دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » وزیر امور خارجه ایران هم‌زمانی وقوع حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان و نشست ورشو را تصادفی ندانسته !

وزیر امور خارجه ایران هم‌زمانی وقوع حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان و نشست ورشو را تصادفی ندانسته !

پاسخ توییتری لهستان به ظریف: هیچ تروریستی در ورشو نیست

وزارت خارجه لهستان به توییت محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره هم‌زمانی نشست ورشو و حمله مرگبار انتحاری در ایران واکنش نشان داده و در توییتی نوشته است که “امروز هیچ تروریستی در ورشو نیست.”

بی بی سی/ محمدجواد  ظریف ساعاتی بعد از حمله به اتوبوس نیروهای مرزبانی سپاه دراستان سیستان و بلوچستان، در توییتر خود این سوال را مطرح کرد که آیا وقوع “حمله تروریستی” در ایران درست در روزی که “سیرک ورشو” آغاز شده، تصادفی استاو با اشاره به تجمع اعضای سازمان مجاهدین خلق در ورشو در اعتراض به حکومت ایران و تروریست . خواندن آنها، از نشست لهستان که به پیشنهاد آمریکا برگزار شده، انتقاد کرد.

وزارت خارجه لهستان در حساب توییتر رسمی خود با مخاطب قرار دادن آقای ظریف نوشته است که لهستان تروریسم را در هر شکلی محکوم می‌کند و افزوده که واکنش به حادثه جاده خاش-زاهدان هم نمی‌تواند متفاوت باشد.با این حال در این توییت لهستان حضور “تروریست‌ها” در ورشو را رد کرده و نوشته است: “اینجا دموکراسی، آزادی بیان و هم‌بستگی وجود دارد.”

نشست ورشو که با عنوان صلح و امنیت در خاورمیانه در حال برگزاری است با انتقاد و اعتراض ایران روبرو شده که با ارجاع به سخنان مقام‌های آمریکایی و اسرائیلی آن را کنفرانسی ضد ایرانی می‌داند. هیچ یک از مقام‌های ایران به این کنفرانس دعوت نشده‌اند.

حمله انتحاری به اتوبوس سپاه

در حمله انتحاری چهارشنبه ۲۴ بهمن به اتوبوس حامل مرزبانان سپاه پاسداران ۲۷ نفر کشته و ۱۳ نفر دیگر زخمی شدند. گروه جیش‌العدل مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در پیامی وعده داده است که “آمران و تمام عوامل این اقدام وقیحانه و شوم” به زودی مجازات خواهند شد.

آقای روحانی گفته: “این جنایت لکه ننگ دیگری بر کارنامه سیاه حامیان اصلی تروریسم در کاخ سفید، تل آویو و ایادی منطقه ای آنان است که هم اقدامات مضحک و تصنعی برای ایران هراسی و هم ادعای مبارزه با تروریسم و امنیت آفرینی برای خاورمیانه را دارند.”

علی فدوی، از فرماندهان ارشد سپاه هم گفته است که عاملان حمله “جواب محکمی” دریافت خواهند کرد و هشدار داده که “جواب ما در صحنه پاسداری از انقلاب اسلامی به جغرافیایی که مربوط به خود ما هست، محدود نیست و مربوط به جغرافیای انقلاب اسلامی است.”

احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در توضیح جزییات حمله انتحاری چهارشنبه شب گفته است که در این حادثه خودرویی در مسیر اتوبوس سپاه حرکت می‌کرده و “زمانی که اتوبوس قصد سبقت گرفتن از این خودرو حامل مواد منفجره را داشته، خودرو از سمت شاگرد به اتوبوس برخورد کرده و انفجار انتحاری صورت گرفته است.”

به گزارش رسانه‌ها اتوبوسی که هدف حمله قرار گرفته متعلق به لشکر ۱۴ امام حسین اصفهان بوده و سرنشینان آن بعد از پایان ماموریت مرزبانی در حال بازگشت بوده‌اند.