سال در بازار ارز وجود داشت که در حال حاضر شرایط کنترل شده و نظارت‌ها در بازار ارز افزایش یافته است. قیمت دلار به زیر ۱۰ هزار تومان رسیده و بین ۸ تا ۱۰ هزار تومان قرار می‌گیرد.

در حال حاضر از انحراف مسیر ارز کشور جلوگیری شده و انتظار حقیقی و واقعی از قیمت ارز زیر ۱۰ هزار تومان است پیش بینی می‌شود که موج دوم کاهش قیمت ارز در روزهای آینده کلید می‌خورد و ارز به مرز قیمت واقعی خود می‌رسد.

حال عمومی آیت‌ا… مؤمن مساعد نیست

شنیده شد که فرزند آیت‌ا… مؤمن با اشاره به آخرین وضعیت پدرش اظهار داشت: حال آیت‌ا… مؤمن بحرانی شده است و وضعیت عمومی ایشان مساعد نیست و تیم پزشکی به تلاش خود برای درمان ایشان ادامه می‌دهد. وی افزود: از مؤمنین و اراداتمندان به آیت‌ا… مومن می‌خواهیم که برای شفای ایشان دست از دعا برندارند.

آیت‌ا… محمد مؤمن عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو فقهای شورای نگهبان به‌دلیل مشکلات مغزی و تنفسی از جمعه ۳۰ آذرماه در بخش آی‌سی‌یوی در یکی از بیمارستان‌های قم بستری شد و از ۸ دی ماه برای پیگیری روند درمان به بیمارستانی در تهران انتقال یافت.

ملاقات کروبی با چند روحانی اصلاح طلب

شنیده شد که مهدی کروبی با حضور در دفتر آیت ا…سید مهدی امام جمارانی، با وی و چند تن از روحانیون اصلاح طلب دیدار کرد. جماران نوشت؛ در پی انتشار این خبر در یک هفته نامه جماران صحت و سقم این موضوع را از فرزند کروبی جویا شد که وی ضمن تایید خبر گفت: ملاقات یاد شده و افراد حاضر در آن، بنا به پیشنهاد و تایید نهادهای امنیتی انجام شده است. به گفته حسین کروبی، فضای این دیدار دوستانه که با حضور چند تن از اعضای مجمع روحانیون مبارز و یکی از روحانیون اصلاح طلب برگزار شد، مثبت بوده است.

علی دایی چرا با تلویزیون آشتی نمی‌کند؟

شنیده شد که علی دایی که هنوز از رفتار تلویزیون با خود درباره دو پرونده مربوط به بازی با پرسپولیس در ورزشگاه تختی و البته ماجرای یک مجری تلویزیون رشت در گیلان شاکی است، گفت: یک جانبه با آن آقا حرف زدند، ولی وقتی من حکم جلبش را گرفتم چرا چیزی نگفتند؟ چرا دو خط زیرنویس نکردند؟ طوری گزارش پخش کردند که من کسی را زدم که همسرم توی خانه مدام از من می‌پرسید؟ علی واقعاً زدیش؟ او گلایه‌های دیگری هم داشت. از اینکه کلی خبر منفی درباره کارهایش در زلزله سر پل ذهاب کار کردند، اما یک کلمه نگفتند که او با پول مردم چه کارهای مثبتی آنجا انجام داده است.

من پناهنده نشده‌ام

شنیده شد که محمدرضا فغانی که مانند برادر خود سال‌ها در رقابت‌های فوتبال کشورمان داوری کرده است سال گذشته برای ادامه تحصیل به سوئد رفت و از همان زمان مباحثی درباره اینکه او دیگر قرار نیست به ایران بازگردد به گوش رسید. به تازگی هم خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه محمدرضا فغانی برای داوری به کشور نروژ پناهنده شده است که این داور ضمن تکذیب موضوع اظهار داشت: شایعه پناهنده شدن من در نروژ کذب است و من تنها یک هفته برای داوری به نروژ رفتم و پس از آن به سوئد برگشتم. بحث نوع اقامت من و شرایط برگشتم به ایران کاملاً شفاف است و پس از اتمام تحصیل هیچ مشکلی برای بازگشت به ایران ندارم.

درگیری با پرسنل اجرائیات شهرداری خرم آباد

شنیده شد که سه نفر از نیروهای اجرائیات شهرداری خرم آباد در حین انجام وظیفه در یکی از محلات خرم آباد بر اثر درگیری با افرادی مسلح مصدوم و در بیمارستان بستری و تحت درمان قرار گرفتند. طی گزارش نیروی گشتی مستقر در فلک الدین از ساخت و ساز غیر مجاز در کوچه خیبر ۲۴ نیروهای اجرائیات جهت جلوگیری از تعرض به حقوق شهروندان و ادامه این فعالیت غیر قانونی به محل اعزام شدند که بلافاصله پس از رسیدن به محل با یورش افراد مسلح به سلاح سرد روبرو شدند. در این درگیری سه تن از نیروهای شهرداری به نام‌های امین مرادی، خدایار عبدی و حمید حسنوند از نیروهای شهرداری به شدت زخمی و راهی بیمارستان شهدای عشایر شدند.

دیدار خواهر امام موسی صدر با پاپ

شنیده شد که با گذشت بیش از چهل سال از ربایش امام موسی صدردر لیبی نوشت که «رباب صدر» خواهر و رئیس مرکز امام موسی صدر روز جمعه در سفری به واتیکان با پاپ فرانسیس ملاقات کرد. رباب الصدر در این دیدار نامه‌ای به رهبر کاتولیک‌های جهان ارائه کرد و خواستار پیگیری وضعیت ناپدید شدن امام موسی صدر شد.

پاپ معمولاً رئیسان جمهوری کشورها، نخست وزیران، وزیران خارجه، سفرا هنگام تقدیم استوارنامه و همچنین زمان پایان ماموریتشان، فرستاده‌های سران کشورها و برخی شخصیت‌ها را در سریر مقدس به حضور می‌پذیرد. رباب صدر فرزند سید صدرالدین صدر و خواهر سید موسی صدر متولد سال ۱۳۲۳ در قم است. گفته می‌شود رائد شرف الدین، ملیحه صدر و نجاد شرف الدین او را در این سفر همراهی می‌کنند.

سانسور گسترده «نهنگ آبی»

شنیده شد که ساعد سهیلی درباره سانسورسریال «نهنگ آبی» دراینستاگرام نوشت؛ همکارانم در سریالِ «نهنگ آبی» هر هفته با عشق و تلاش سعی می‌کنند ۶۰ دقیقه فیلمِ با کیفیت را تحویل شما عزیزان بدهند، اما با تأسف شاهدیم که گاهی ۳۶، ۳۷، یا ۳۸ دقیقه به دست شما می‌رسد! از فاصله تدوین تا منزلِ شما چه کسی ۲۲ دقیقه فیلم را با سلیقه خود تدوینِ دوباره و سانسور می‌کند؟! من نمی‌دانم … نمی‌دانم و سخت ناراحتم، هم ناراحتم هم گله دارم. من به جای او (که نمی‌شناسم) از شما پوزش می‌طلبم. خواهشاً هر کسی هست خودش رو معرفی کند و از این کارش دفاع کند! حداقلش اینه که با اسمتون آشنا می‌شویم و اسمتون رو به‌جای میثم مولایی (تدوینگر) می‌زنیم. بَده؟» در سریال «نهنگ آبی» به کارگردانی فریدون جیرانی، ساعد سهیلی، لیلا حاتمی، مصطفی زمانی، حسین یاری، ویشکا آسایش و حمیدرضا آذرنگ نقش‌های اصلی را بازی می‌کنند.