جمعه , ۶ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » آخرین تحولات خاورمیانه » یکی از فرماندهان حشد الشعبی و نیروهای تحت امرش بازداشت شدند
اوس الخفاجی، فرمانده بریگارد ابوالفضل عباس
اوس الخفاجی، فرمانده بریگارد ابوالفضل عباس

یکی از فرماندهان حشد الشعبی و نیروهای تحت امرش بازداشت شدند

یکی از فرماندهان بلندپایه حشد الشعبی که در یک برنامه تلویزیونی، جمهوری اسلامی را به قتل علا مشذوب، نویسنده دگراندیش عراقی متهم کرده بود بازداشت شد. اوس الخفاجی، فرمانده بریگارد ابوالفضل عباس، یکی از بستگان نویسنده مقتول و از نزدیکان مقتدی صدر  است.

به گزارش رادیو زمانه به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس اوس الخفاجی، فرمانده بریگارد ابوالفضل عباس بازداشت شد. الخافجی که یکی از نزدیکان مقتدی صدر، روحانی مقتدر شیعه در عراق است، در یک برنامه تلویزیونی، جمهوری اسلامی را متهم به قتل علا مشذوب، نویسنده دگراندیش کرده بود.

علا مشذوب از منتقدان «اسلامی سیاسی» و اندیشه‌های آیت‌الله خمینی و همچنین از منتقدان نفوذ ایران در عراق بود. این نویسنده ۵۱ ساله عراقی شنبه گذشته در نزدیکی محل سکونتش در باب‌الخان در مرکز شهر کربلا به دست افراد ناشناس به ضرب ۱۳ گلوله کشته شد. دفتر محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق دوشنبه ۴ فوریه/ ۱۵ بهمن با انتشار بیانیه‌ای خواهان تحقیقات شفاف پیرامون این قتل و معرفی عاملان و آمران آن شده بود. سفارت آمریکا در عراق هم با انتشار بیانیه‌ای قتل علا مشذوب را محکوم کرده بود.

خبرگزاری رودا گزارش داده که اوس الخفاجی در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که علا مشذوب، پیش از آنکه به قتل برسد در مقاله‌ای از نفوذ ایران در عراق انتقاد کرده بود:

«پسر عمه‌ام مقاله‌ای نوشته بود در انتقاد از ایران. عده‌ای آمدند و او را کشتند.»

الخفاجی در ادامه این برنامه گفته بود مردم عراق از فساد دولت به ستوه آمده‌اند. فرمانده بریگارد ابوالفضل عباس سپس گفته بود نه فقط نیروهای نظامی آمریکا و ترکیه، بلکه نیروهای ایرانی هم باید خاک عراق را ترک کنند.

یک منبع آگاه که نام او افشا نشده به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که بعد از پخش این برنامه تلویزیونی، چهار دفتر بریگارد ابوالفضل عباس تعطیل شدند. شبه‌نظامیان مستقر در این دفترها هم بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری رودا به نقل یکی از منابعی که در بغداد در اختیار دارد، گزارش داده که شامگاه گذشته چندین خودرو سیاه‌رنگ بدون پلاک به مقر اصلی بریگارد ابوالفضل عباس در بغداد یورش بردند و  اوس الخفاجی و نیروهای تحت امرش را بازداشت کردند.

علا مشذوب عضو اتحادیه صنفی هنرمندان عراق، اتحادیه صنفی روزنامه‌نگاران عراق و اتحادیه ادیبان و نویسندگان عراق بود. از او بیش از ۲۰ اثر به جای مانده. اغلب آثار این نویسنده عراقی درباره تاریخ و فرهنگ یهودیان در شهر کربلا در دوران شکوفایی فرهنگی در عراق است.

پیش از این تاره فارس، مدل عراقی و کرار النوشی، هنرمند عراقی به دست اشخاص ناشناس ترور شده بودند.

علا مشذوب، داستان‌نویس و ادیب عراقی و از منتقدان اندیشه اسلام سیاسی در کربلارئیس پارلمان عراق خواهان مجازات عاملان و آمران قتل نویسنده دگراندیش عراقی شد

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق قتل علا مشذوب، داستان‌نویس و ادیب عراقی را محکوم کرد و خواهان معرفی آمران و عاملان این قتل شد.

علا مشذوب از منتقدان «اسلامی سیاسی» و اندیشه‌های آیت‌الله خمینی و همچنین نفوذ ایران در عراق بود. این نویسنده ۵۱ ساله عراقی شنبه گذشته در نزدیکی محل سکونتش در باب‌الخان در مرکز شهر کربلا به دست افراد ناشناس به ضرب ۱۳ گلوله کشته شد. او پیش از این حادثه در یک نشست ادبی در خانه نویسندگان کربلا شرکت کرده بود اما قدری زودتر از دیگران محل برگزاری نشست را ترک کرده بود.

دفتر محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق دوشنبه ۴ فوریه/ ۱۵ بهمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«ما همچنان در انتظار روشن شدن نتیجه تحقیقات پیرامون قتل دکتر علا مشذوب، نویسنده عراقی در مرکز شهر کربلا هستیم. نیروهای امنیتی موظف‌اند عاملان و آمران این قتل را به مراجع قضایی معرفی کنند.»

علاء مشذوب در سال ۱۹۶۸ میلادی متولد شده بود. او در سال ۲۰۱۴ از دانشکده هنرهای زیبای بغداد مدرک دکترای خود را گرفت.

مشذوب عضو اتحادیه صنفی هنرمندان عراق، اتحادیه صنفی روزنامه‌نگاران عراق و اتحادیه ادیبان و نویسندگان عراق بود. از او بیش از ۲۰ اثر به جای مانده. اغلب آثار این نویسنده عراقی درباره تاریخ و فرهنگ یهودیان در شهر کربلا در دوران شکوفایی فرهنگی در عراق است.

احمد سعداوی نویسنده سرشناس عراقی که رمان «فرانکشتاین در بغداد» او به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسه نیز ترجمه شده در واکنش به قتل علاء مشذوب گفته است:

«شلیک کردن به کسی که جز تخیل و کلمه سلاحی در اختیار ندارد، شهامت و مهارت زیادی می‌طلبد.»

این نویسنده سرشناس نیز خواهان معرفی آمران و عاملان این جنایت شده است.

پیش از این تاره فارس، مدل عراقی و کرار النوشی، هنرمند عراقی به دست اشخاص ناشناس ترور شده بودند.