سه شنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » سناریوی جدید آمریکا برای حفظ بقایای داعش در عراق /

سناریوی جدید آمریکا برای حفظ بقایای داعش در عراق /

تحولات میدانی در شرق رود فرات به صورت مشکوکی در حال تغییر است و همین مسئله نشان می دهد در پشت پرده اتفاقاتی در حال وقوع است که شرایط را پیچیده تر می کند.

124325-45456 (2).jpg

آخرین خبرها از تحولات میدانی نوار ساحلی شرق رود فرات در جنوب و جنوب شرق استان دیرالزور سوریه حاکیست٬ درگیری میان شبه نظامیان کرد و بازمانده‌های گروهک تروریستی داعش همچنان ادامه دارد.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق به جزئیات درگیری‌ها اشاره کرد و افزود: تحولات میدانی در شرق رود فرات به صورت مشکوکی در حال تغییر است و همین مسئله نشان می‌دهد در پشت پرده اتفاقاتی در حال وقوع است که شرایط را پیچیده‌تر می‌کند.

این منبع میدانی با بیان این که شبه نظامیان کرد در روزهای گذشته بر بخش وسیعی از نوار ساحلی شرق رود فرات سیطره پیدا کرده بودند٬ گفت: بازمانده‌های گروهک تروریستی داعش در این مقطع زمانی فقط شهرک المراشده و مزارع خومه را در اشغال داشتند اما تحولات میدانی در این محور در زمانی کوتاهی ۱۸۰ درجه تغییر کرد.

شبه نظامیان دموکراتیک (آرشیو)

وی تصریح کرد: شبه نظامیان کرد ابتکار عمل را در میدان نبرد در دست داشتند و در آستانه تصرف کامل نوار ساحلی شرق رود فرات بودند اما عناصر تروریستی داعش در بازه زمانی ۴۸ ساعته توانستند موازنه قدرت را به سود خود تغییر دهند و مساحت تحت اشغال را از ۹ به حدود ۳۰ کیلومتر مربع افزایش دهند.

به گزارش مشرق٬عناصرتروریستی داعش در جریان درگیری‌های ۲ روز گذشته توانستند شهرک‌های «صفافنه، الشجله، باغوز فوقانی، باغوز تحتانی، العرقوب، وادی علی و هرسه» را دوباره به اشغال در بیاوردند اما از شهرک المراشده عقب نشینی کردند.

با توجه به تغییرات میدانی صورت گرفته در نوار ساحلی شرق رود فرات٬ راه تروریست‌ها به سمت مرزهای عراق باز شده و به نظر می‌رسد ائتلاف غربی به سرکردگی دولت آمریکا به دنبال اجرای سناریوی جدید برای حفظ بقایای داعش است و تلاش می‌کنند آنان را به سمت غرب استان الانبار انتقال دهند.

به گزارش مشرق٬ تحرکات مشکوک در نوار ساحلی شرق رود فرات باعث شده یگان موشکی٬ توپخانه ای و زمینی رزمندگان عراقی به صورت دقیق وضعیت مناطق مرزی مشترک با سوریه را بررسی و رصد کنند و آماده جلوگیری از نفوذ تروریست‌های داعش در این منطقه باشند و همزمان گروه فرماندهی استان الانبار با بالگرد از مناطق صحرایی و غربی از جمله «الکعره، بئر الواح، سد مدیسیسه، و ادی حوران و …» بازدید کردند.

شماری از نیروهای ویژه عراقی در جریان یک عملیات دقیق نفوذ در نوار ساحلی شرق رود فرات موفق شدند گروهی از عناصر تروریستی داعش را در شهرک باغور شناسایی کنند و اطلاعات را در اختیار یگان توپخانه و موشکی قرار دهند.

نیروهای عراقی

براساس اطلاعات به دست آمده٬ یگان‌های توپخانه و موشکی عراقی مستقر در نزدیکی مرزهای مشترک سوریه پس از دریافت اطلاعات، مواضع و تجمع عناصر تروریستی داعش را به شدت هدف قرار دادند و شمار زیادی از آنان را کشته و زخمی کردند.

به گفته منابع میدانی٬ تروریست‌های داعش در شهرک باغور خود را برای حمله به نیروهای عراقی و نفوذ در خاک این کشور (استان الانبار) آماده می‌کردند که با واکنش به موقع روبه رو شدند و عملیات آنان قبل از شروع در نطقه خفه شد و ناکام ماند.

به گزارش مشرق٬ نیروهای امنیتی٬ ارتش و بسیج مردمی عراق در مرزهای مشترک با سوریه در آماده باش کامل هستند و تمامی تحرکات را به صورت دقیق در مناطق مرزی رصد و بررسی می‌کنند تا به هرگونه حمله‌ای واکنش قاطع نشان دهند و از نفوذ عناصر تروریستی داعش جلوگیری کنند.