دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها/

اخبار ویژه روزنامه‌ها/

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می‌دهند .

*********

کیهان

رادیو فرانسه: امیدی به عملی شدن SPV نیست

رادیو فرانسه از قول یک مشاور پارلمانی اروپا تصریح کرد امیدی به ساز و کار مالی ویژه با ایران نیست.

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، این مقام اروپایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: مقام‌های مختلفی در اتحادیه اروپا تاکنون در زمینه SPV وعده‌هایی داده‌اند اما محقق نشده است. اتحادیه اروپا در حرف و مواضع سیاسی حامی ایران است اما تاکنون در این زمینه دستاورد عملیاتی نداشته است.

این مشاور پارلمانی اروپا گفت: فرانسه اخیراً وعده‌هایی در این زمینه به ایران داده که هیچ امیدی به آنها نیست.

این مشاور پارلمان اروپا درباره جزئیات کانال مالی با ایران نیز گفت: هیچ اتفاق تازه‌ای رخ نداده است. کانالی که قرار است میان اروپا و ایران برقرار شود، صرفاً برای انتقال کمک‌های انسانی و بشردوستانه و مواد غذایی و دارویی متمرکز است. اما در حد ایده مانده و عملیاتی نشده است.

رادیو فرانسه می‌افزاید: این کانال مالی در هر سطحی راه‌اندازی شود، آمریکا برای آن هزار نقشه کشیده و بعید است شرکت‌های تجاری اروپایی از ترس تحریم‌ها بخواهند با این کانال مالی همکاری داشته باشند.

سیدحسن نصرالله، صهیونیست‌ها را علیه نتانیاهو شوراند

سیدحسن‌الله نشان داد استاد جنگ روانی است؛ او صهیونیست‌ها را علیه نتانیاهو شوراند.

روزنامه الرأی الیوم به قلم عبدالباری عطوان، به بررسی سخنان اخیر دبیرکل حزب‌الله لبنان پرداخت و نوشت: عده‌ای به سبب شایعاتی که در رسانه‌های اسرائیلی و حتی توسط برخی از طرفداران سیدحسن نصرالله منتشر شده بود گمان می‌کردند که او شنبه‌شب رنگ پریده و رنجور در میان پزشکان و پرستاران در حالی که روی یک تخت سفید یا ویلچر نشسته است بر صفحه نمایشگر تلویزیون المیادین ظاهر خواهد شد، اما ناامید شدند و نصرالله در حالی که مثل همیشه لبخند می‌زد و فاخر سخن می‌گفت، با ذهنی تیز و افکاری منسجم در رسانه ظاهر شد و برای ده‌ها میلیون بیننده‌ای که منتظر دیدنش بودند نقشه‌راه مرحله بعدی و تحلیلی راهبردی و جامع از حوادث و تحولاتی که در منطقه رخ داد و رخ می‌دهد و احتمالاً رخ بدهد ارائه داد و در اظهارات خود به حجم بزرگی از اطلاعاتی که بار اول بود آنها را فاش می‌کرد استناد کرد.

سیدحسن نصرالله در اظهارات خود ثابت کرد که نه تنها سید مقاومت است بلکه فرمانده جنگ روانی هم هست. او ترس بیشتری به جان اسرائیلی‌ها انداخت و آنان را علیه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل که آنها را می‌فریبد و برای اهداف انتخاباتی یا شخصی (مثل اتهام فساد) و ماجراجویی نظامی آماده می‌شود و برای اسرائیلی‌ها پرهزینه و فاجعه‌آمیز خواهد بود، بسیج کرد.

آنچه در سخنان سیدحسن نصرالله نظر همه به ویژه اسرائیل و متحدان عربی آن را جلب کرد، چند موضوع اصلی درباره تصویر آینده بود؛

-تاکید او بر این نکته که حزب‌الله به میزان کافی موشک‌های دقیق و نقطه‌زن دارد که می‌توانند هدف‌های مهم نظامی و مدنی اسرائیل مانند فرودگاه‌ها اعم از نظامی یا غیرنظامی، نیروگاه‌های آب و برق، مخازن آمونیاک در حیفا و دورتر از آن و حتی نیروگاه‌های هسته‌ای دیمونا را هدف قرار دهند.

– اظهارات صریح و روشن او که نخستین بار از ادامه حمله به الجلیل و آزادسازی آن به عنوان بخش اصلی راهبرد مقاومت گفت و اینکه این حمله آن طور که نتانیاهو و دستگاه‌های اطلاعاتی ناکارآمدش می‌گویند نه فقط از طریق چهار تونل بلکه از همه مرزها خواهد بود.

– همه جای فلسطین میدان جنگ آینده خواهد بود و موشک‌های مقاومت همه شهرها و مهمتر از همه تل‌آویو را هدف قرار خواهند داد.

– هر لحظه ممکن است برای تعامل به گونه‌ای متفاوت با تجاوزگری‌های اسرائیل در سوریه، تصمیمی توسط سوریه و محور مقاومت اتخاذ شود که این تعامل ممکن است شامل هدف قرار دادن تل‌آویو باشد. محور مقاومت قبلاً به امور داخلی اولویت می‌داد، اما اکنون در موضعی قوی‌تر برای تعامل مستقیم با تجاوز اسرائیل ایستاده است به عبارت دیگر دوران سکوت و عدم واکنش به پایان رسیده است.

این نظر نصرالله قابل ستایش است که گفت: «اعتراف ترامپ به شکست در سوریه و منطقه و خارج کردن نیروهایش از آن باعث شد برخی کشورهای عربی شتاب‌زده به سمت دمشق بروند و دل ما را خنک کرد». و همچنین گفت: «رهبری سوریه نامه‌ای را که عمر البشیر از سوی عربستان و کشورهای خلیج (فارس) حامل آن بوده نپذیرفته است.

آن نامه متضمن درخواست بازگشت به اتحادیه عرب بود و رهبری سوریه به البشیر گفت که به آنها بگوید هر کس سوریه را از اتحادیه عرب اخراج کرده است خودش هم باید این کشور را به آن بازگرداند. این همان سوریه‌ای است که می‌شناسیم با همان غرور و عزت نفس و پایبندی به اصول در سخت‌ترین شرایط».

SPV بدون مقابله با تحریم‌ها مفت نمی‌ارزد

کانال SPV بدون محقق شدن حداقل انتظارات ضد تحریمی ایران، مفت نمی‌ارزد.

روزنامه فرهیختگان ضمن انتشار این تحلیل نوشت: به نظر می‌رسد SPV در صورت فعالیت، واجد چند ویژگی نگران کننده هم باشد؛ نخست اینکه صرفاً به فروش غذا و دارو اختصاص می‌یابد، دوم اینکه اگر شامل دیگر اقلام هم بشود، کالاهای تحت تحریم ایالات متحده که بعضاً هیچ ربطی هم به صنایع نظامی یا هسته‌ای ایران ندارد را در بر نگیرد، سوم اینکه با عذرهایی مانند «شرکت‌های خصوصی از همکاری عاجزند» همراه شده و مثمرثمر نباشد.

از این رو ممکن است که انتظارات ایران از این کانال مالی با آنچه که ممکن است در واقعیت محقق شود، متفاوت باشد و علناً SPV برای ایران سودی نداشته باشد و نقش حداکثری آن به نشان دادن یک ژست فعال برای جلوگیری از خروج ایران از برجام محدود شود.

مشخص است که انتظارهای ایران از SPV همان‌هایی باشد که در برجام ذکر شده.

اولین مسئله که نگرانی شماره صفر ایران است، تداوم وعده‌های بدون عمل اروپاست؛ یعنی ممکن است امروز یا فردا SPV از نظر حقوقی و قانونی ثبت شود اما دوباره اروپایی‌ها بیانیه دهند و سخنرانی کنند که در حال تلاش برای «فعال شدن» ساز و کار مالی با ایران هستند.

مدت‌هاست که تحریم‌های آمریکا اعمال شده و ایران و اروپا پشت میز مذاکره نشسته‌اند، سه چهار بار هم وعده داده شده که SPV راه‌اندازی می‌شود، اما هر بار با بهانه‌هایی به تعویق افتاده و حالا نیز این احتمال می‌رود که ساختار ایجاد شود ولی فعال نباشد.

همان گونه که حسن روحانی و برخی از مقامات دولت در ماه‌های اخیر بیان کرده‌اند، ایران باید بتواند هر مقداری که لازم دارد به اروپایی‌ها نفت بفروشد. میزان واقع‌بینانه این رقم که قبلاً عملیاتی شده بود، گویای رقمی حدوداً یک میلیون بشکه‌ای در روز است. از این رو باید اروپا تضمین کند که این رقم نفت را بدون محدودیت از ایران می‌خرد. مانع این اقدام اما تحریم‌های آمریکاست.

مقامات این کشور که قبلاً معافیت‌هایی را برای چند کشور اروپایی در جریان خرید نفت ایران در نظر گرفته بودند، گفته‌اند که در آینده‌ای نزدیک این معافیت‌ها صرفاً برای یونان و ایتالیا تمدید خواهد شد. در بهترین حالت این دو کشور تنها چند ده هزار بشکه نفت از ایران در روز خریداری خواهند کرد و از این رو اولاً خواست ایران به هیچ عنوان محقق نمی‌شود و از سوی دیگر با نخریدن نفت ایران، واردات از طریق SPV بسیار محدود خواهد شد و لذا کارایی نخواهد داشت.

علاوه بر همه اینها، لازم است اروپا متعهد باشد که با بهانه‌گیری، تنها مسیر فعالیت SPV را به استفاده از ذخایر پولی ایران در آسیا (کشورهای دارای معافیت خرید نفت از ایران مانند ترکیه و چین) محدود نسازد و خودش با خرید نفت، تهاتر را اجرا کند.

موضوع بعدی منحصر کردن SPV به غذا و دارو یا برخی کالاهای استثنا شده از تحریم‌های جدید آمریکاست. داروها و چند قلم غله به واقع سهم بسیار کوچکی در نقشه واردات ایران دارد و اروپایی‌ها اگر می‌خواهند منافع ایران را تأمین کنند، باید بسیار فراتر از این عمل کرده و آماده صادرات تمامی اقلام رفع تحریم شده در برجام باشند؛ اقلامی که می‌تواند موارد تحریمی آمریکا از جمله قطعات خودرو یا قطعات مورد نیاز برخی صنایع مانند صنعت نفت را هم در بربگیرد.

فایننشال تایمز: بازگشت دیپلمات‌های عرب به دمشق، خدمت به ایران است

روزنامه «فایننشال تایمز» در گزارشی، تعامل دوباره اعراب با دولت سوریه را خدمت به جمهوری اسلامی ایران در سوریه دانست.

در این گزارش به قلم «رولاخلف» معاون سردبیر روزنامه «فایننشال تایمز» تصریح شده است: در شطرنج ژئوپولیتیک جهان مهره‌های رویدادهایی مهم به صف شده‌اند؛ اعم از جنگ‌های تجاری، شورش‌های پوپولیستی، تعطیل شدن دولت آمریکا و دعوای سیاسی در انگلیس.

اما یک رخداد دیگر هم هست در حساس‌ترین نقطه جهان یعنی خاورمیانه که هر چند در این تخته شطرنج اهمیت بسزایی همچون موضوعات فوق ندارد اما سزاوار هم نیست که مورد غفلت واقع شود و آن، تلاش اعراب برای تجدید روابط با بشار اسد است.

گویا این هم یکی دیگر از ضربات کاری به منافع غرب در خاورمیانه است و در عوض، به نوعی توجیه‌گر و دفاع از دخالت نظامی ایران و روسیه در سوریه است.

هنوز بر سر اینکه آیا لازم است سوریه تحت حاکمیت اسد به «اتحادیه عرب» که دربرگیرنده کل جهان عرب است بازگردد یا نه بحث و اختلاف نظر وجود دارد. قدم اول برداشته شده است و اسد دارد از در عقب می‌آید داخل.

ایده مشارکت دوباره با سوریه، از آنجا سرچشمه گرفت که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفت سربازان آمریکایی را از سوریه خارج کند.

سران عرب با در آغوش گرفتن اسد خطر را در آغوش می‌گیرند. این رهبران فقط با این خیالپردازی روی به اسد بازگردانند و قصد دارند که دوباره با او تعامل برقرار کنند که «جلوی نفوذ جمهوری اسلامی را در سوریه بگیرند.» جمهوری اسلامی در سوریه سنگر گرفته و قدرت بالفعل این کشور است.

اعراب، سوریه را از اتحادیه عرب بیرون انداختند. عربستان و قطر میلیون‌ها دلار خرج و اپوزیسیون اسد را پشتیبانی مالی کردند. اما ایران نیروهای خود را و نیروهای نیابتی‌اش را عازم سوریه کرد و تا پای جان ایستاد و نگذاشت فروپاشی حکومت سوریه اتفاق بیفتد.

طبق استراتژی جمهوری اسلامی، همیشه باید یک دولت دوست بر دمشق حاکم باشد تا دسترسی امن و آسان تهران به «حزب‌الله» لبنان وجود داشته باشد.

پشتیبانی اعراب از شورشیان در سوریه راه به جایی نبرد و بلکه فاجعه به بار آورد. سعودی‌ها و قطری‌ها هر دو علیه هم کار می‌کنند و اختلافاتشان به افراطی شدن هرچه بیشتر گروه‌ها کمک می‌کند.

سلاح‌هایی که این دو کشور تهیه کردند و در اختیار شورشیان قرار دادند مطلقاً در برابر قدرت هوایی روسیه و رزمندگان سخت جان تحت امر ایران تاب مقاومت نیاورد. ظرف یک سال گذشته، موازنه قدرت نظامی در میدان جنگ به نفع رژیم اسد و متحدانش به هم خورد و دیگر امیدی باقی نماند.

اعراب هرچقدر خود را درگیر سوریه کنند، فقط به جمهوری اسلامی و روسیه خدمت کرده‌اند. کشورهای عرب دستپاچه نشوند.

نمایش SPV دستاویز اروپا برای طرح مطالبات جدید از ایران است

ارگان یک گروهک مقیم فرانسه، بخشی از پشت پرده صحنه‌آرایی عملیات سیاسی اروپا درباره ایران را بازگو کرد.

ارگان گروهک ملی مذهبی به نقل از منابع مطلع در اتحادیه اروپا نوشت: همزمان با ثبت «سازوکار ویژه مبادلات مالی» (SPV) با ایران، «جمع‌بندی» شورای اروپا در مورد مسائل مرتبط با ایران احتمالاً به تصویب خواهد رسید.

بنابر پیش‌نویس این «جمع‌بندی» اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در قبال ایران که قرار است تصویب شود، درباره نقش ایران در تنش‌های منطقه و برنامه موشکی تهران ابراز نگرانی می‌کند.

در سازوکار اتحادیه اروپا، «جمع‌بندی» مجموعه‌ای از موضع‌گیری‌های سیاسی در مورد یک موضوع خاص است که طی گفت‌وگوها در شورای اروپا تصویب می‌شود.

اعضای اتحادیه اروپا همچنین در «جمع‌بندی» خود به موضوع «پیشرفت درباره اصلاحات مورد نیاز در زمینه تعهدات ایران بر مبنای «اف‌ای‌تی‌اف» اشاره کرده و ابراز آمادگی کرده‌اند که در این راستا به همکاری با ایران از جمله برای ارائه کمک‌های فنی در این زمینه ادامه دهند.

روی دیگر سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال ایران که در این «جمع‌بندی» به آن پرداخته شده، نگرانی‌ها درباره رفتارهای ایران است. بنابر پیش‌نویس این «جمع‌بندی» که پیش‌بینی می‌شود به تصویب برسد، شورای اروپا از «شدت گرفتن تنش‌های منطقه‌ای و نقش ایران در این زمینه» ابراز نگرانی کرده است. در این زمینه شورا به طور مشخص به «نگرانی جدی» خود در زمینه نقش‌آفرینی نظامی ایران و حضور نیروهای نظامی ایران در سوریه پرداخته است.

نگرانی شدیدتر شورا در زمینه فعالیت‌های ایران برای توسعه برنامه موشک‌های بالستیک است و این نهاد اروپایی از ایران می‌خواهد از این فعالیت‌ها «خصوصا پرتاب موشک‌های بالستیک» که «ناسازگار» با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است، دست بکشد؛ شورای اروپا در «جمع‌بندی» خود می‌گوید اینگونه اقدامات ایران «به بی‌اعتمادی بیشتر می‌انجامد و منطقه را ناامن‌تر می‌کند.»

این شورا همچنین در «جمع‌بندی» خود، به موضوع حساس اقداماتی که ایران متهم است در خاک کشورهای اتحادیه انجام داده پرداخته و «نگرانی عمیق خود را در این زمینه ابراز کرده است.»

همچنین این شورا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از جمله اعدام نوجوانان و وضعیت زنان ابراز نگرانی «جدی» کرده است.

بیانیه‌ای مشتمل بر جمع‌بندی اتحادیه اروپا در مورد ایران، قرار بود هفته گذشته در جلسه وزیران خارجه این اتحادیه به تصویب برسد: اما بنا بر گزارش‌ها از بروکسل، این موضوع به دلیل ثبت نشدن سازوکار ویژه (اس‌پی‌وی) به تاخیر افتاد.

ایران

سفارتخانه‌ها در صف خرید نفت از بورس

خبر اول اینکه، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس سومین مرحله عرضه نفت در بورس را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگرچه عرضه نفت در بورس تأثیرات مثبت اقتصادی در پی دارد اما «محور تصمیمات» مرتبط با خرید و فروش نفت قابل تبدیل به فرآورده و نفت صادراتی می‌تواند در نوع استقبال بخش خصوصی از این عرضه تأثیرگذار باشد.

محمدرضاپور ابراهیمی در گفت‌وگو با خانه ملت، با بیان این‌که برای استقبال بیشتر بخش خصوصی از خرید نفت در بورس باید «نحوه عرضه» و «شرایط پرداخت و تسویه» را تسهیل کرد، افزود: اگر این شرایط تسهیل شود استقبال بخش خصوصی نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درحالی که معتقد است در صورت سهل شدن شرایط عرضه نفت در بورس و نحوه تسویه با خریداران، این اقدام طی هفته‌های دیگر با استقبال بخش خصوصی و فعالان اقتصادی رو به رو می‌شود، اضافه کرد: بسیاری از نمایندگان سفارتخانه‌ها به روش‌های مختلف برای خرید نفت از طریق بورس اعلام آمادگی کرده‌اند.

تکذیب مخالفت شمخانی با سی اف تی

خبر دیگر اینکه، اخیراً یکی از نمایندگان مجلس نقل قولی از دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی مبنی بر مخالفت وی با لایحه سی اف تی (الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم) مطرح کرده بود که مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که اخبار و مواضع این شورا صرفاً از سوی شمخانی و یا سخنگوی این نهاد اعلام می‌شود.به گزارش ایرنا در این اطلاعیه آمده است: «اخبار و مواضع شورای عالی امنیت ملی و دبیر این شورا صرفاً از سوی ایشان و یا سخنگوی این نهاد اعلام می‌شود و هرگونه اطلاع‌رسانی خارج از مسیر ذکر شده ضمن آنکه مورد تایید نیست، اقدامی خلاف قانون محسوب می‌شود.»

۵۰ میلیون «گرسنه» در امریکا به روایت سردار نقدی

دست آخر اینکه، معاون فرهنگی سپاه پاسداران گفت: محصول پیاده‌سازی تفکر لیبرالیسم درغرب تعطیلی چندین روزه دولت امریکا و تأسیس وزارت «تنهایی» در انگلستان و وزارت «گرسنگی» در امریکا است.

به گزارش مهر، سردار محمدرضا نقدی با اشاره به مسائل و مشکلات فراوان جامعه غرب گفت: امریکا ۵۰ میلیون گرسنه و هزاران بی‌خانمان دارد، اینها نشان می‌دهد تئوری‌های آنها شکست خورده اما با این وجود آنها دست از دشمنی برنداشته و به فضای مجازی و رسانه برای فریب مردم روی آورده‌اند.

متأسفانه برخی مسئولان هنوز معتقد به فضای باز برای شبکه‌های اجتماعی خارجی و دست‌ساز صهیونیست در فضای مجازی کشور هستند و هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای سخنان خود ندارند.

خراسان

کشف آیین نامه فرهنگی که ۵۲ سال قدمت دارد

گزارش یک عضو کابینه نشان می دهد در حالی که نظارت بر ساز و کار فعالیت سالن های نمایش بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما آیین نامه مربوط به نحوه اجرای این مهم در سال ۱۳۴۵ به تصویب رسیده و اگرچه از حدود نیم قرن پیش تا کنون تحولات بسیاری در عرصه فرهنگی رخ داده و حتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسیده اما هنوز مفاد این آیین نامه قانونی است و مصوبه ای مبنی بر لغو آن و اجرای آیین نامه جدید، به تایید هیئت دولت نرسیده است.

جلوی عرضه کالاهای ایرانی با برند خارجی را بگیرید

یک نهاد نظارتی در نامه ای به تعدادی از مسئولان اجرایی، تشکل ها و فعالان اقتصادی از آنها خواسته است با رصد ورود اجناس به بازار، جلوی برخی شرکت ها و تولیدکنندگان که تلاش می کنند کالاهای ایرانی را به دلایل مختلف، با برندهای شرکت های خارجی به بازار داخلی عرضه کنند، بگیرد و در صورت تاثیر نداشتن تذکرات ارسالی، برای معرفی آنها به نهادهای قانونی به منظور تشکیل پرونده و پیگرد این تخلف، اقدام کنند.

آرمان

علی نجاتی به مرخصی استعلاجی آمد

شنیده شد که علی نجاتی (کارگر بازنشسته نیشکر هفت‌تپه) برای مداوا به مرخصی استعلاجی آمد. علی نجاتی (از اعضای سندیکای نیشکر هفت‌تپه) که پیش از این بازداشت شده بود، برای مداوا به مرخصی استعلاجی آمد. پیش از این وکیل نجاتی از بیماری‌های جسمی او خبر داده بود. این کارگر بازنشسته بعد از تجمعات کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شد البته دادستان شوش هر نوع ارتباط بین این دستگیری و اعتراضات کارگران را رد کرد.

۳۰ تن اورانیوم به اصفهان منتقل می‌شود

شنیده شد که سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: ۳۰ تن اورانیوم محصول کارخانه اردکان یزد روز چهارشنبه هفته جاری به تاسیسات اصفهان منتقل می‌شود. علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که ۳۰ تن کیک اورانیوم را به اصفهان منتقل می‌کنیم. بهروز کمالوندی در همین رابطه گفت که کار انتقال ۳۰ تن اورانیوم با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی انجام می‌شود.

خبرنگار پرس تی‌وی، چهارشنبه در تهران

شنیده شد که مرضیه هاشمی، مجری و خبرنگار آمریکایی الاصل شبکه پرس تی وی که پس از تحمل ۱۱ روز بازداشت غیرقانونی، سوم بهمن ماه از زندان آزاد شد، چهارشنبه ۱۰ بهمن ماه حدود ساعت ۲۱ به ایران وارد می‌شود. مرضیه هاشمی روز یکشنبه، ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه سنت لوئیس این کشور بازداشت و به یک بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف بی آی» در واشنگتن منتقل شد. همچنین دو جلسه دادگاه برای هاشمی در واشنگتن دی سی برگزار شد که در هیچکدام به او اتهامی وارد نشد.

درخواست اعزام نرگس محمدی به بیمارستان

شنیده شد که وکیل مدافع نرگس محمدی که در حبس به سر می‌برد از ارائه درخواست اعزام وی به بیمارستان به مسئول بهداری زندان خبر داد. محمود بهزادی گفت: موکلم با توجه به بیماری که دارد باید زیر نظر پزشکان متخصص خود مورد مداوا قرار گیرد؛ از همین رو هفته گذشته خانواده موکلم برای او وقت معاینه از بیمارستان گرفت تا توسط پزشکان متخصص مورد معاینه و مداوا قرار گیرد. وی افزود: هفته گذشته درخواست اعزام او را در روز هفتم بهمن به بیمارستان ایرانمهر بر اساس وقت اخذ شده به صورت کتبی به مسئولان زندان اوین و دادیار ناظر زندان ارائه کردیم اما از دریافت آن خودداری کردند و موضوع به صورت شفاهی اعلام شد. اکنون منتظریم ببینیم مسئولان زندان اوین طی روزهای آینده برای اعزام نرگس محمدی به بیمارستان چه تصمیمی می‌گیرند.

دستگیری جاعل اسناد دولتی و خصوصی در قزوین

شنیده شد که رئیس پلیس آگاهی استان قزوین گفت: در پی کسب اخبار و اطلاعات مبنی بر اینکه فردی در امر جعل مهرهای دولتی و غیردولتی فعالیت می‌کند، موضوع در دستور کار اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری این پلیس قرار گرفت. وی افزود: مأموران پلیس آگاهی استان با انجام یک سری اقدامات اطلاعاتی متهم موردنظر را شناسایی و پس از کسب مجوز قضائی در حین ارائه سند جعلی به یک اداره دولتی دستگیر کردند. سرهنگ آرش مرادی با اشاره به اینکه متهم دارای چهار فقره سابقه کیفری در زمینه غصب عنوان دولتی و کلاهبرداری است، تصریح کرد: در بازرسی بدنی از متهم تعداد ۱۳ عدد مهر ارگان‌های دولتی و خصوصی کشف شد. وی عنوان کرد: متهم در بازجویی‌های فنی پلیس به بزه انتسابی اعتراف و پس از تشکیل پرونده مقدماتی جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضائی شد.

نامه دانش آموزان به محمد جواد ظریف

شنیده شد که اعضای قرارگاه ملی دانش آموزی انجمن‌های اسلامی دانش آموزان کشور با صدور نامه‌ای از وزیر امور خارجه خواستند مراتب تقدیر شایسته از آرین غلامی شطرنج باز کشورمان انجام شود. در این نامه که توسط نماینده دانش آموزان انجمن‌های اسلامی کشور به دست بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشور رسید، با اشاره به عدم رویارویی آرین غلامی نوجوان کشورمان با نماینده رژیم صهیونیستی در مسابقات بین المللی، از وزیر امور خارجه کشور خواسته شده مراتب تقدیر شایسته از اقدام انقلابی این نوجوان به‌عمل آید. متن این نامه به امضای بیش از ۷۰ عضو قرارگاه ملی به نمایندگی از اعضای انجمن‌های اسلامی کشور رسیده است.

تشکر مشتریان شرکت‌های خودروسازی از وزیر صنعت

شنیده شد که جمع کثیری از مشتریان شرکتهای خودروسازی با ارسال نامه ای از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای ملزم کردن خودروسازان برای تحویل خودرو با قیمت‌های قبلی رحمانی تشکر کردند. در این نامه آمده است: از وزیر صنعت، معدن و تجارت که با درایت و جدیت موضوع مهم تعویق در تحویل خودروها و همچنین ابطال دعوتنامه خودروهای پیش فروش شده با قیمت های جدید را پیگیری کردند تشکر و قدردانی می‌شود. گفتنی است رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت با ارسال بخشنامه ای از خودروسازان خواسته بود تا خودروهای پیش فروش شده با موعد تحویل تا ۳۰ دی ماه را با قیمتهای قدیم محاسبه و به مشتریان تحویل دهند.

ماجرای بهم خوردن مراسم عقد پرستو صالحی

شنیده شد که پرستو صالحی بازیگر سینما و تلویزیون که در اینستاگرام فعالیت زیادی دارد و ۱ ماه پیش از ازدواج خود خبر داد یک روز مانده به عقد این وصلت انجام نپذیرفت. پرستو صالحی در یک ویدیو علت را اینگونه گفت که اگر به همدیگر آرامش نمی دهید از همان اول از هم جدا شوید و نگذارید ۱-۲ تا بچه به دنیا بیاورید و آنوقت متوجه شوید دیر شده است! صالحی در این باره گفت: «توافق نداشتیم به همین سادگی و برای آنکه دچار حاشیه نشوم ترجیح دادم خودم اعلام کنم.» صالحی چندی پیش اعلام کرده بود امسال ازدواج خواهد کرد و پس از مدتی با انتشار عکسی از حلقه ازدواجش، خبر متاهل شدنش را در صفحه اینستاگرام به طور رسمی اعلام کرده بود.

بازگشت «حوریه دهقانشاد» به دانشگاه آزاد

شنیده شد که در حکم صادره برای «حوریه دهقانشاد» استاد دانشکده ارتباطات واحد تهران مرکز پس از بررسی‌های صورت گرفته در دفتر بازرسی ویژه هیات امنا تجدید نظر شده و با ابلاغ صورت گرفته به واحد تهران مرکز، وی باید به دانشگاه بازگردد و کلاس‌های درس دهقانشاد برقرار شود. بنابر این خبر از آنجا که در بررسی تخلف ادعایی حوریه دهقانشاد آیین نامه‌های مربوطه و طی روال قانونی رعایت نشده است هرگونه شکایتی از نامبرده باید مجدداً در مراجع قانونی ذی ربط مطرح شده و پس از طی روال قانونی و شکلی رسیدگی به تخلفات اساتید و اعضای هیات علمی منجر به صدور حکم شود. گفتنی است این رای از جانب دفتر بازرسی ویژه هیات امنا به دانشگاه آزاد استان تهران ابلاغ شده و در مرحله اجرا قرار دارد.