پنجشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه:

آخرین تحولات خاورمیانه:

تاکید ترامپ بر خروج نظامی آمریکا از افغانستان و سوریه، استقبال ترکیه از ساز و کار مالی ویژه اروپا برای تجارت با ایران، مذاکرات هند با آمریکا درباره ایران، تاریخ اعلام رأی دیوان لاهه درباره شکایت ایران از آمریکا و حملات توپخانه‌ای حشد شعبی به مواضع داعش در سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

دولت جدید لبنان به ریاست سعد حریری نخست وزیر این کشور تشکیل شد که برای اولین بار پست وزارت کشور به یک زن به نام “ریا الحسن” سپرده شد.این دومین باری است که ریا الحسن در دولت پست می گیرد. وی در اولین دولت سعد حریری در دوره 9 نوامبر سال 2009 تا 13 ژوئن سال 2011 میلادی وزیر دارایی بود.ریا حسن متولد سال 1967 میلادی است و مدرک کارشناسی مدیریت کسب و کار از دانشگاه آمریکایی بیروت دارد. او مدرک کارشناسی ارشد خود در این رشته را از دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا گرفته و مادر سه دختر است.ریا الحسن از هشت سال پیش رئیس منطقه اقتصادی ویژه طرابلس بود تا اینکه اکنون به عنوان وزیر کشور منصوب شد.او از سال 1995 میلادی پست های متعددی در زمینه اقتصاد و بخش مالی و بانکی داشته است.

الحسن بعد از انتخاب خود به عنوان وزیر کشور گفت: غیرمنتظره بود و انتظار آن را نداشتم. این امر برای من مایه فخر و مباهات است.ریا الحسن از وزرای وابسته به جریان المستقبل به ریاست سعد حریری است و یکی از چهار زن کابینه جدید حریری به شمار می رود. دولت سابق او تنها یک زن داشت.سه زن دیگر دولت جدید لبنان شامل وهن ندی البستانی وزیر انرژی، می شدیاق وزیر مشاور در امور توسعه اداری و ویولت خیر الله الصفدی وزیر مشاور در امور توانبخشی جوانان و زنان هستند.

تاکید ترامپ بر خروج نظامی آمریکا از افغانستان و سوریه

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتقاد از هزینه‌های هنگفت نظامی این کشور در افغانستان و سوریه، بر لزوم خروج نظامیان آمریکایی از این دو کشور تاکید کرد.

ترامپ روز جمعه در پیامی توئیتری نوشت پس از تصدی ریاست جمهوری آمریکا، یک آشفتگی تمام عیار در افغانستان و سوریه را به ارث برده است.

وی با انتقاد از “جنگ های بی پایان” و هزینه ها و تلفات بی حد و مرز برای آمریکا به خاطر حضور نظامی در این دو کشور، افرود: «ما سالانه 50 میلیارد دلار در افغانستان خرج می کنیم و چنان شدید به آن ها حمله کرده ایم که اکنون داریم پس از 18 سال طولانی درباره صلح مذاکره می کنیم.»

وی همچنین ادعا کرد که سوریه نیز پیش از روی کار آمدن او تحت اختیار داعش بود، و ادامه داد: «ما به زودی 100 درصد خلافت (داعش) را نابود خواهیم کرد، ولی به دقت آن ها را رصد می کنیم.»

انتصاب اولین وزیر کشور زن در جهان عرب/تاریخ اعلام رأی دیوان لاهه درباره شکایت ایران از آمریکا/مذاکرات هند با آمریکا درباره ایران/تاکید ترامپ بر خروج نظامی آمریکا از افغانستان و سوریه

ترامپ در پایان تاکید کرد اکنون زمان آن رسیده است تا نظامیان آمریکایی پس از سال ها به وطن بازگردند تا پول کشور “عاقلانه” مصرف شود.

استقبال ترکیه از ساز و کار مالی ویژه اروپا برای تجارت با ایران

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگاران در بخارست، پایتخت رومانی پیش از نشست غیررسمی وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا آغاز سازوکار مالی ویژه کشورهای آلمان، فرانسه و انگلستان با ایران را مثبت ارزیابی کرد.

وی در این زمینه گفت: باور داریم که با مذاکره و همکاری بیشتر این مشکلات حل خواهد شد. چنین تحریم‌هایی در تجارت نه تنها ایران بلکه کشورهای اروپایی و ژاپن و تمام دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. لذا گامهای اروپا جهت مقابله با این موضع ایالات متحده آمریکا را مثبت ارزیابی می‌کنیم.

انتصاب اولین وزیر کشور زن در جهان عرب/تاریخ اعلام رأی دیوان لاهه درباره شکایت ایران از آمریکا/مذاکرات هند با آمریکا درباره ایران/تاکید ترامپ بر خروج نظامی آمریکا از افغانستان و سوریه

چاووش‌اوغلو ضمن تاکید بر لزوم عقب نشینی آمریکا از اعمال تحریم علیه کشورها افزود: از پیش اعلام کرده بودیم که تحریم آمریکا علیه ایران نتیجه‌ای به بار نخواهد داشت. در این زمینه با کشورهای اتحادیه اروپا همفکر هستیم. اگرچه این گامها ما را خرسند کرد، اما یک راه حل قطعی نیست.

مذاکرات هند با آمریکا درباره ایران

به گزارش رویترز، هند در حال مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت از تحریم‌های ایران است. این تحریم‌ها بر صادرات نفت ایران اعمال شده است .

هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین است که خرید نفت از ایران را کاهش داده ولی تصمیمی برای قطع کامل واردات نفت ایران نگرفته است.

سانجای سودهیر، مسئول همکاری های بین الملل نفت و گاز هند گفت :« ما در حال مذاکره با آمریکا در مورد مسائل مرتبط با انرژی شامل معافیت از تحریم‌های ایران هستیم. این روند ادامه دارد ».

تاریخ اعلام رأی دیوان لاهه درباره شکایت ایران از آمریکا

«دیوان بین‌المللی دادگستری» مستقر در لاهه روز ۱۳ فوریه ۲۰۱۹ رأی اولیه خود در خصوص اعتراض ایالات متحده آمریکا به پرونده شکایت تهران از واشنگتن به دلیل مصادره دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی ایران اعلام خواهد کرد.

دیوان لاهه در بیانیه‌ای امروز جمعه اعلام کرد «عبدالقوی احمد یوسف»، رئیس دیوان روز چهارشنبه ۱۳ فوریه ۲۰۱۹ رأی این دادگاه را در پرونده «برخی دارایی‌های مشخص ایران (جمهوری اسلامی ایران در برابر ایالات متحده آمریکا)» قرائت خواهد کرد.

بررسی شکایت ایران در پرونده مربوط به توقیف اموال و دارایی‌های بانک مرکزی ایران از ۱۶ مهرماه سال جاری، در دیوان بین‌المللی دادگستری واقع در کاخ صلح شهر لاهه آغاز شد و تا ۲۰ مهر ادامه داشت.

دادگاه منطقه کلمبیا روز سوم ژوئیه سال ۲۰۱۲ در پرونده‌ای موسوم به «پترسون و دیگران» ایران را به دخالت در عملیات تروریستی متهم کرده و حکم به پرداخت ۸.۸ میلیارد دلار غرامت به بازماندگان حادثه کشته شدن نیروهای آمریکایی در پایگاهی در بیروت در سال ۱۹۸۳ از محل دارایی‌های ایران داد.

در همین راستا، دادگاه جنوب نیویورک رأی به توقیف ۱.۷۵ میلیارد یورو از اموال جمهوری اسلامی ایران نزد سیتی‌بانک نیویورک از محل مرکز اوراق بهادار مرکز بین‌المللی «کلیر استریم» مستقر در لوگزامبورگ داد و مبلغ مذکور از اموال بانک مرکزی ایران به مدعیان پرداخت شد. این احکام اکنون در این پرونده مورد اعتراض و دادخواست جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

قانونگذاری‌های مغایر با حقوق و عرف بین الملل و بر خلاف اصول مربوط به مصونیت دولت‌ها و اموال آنها و نیز قانون‌گذاری تبعیض آمیز با هدف ایجاد محدودیت بر فعالیت شرکت‌های ایرانی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از دیگر مفاد مندرج در لایحه شکایت ایران در این پرونده است.

حملات توپخانه‌ای حشد شعبی به مواضع داعش در سوریه

نیروهای داوطلب مردمی عراق مواضع گروه تروریستی داعش در  منطقه “الباغور” در خاک سوریه را هدف حملات توپخانه‌ای خود قرار دادند.

قاسم مصلح فرمانده عملیات الانبار در حشد شعبی عراق گفت که نبردها بین نیروهای سوریه دموکراتیک “قسد” و گروه تروریستی داعش تشدید شده است.

وی با بیان ” نیروهای داوطلب مردمی عراق تحرکات دشمن در نزدیکی مرزها را رصد می کنند” تاکید کرد که چندین تجمع گروه تروریستی داعش در خاک سوریه هدف حملات توپخانه‌ای و راکتی قرار گرفت و این حملات خطر را دور کرده و تلاش تروریست‌ها برای نفوذ به خاک عراق را ناکام گذاشت.

مصلح افزود: حشد شعبی و نیروهای امنیتی در مناطق الانبار در راه دفع هرگونه خطر از مرزهای غربی عراق در هماهنگی بسیار ممتازی به سر می برند.

اواخر دی ماه گذشته در پی عملیات نیروهای حشد شعبی در داخل خاک سوریه، 35 تروریست داعشی کشته و یا زخمی شدند.