دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

رشوه امارات به ده‌ها خبرنگار عراقی قبل از بازی قطر و عراق، حمله به مقرهای نظامی ترکیه در عراق، اعتراف رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان به حمایت اشتباه از عراق در جنگ با ایران، تسلیت سید عمار حکیم به سردار سلیمانی و مصاحبه خواندنی سید حسن نصرالله با شبکه المیادین و پاسخ به شایعات بیماری، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به توافق سه کشور اروپایی درباره سیستم مالی مستقل با ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ هفته نامه «اشپیگل» از توافق کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان درباره یک سیستم مالی مستقل به منظور تضمین مناسبات تجاری با ایران با وجود تحریم های آمریکا خبر داد. رئیس این سازو کار مالی یک آلمانی خواهد بود.

به نوشته هفته نامه اشپیگل، واشنگتن تهدید کرده است، شرکت های اروپایی که به مبادلات تجاری خود با ایران ادامه می دهند، مجازات خواهند شد. با این حال بسیاری کشورهای اروپایی روی طرحی کار کرده اند که چگونه می توانند تحریم های آمریکا را دور بزنند. برای این منظور باید یک جامعه هدف موسوم به SPV تأسیس شود که مبادلات پولی بین شرکت های اروپایی و ایرانی را مستقل از دلار تضمین کند.

این سیستم مالی مستقل بیشتر توسط سه کشور اروپایی تنظیم و حمایت می شود که در مذاکرات توافق هسته‌ای با ایران شرکت داشته اند؛ بنابراین، مقر این سیستم مالی مستقل در پاریس و آلمان مدیریت آن را عهده دار خواهد بود و انگلیس نیز بخش های مربوط به حسابداری را تنظیم می کند.

به نوشته هفته نامه اشپیگل این سیستم مالی نوعی سیستم مبادله ای است که در آن حساب های شرکت های ایرانی و اروپایی با یکدیگر تسویه می شود. به عنوان مثال پولی که ایران برای ارسال نفت به اروپا باید دریافت کند می تواند مستقیم به کشورهای اروپایی جریان یابد که تولیدات خود را به ایران می فروشند. قرار است روز دوشنبه کشورهای اروپایی شرکت کننده در این سیستم مالی در بروکسل با هم دیدار کرده تا آخرین جزئیات در این باره را روشن کنند.

اعتراف رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان به حمایت اشتباه از عراق در جنگ با ایران/ توافق 3 کشور اروپایی درباره سیستم مالی مستقل با ایران/حمله به مقرهای نظامی ترکیه در عراق/رشوه امارات به ده‌ها خبرنگار عراقی قبل از بازی قطر و عراق

ایده تشکیل یک سیستم مالی مستقل از دلار برای مبادلات تجاری با ایران مدت کوتاهی بعد از خروج آمریکا از توافق اتمی با ایران شکل گرفت.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم اوایل ژانویه در این باره گفته بود که سخت در این راستا تلاش می کنیم تا آخرین پیش شرط ها برای این منظور را روشن کنیم.

پیشتر هم مایا کوچیجانکیچ، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص راه‌اندازی مکانیزم مالی همکاری با ایران گفته بود که طبق اطلاعات به دست آمده، کار ادامه دارد و پیشرفت‌های خوبی در این خصوص شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه مکانیزم ویژه “اس‌پی‌وی” به زودی رونمایی خواهد شد، اظهار کرده بود این کار در هفته‌های آینده به منظور ارتقای تجارت قانونی با ایران انجام خواهد شد و این مکانیزم بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران است.

رشوه امارات به ده‌ها خبرنگار عراقی قبل از بازی قطر و عراق

فایل صوتی پخش شده در یکی از رسانه‌های عراقی نشان می‌دهد که نزدیک به 100 تن از اهالی رسانه عراق قبل از مسابقه تیم ملی این کشور با تیم قطر در جام ملت‌های آسیا 2019، از امارات رشوه دریافت کرده‌اند.

شبکه تلویزیونی الفرات عراق شنبه از احتمال رشوه مقام‌های اماراتی به شماری زیادی از اصحاب رسانه عراق خبر داد.

این شبکه طی برنامه ورزشی خود موسوم به «کوره» فایلی صوتی منتشر کرد که در آن دو تن از خبرنگاران عراقی در مکالمه تلفنی درباره دریافت رشوه نقدی صحبت می‌کنند.

اعتراف رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان به حمایت اشتباه از عراق در جنگ با ایران/ توافق 3 کشور اروپایی درباره سیستم مالی مستقل با ایران/حمله به مقرهای نظامی ترکیه در عراق/رشوه امارات به ده‌ها خبرنگار عراقی قبل از بازی قطر و عراق

این شبکه اعلام کرد، ۹۷ خبرنگار و اصحاب رسانه عراقی رشوه مالی، مجموعاً بیش ۲۵۰ هزار دلار از امارات دریافت کرده‌اند.

بنا بر ادعای این گزارش، خبرنگاران عراقی حاضر در امارات، محل برگزاری مسابقات جام ملت‌های آسیا، این مبلغ را قبل از بازی تیم‌های ملی قطر و عراق که «یک – صفر» به نفع قطر پایان یافت، دریافت کرده‌اند.

مجری برنامه ورزشی کوره درباره صحت فایل افشا شده گفت: «این فایل حقیقت دارد و منابعی در امارات صحت دریافت رشوه را تأکید کردند و گفتند، برخی از خبرنگاران عراقی این مبلغ را از طرف “محمد بن زاید” [ولی‌عهد ابوظبی] دریافت کرده‌اند».

به گزارش شبکه الفرات، هنوز مشخص نیست که این رشوه در مقابل چه چیزی به اصحاب رسانه عراق در امارات پرداخت شده و احتمال دارد، اتحادیه خبرنگاران عراق در این مورد تحقیق کند.

قطر چهارشنبه گذشته، با شکست تیم ملی عراق، به مرحله یک‌چهارم هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا که در امارات در حال برگزاری است، صعود کرد.

بعد از این مسابقه، برخی مطبوعات عراقی با ایجاد موجی رسانه‌ای مدعی شدند که بسام هشام الراوی بازیکن 21 ساله عراقی-قطری، بر اساس قوانین فیفا نمی‌تواند برای تیم ملی قطر بازی کند و عراق به همین دلیل به فیفا شکایت خواهد کرد؛ شایعه‌ای که به حقیقت نپیوست.

امارات عربی متحده به همراه سه کشور عربی عربستان سعودی، مصر و بحرین بیش از یک سال و شش ماه است که قطر را به بهانه حمایت این کشور از تروریسم تحریم و محاصره کرده‌اند. روابط دوحه با این چهار کشور به شدت بحرانی است.

طی این مدت روابط این کشورها با دوحه به کلی قطع شده و بر اساس افشاگری‌های مقام‌های اروپایی، کشورهای تحریم‌کننده قطر قصد حمله نظامی به این کشور را داشتند.

حمله به مقرهای نظامی ترکیه در عراق

به نوشته وبگاه «ان. آر. تی. وی» برخی معترضان در منطقه شلادزه در استان دهوک به مقرهای نظامی ترکیه حمله کردند.

این گزارش حاکی است، شاهدان از شنیده شدن صدای تیراندازی خبر دادند اما این که شلیک گلوله‌ها کار نیروهای امنیتی کردستان یا نظامیان ترکیه بوده، مشخص نیست. اخبار دریافتی از تلاش نیروهای امنیتی کرد برای متفرق کردن معترضان مردمی حکایت دارد.

اعتراف رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان به حمایت اشتباه از عراق در جنگ با ایران/ توافق 3 کشور اروپایی درباره سیستم مالی مستقل با ایران/حمله به مقرهای نظامی ترکیه در عراق/رشوه امارات به ده‌ها خبرنگار عراقی قبل از بازی قطر و عراق

این گزارش مدعی است، حمله هوایی ترکیه به این منطقه در پنجشنبه گذشته باعث کشته شدن چند غیرنظامی و نیروهای پیشمرگه شد. برخی رسانه‌ها نیز از ورود نیروهای ترکیه به 30 کیلومتری کردستان عراق خبر دادند.

منطقه دهوک تحت نفوذ حزب دموکرات کردستان عراق و در شمال عراق قرار دارد و ترکیه این گروه را یک گروه تروریستی می‌داند.

اعتراف رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان به حمایت اشتباه از عراق در جنگ با ایران

بندر بن سلطان رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان در گفت وگو با روزنامه ایندیپندنت تصریح کرد: مسئولان سعودی با حمایت خود از صدام در جنگ علیه ایران یکی از گزینه های بد را انتخاب کردند.

وی افزود: عربستان مذاکراتی را محرمانه بین دوطرف درگیر در ژنو و همچنین در کاخ سلطان بن عبدالعزیز ولیعهد فقید و وزیر دفاع سعودی سرپرستی کرد.

بندر بن سلطان ادعا کرد در جریان سفرش به تهران برای دیدار با علی لاریجانی رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی تصادفی با سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیدار کرده است.

وی با حمله به قطر گفت: دوحه از گسست در سیاست های خود رنج می برد و وجود پایگاه نظامی آمریکا به معنای حفاظت از حکومت قطر نیست، زیرا این پایگاه برای بهره برداری آمریکاست و نه قطر.

بندر بن سلطان با انتقاد از باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا گفت: سیاست های سست و ضعیف اوباما باعث شد که روسیه و ایران جرأت دخالت در سوریه را پیدا کنند.

وی با بیان این که “اوباما منطقه را 20 سال به عقب برد”، از جزئیات آخرین گفت وگوی عبدالله بن عبدالعزیز شاه سابق سعودی و رئیس جمهور سابق آمریکا پرده برداشت و گفت: شاه سعودی به اوباما گفت: “توقع نداشتم که در طول عمرم ببنیم که یک رئیس جمهور آمریکا به من دروغ می گوید”.

بندر بن سلطان گفت: روابط بین ریاض و آمریکا در آخرین روزهای عمر دولت اوباما پرتنش بود زیرا اوباما حرف و عملش یکی نبود و چیزی می گفت و عکس آن را انجام می داد.

تسلیت سید عمار حکیم به سردار سلیمانی

سید عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق در تماس تلفنی با سرلشکر قاسم سلیمانی ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت مادر همسر ایشان، از خداوند منان برای آن مرحومه علو درجات و برای بازماندگان صبری جزیل آرزو کرد.

اعتراف رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان به حمایت اشتباه از عراق در جنگ با ایران/ توافق 3 کشور اروپایی درباره سیستم مالی مستقل با ایران/حمله به مقرهای نظامی ترکیه در عراق/رشوه امارات به ده‌ها خبرنگار عراقی قبل از بازی قطر و عراق

مصاحبه خواندنی سید حسن نصرالله با شبکه المیادین و پاسخ به شایعات بیماری

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان، پس از چند ماه سکوت، سرانجام در مصاحبه‌ای زنده با شبکه المیادین که شنبه‌شب از این شبکه پخش شد، سکوت خود را شکست و با پاسخ به پرسش های این شبکه، درباره مسائل مختلف منطقه سخن گفت.

شبکه المیادین قبل از پخش این مصاحبه که به صورت زنده انجام شد، گزارش کرد که شبکه‌های خبری اسرائیلی دقایقی قبل از آغاز این مصاحبه، در خصوص این گفت‌وگو صحبت کردند.

نصرالله درباره علت سکوت رسانه‌ای خود گفت: این مسأله [آن‌چنان که در رسانه‌های اسرائیلی یا سعودی گفته شد من بیمارم] صحت نداشت. نه سکته قلبی، مغزی و نه روحی و عقلی… [خنده] من خوبم و با آنکه وارد شصت‌سالگی شده‌ام، هیچ مشکل سلامتی نداشتم. غسان بن جدو مدیر المیادین با کنایه به شایعات، پرسید: آیا به شیراز نرفته بودید [خنده] و نصرالله با خنده گفت «کاش بروم…».

اعتراف رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان به حمایت اشتباه از عراق در جنگ با ایران/ توافق 3 کشور اروپایی درباره سیستم مالی مستقل با ایران/حمله به مقرهای نظامی ترکیه در عراق/رشوه امارات به ده‌ها خبرنگار عراقی قبل از بازی قطر و عراق

وی با اشاره به تحولات منطقه، از اتفاقات «سپر شمال» به تحولی مهم نام برد که رژیم صهیونیستی موج رسانه‌ای بزرگی درباره تونل‌های ادعایی منتسب به حزب‌الله راه انداخت. او گفت: حزب‌الله اجازه داد تا نتانیاهو و گادی آیزنکوت و دیگر سران اسرائیل هر چه می‌خواهند در این خصوص بگویند، چون آنان به این مسأله نیاز داشتند. حزب‌الله تصمیم گرفت تا پایان این عملیات هیچ واکنشی نشان ندهد تا کمکی به آنان نکرده باشد. آنها پایان این عملیات را اعلام کرده‌اند اما هنوز این عملیات تمام نشده و دیروز جمعه ادامه داشت.

نصرالله گفت: دیروز گزارشی به من دادند و گفتند، عملیات تا جمعه ادامه داشته و امروز شنبه تعطیل بوده است. اما آیزنکوت پایان عملیات را اعلام کرده بود… من به همه دوستداران و حتی به اسرائیل می‌گوییم که ما پایبند به دشمن نیستیم که هر زمانی واکنش نشان دهیم. ما دریافتیم که این شایعات درباره سلامتی من برای این است که ما را وادار به حرف زدن کنند؛ چیزی که ما نمی‌خواستیم.

نصرالله یادآوری کرد که ماه فوریه سه مناسبت دارد و او در این مناسبت‌ها صحبت خواهد کرد.

اولین واکنش حزب‌الله به عملیات سپر شمال اسرائیل

نصرالله در پاسخ به اولین سؤال درباره عملیات کشف تونل اسرائیل گفت: ما ملزم نیستیم که بگوییم، حزب‌الله تونل حفر کرده است. ما همیشه تمایل داریم که ابهام سازنده را در پیش بگیریم. حتی اسرائیل ادعا می‌کند که حزب‌الله عامل حفر تونل است اما تاکنون دلیلی برای این ادعا ارائه نکرده است… البته که تونل‌هایی بوده؛ حالا چه جدید چه قدیمی و برخی را کشف کرده‌اند. حال جدای از اینکه چه زمانی حفر شده، قبل از جنگ 2006 یا بعد آن یا اینکه چه کسی حفر کرده، به هر حال این تونل‌ها هست و نکته در این است که اسرائیل آن را دیر کشف کرده است و این شکست دستگاه اطلاعاتی اسرائیل بود. یکی از این تونل‌ها عمری حدود سیزده یا چهارده سال داشت؛ یعنی ارتش، سرویس اطلاعات و دستگاه‌های آنان این را کشف نکرده بودند؛ هر چند رسانه‌های اسرائیلی از تونل‌ها صحبت کرده بودند.

نصرالله گفت: «موشه یعلون در اثنای عملیات سپر شمال گفت، ما از دو سال پیش از این تونل‌ها خبر داشتیم و برخی شهرک‌نشینان گفتند که آنها دو سال پیش سؤال هایی درباره این تونل‌ها از مقامات پرسیده بودند. سؤال ما این است که آیا سران اسرائیل به شهرک‌نشینان دروغ می‌گویند؟».

نصرالله افزود: در کنفرانس خبری بعد از عملیات گفتند که این تونل‌ها برای آماده‌سازی عملیات حزب‌الله جهت آزادسازی الجلیل بوده است. نتانیاهو و آیزنکوت و کادر آنان به ارتش‌ها و کشورهای عربی و حتی برخی به جنبش‌های مقاومت می‌خندند. او در این کنفرانس به اسرائیلی‌ها گفت که این عملیات کاملا جدی بود. آنها این کار را برای مقابله با عملیات احتمالی آزادسازی الجلیل کردند. من گفته بودم ممکن است وارد الجلیل شویم. ببینید شما از این هم واهمه دارید… همه پولی که اسرائیل در مرز برای ساخت دیوار خرج کرد که بزرگ‌ترین مانور در سال 2017 در طول یک هفته که برای دفاع برگزار و تمرین می شد، از ترس عملیات احتمالی الجلیل است.

دبیر کل حزب‌الله توضیح داد: عملیات سپر شمال برای کشف تونل‌ها، ترس و هراس را به دل همه شهرک‌نشینان اسرائیلی انداخت. آنها قبل از این عملیات می‌گفتند تونلی در کار نیست و تنها نگرانی سقوط موشک‌هاست.. نتانیاهو با این کار رسانه‌ای بزرگ روی تونل -که اصلا نیاز به این کار رسانه‌ای بزرگ نداشت- ترس و هراس را به دل شهرک‌نشینان انداخت. نتانیاهو با عملیات سپر شمالی در جنگ روانی به ما خدمت کرد، چون شهرک‌نشینان را به شدت ترساند و آنها از این به بعد صدای هر چکشی را بشوند با ترس خواهند گفت که صدای چکش می‌شنوند.

نصرالله گفت، ژنرال‌های اسرائیلی چطور این را نفهمیده‌اند؟ آنها منافع شخصی را بر دیگر منافع ترجیح داده‌اند. برخی دیگر از ژنرال‌ها گفته‌اند که حزب‌الله برای ورود به الجلیل نیاز به تونل ندارد. تونل‌ می‌تواند به صورت جزئی کمک کند؛ اما طبیعت الجلیل طوری است که اجازه می‌دهد به آن وارد شوید. اگر جنگی آغاز شود،‌ آنگاه تصمیم می‌گیریم که وارد الجلیل شویم یا خیر و چطور وارد شویم؛ از زمین، از آسمان یا به قول برخی لبنانی‌ها با موتورسیکلیت [خنده]… آنها نخواهند دانست ما چطور وارد الجلیل خواهیم شد. آنها می‌گویند عملیات کشف تونل‌ها تمام شده، اما تمام نشده و ایده این عملیات کاملا نقص دارد، چون ورود به الجلیل نیاز به تونل ندارد.

نصرالله در ادامه گفت: ما همه تدابیر دفاعی را برای خود در نظر می‌گیریم… و این حق ماست… ما خود را موظف به دفاع از کشورمان می‌دانیم. ما در طرح‌های میدانی و نظری خود که تمرین می‌کنیم و آن را آماده کردیم، برای ورود به الجلیل برنامه داریم اما تأکید می‌کنم که تصمیم ورود به آن را بر حسب شرایط وقت خواهیم گرفت. ما بی‌شک از سال‌ها پیش قدرت ورود با الجلیل را داریم اما تصمیم آن بستگی به شرایط [جنگ احتمالی] دارد.

گزینه‌های مقاومت روی میز است

نصرالله در پاسخ به پرسشی درباره تهدید سابق خود علیه اسرائیلی‌ها گفته بود، اگر تجاوز کنند، پشیمان خواهند شد، گفت، بله پشیمان خواهند شد. یکی از نکاتی که امشب من به نتانیاهو یا دیگر سران اسرائیلی می‌گویم، این است که مرتکب اشتباه نشوند. غسان بن جدو پرسید، این پشیمانی درباره چیست، الجلیل تا مرز غزه یا تأسیسات یا … نصرالله گفت: درباره همه چیز. ما گزینه‌هایمان همه آماده‌ است. تا امروز دشمن می‌گفت، گزینه‌های ما روی میز است اما امروز مقاومت در جایگاهی است که می‌تواند بگوید، تمام گزینه‌های ما روی میز است… هر آنچه از ایستادگی، مقاومت و قدرت لازم است، و عقل و درایت و شجاعت حکم می‌کند، نزد ما موجود است.

نصرالله ادامه داد: ما به دشمن اجازه نخواهیم داد که قواعد درگیری خود را تحمیل کند. ما در کار شبانه‌روزی مقاومت به سطحی معین از بازدارندگی رسیده‌ایم که آن را حفظ و سپس تقویت می‌کنیم که به دشمن اجازه ندهیم قواعد نبرد خود را تحمیل کند… من یادم هست که در سال 2000 سال عقب‌نشینی دشمن از جنوب لبنان و در آن ایام سوالی مطرح شد که حزب‌الله در مرز چه خواهد کرد. ما گفتیم که خاک لبنان را آزاد خواهیم کرد. پرسیدند، کجا را؟ پاسخ دادیم که لبنان و حکومت آن است که تشخیص می‌دهد کجا خاک لبنان است و مقاومت از آن حمایت می‌کند. آن زمان امیل لحود (نخست‌وزیر) و کابینه مزارع شبعا را خاک لبنان تشخیص دادند. ما آن را خاک لبنان قلمداد کردیم… مسئله مرزها و اینکه کجا خاک لبنان است و کجا نیست، مربوط به حکومت لبنان است و مقاومت از آن حمایت می‌کند… مثلا اگر دشمن اسرائیلی جایی در لبنان را هدف بگیرد یا عملیات امنیتی داخل لبنان انجام دهد یا عملیات تروری در لبنان انجام دهد، یا هر کس از برادران ما در حزب‌الله حتی در سوریه را ترور کند – ما بعد از حادثه قنیطره این قاعده را توسعه دادیم- این مسئله مربوط به کل لبنان و امنیت و ثبات آن است. اینها مثال است که ذکر کردم.

ممکن است نتانیاهو برای فرار از اتهامات، مرتکب اشتباهی علیه سوریه یا غزه بشود

نصرالله در پاسخ به این که شما چه زمانی تشخیص می‌دهید که اسرائیل قصد عملیات محدود یا جنگی فراگیر دارد، گفت، ما همیشه آماده [این احتمالات] هستیم. نشانه‌ها روشن است. غسان بن جدو گفت: احتمال اینکه دشمن در حساب و کتاب خود اشتباه کند، وجود دارد. نصرالله گفت، یکی از مشکلات در سال 2009 این بود که نخست‌وزیر اسرائیل حالش بحرانی بود و متهم به اتهامات مختلف بود. در چنین وضعی ممکن است او بخواهد خود را قهرمان جلوه دهد و برای فرار از اتهامات فساد، وضعیت را به سوی جنگ پیش ببرد با این هدف که نشان دهد او مسئول یا وزیر دفاع محکمی است… این فرد [نتانیاهو] ممکن است در این ما‌ه‌ها دچار اشتباهاتی شود اما ما و کل محور [مقاومت] برای همه احتمالات آماده‌ایم. اسرائیلی‌ها باید متوجه باشند که نتانیاهو ممکن است دچار اشتباهاتی شود. مقاومت و کل محور مقاومت آماده پاسخ به هر تجاوزی هستند.

نصرالله هشدار داد که بعید می‌داند نتانیاهو علیه لبنان مرتکب اشتباهی شود اما ممکن است مکان این اشتباه در سوریه یا حتی در غزه باشد… الان غزه تحت فشار است… مردم غزه تسامح نخواهند کرد و سقف خواسته‌هایشان پایین نیست… غزه از حیث روانی نیز آماده است و آماده پاسخ نظامی هم هست.

اعتراف رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان به حمایت اشتباه از عراق در جنگ با ایران/ توافق 3 کشور اروپایی درباره سیستم مالی مستقل با ایران/حمله به مقرهای نظامی ترکیه در عراق/رشوه امارات به ده‌ها خبرنگار عراقی قبل از بازی قطر و عراق

نصرالله بار دیگر با اشاره به عملیات سپر شمال اسرائیل برای کشف تونل‌ها تأکید کرد که این عملیات از حیث سیاسی کاملا شکست خورده و ابدا مانع عملیات احتمالی  الجلیل نمی‌شود؛ حتی شما بگو ده درصد. این عملیات حتی از حیث اطلاعاتی نیز در بی‌ثبات کردن موضع رسمی لبنان هم ناکام ماند… موضع رسمی لبنان در شورای امنیت و موضع کویت هم شکست اطلاعاتی اسرائیل بود… و تنها یک دستاورد داشت مبنی بر اینکه بله تونل‌هایی هست.

تبعات ساخت دیوار در مرز، برای کل لبنان خواهد بود

نصرالله در پاسخ به سؤال المیادین در خصوص اقدام اسرائیل برای ساخت دیوار در مرز لبنان گفت: در گذشته وقتی گفته شد در خاک لبنان که اسرائیل مدعی آن است و سازمان ملل می‌گوید، مورد منازعه است، تصمیمی گرفته شد که اسرائیلی‌ها منع شوند از ساخت این دیوار و ارتش مأمور این مسأله است. ما هم بودیم و معتقد بودیم به معادله سه‌گانه ارتش، مردم و مقاومت… ما تصمیم گرفتیم پشت ارتش باشیم… هیچ کاری نخواهیم کرد تا اینکه از ما بخواهند. شکر خدا حکومت لبنان تصمیم محکمی در این خصوص گرفت و خود را در اختیار ارتش گذاشتیم. طبعا ارتش هم اقدامات خود را انجام داد. بنابراین اقدامات اسرائیل متوقف شد. بعد از آنچه جدیدا رخ داده، می‌دانیم که تصمیم حکومت لبنان همان است که بود. تلاش‌هایی از جانب اسرائیل می‌شود که حفاری کنند، و ساخت دیوار را ادامه دهند. مسئولیت متوقف کردن این اقدامات، حکومت لبنان است. آیا درست است، به اسرائیلی‌ها اجازه داده شود این کار را بکند؟ این کار تبعاتش برای کل لبنان خواهد بود… ما استدلال‌های محکم و راهبرد قوی دفاعی داریم و بدون پیش‌شرط و در هر زمان و مکانی آماده‌ایم که راهبرد دفاعی را با حکومت بررسی کنیم.

نصرالله در پاسخ به سؤال درباره تغییر سیاست اسرائیل مبنی بر کنار گذاشتن سیاست ابهام گفت، بعد از مرحله سوریه این اتفاق افتاده است. اسرائیل در سوریه شکستی راهبردی خورده است. الان نتانیاهو با سر و صدا تلاش می‌کند این را مخفی کند. از آنجا که او در آستانه انتخابات است ممکن است دچار خطای محاسباتی شود. اسرائیل خیلی نگران سوریه است.

موشک‌های نقطه زن

نصرالله در پاسخ به سؤالی درباره برخورداری از موشک‌های نقطه‌زن گفت، قبلا درباره موشک‌هایی با بُردی در حد رسیدن به حیفا هشدار داده بودند اما مقاومت به این موشک دست یافت. بعدا درباره تل‌آویو هشدار دادند… آنها بعدا تهدید به زدن بیروت کردند و ما تهدید به زدن تل‌آویو کردیم. بعدا اسرائیل از جلوگیری دستیابی حزب‌الله به موشک‌ها با بردهای طولانی ناامید شد.

یکی از ژنرال‌هایشان گفت در جنگ آینده اگر رخ بدهد دیگر مثل گذشته نیست که در مرز بجنگید و در تل‌آویو در کافی‌شاب چای بنوشید، باید در کل اسرائیل بجنگید… موشک غیر دقیق ممکن است به هر جا بخورد اما نقطه‌زن یعنی با پنج متر خطا. اکنون ارزیابی‌ها از امکان شلیک موشک نقطه‌زن صحبت می‌کند. آیا این شوخی است دیگر؟… آنان باید بدانند که اگر موشک دقیق نباشد یعنی پنج متر تا هزار متر خطا و ممکن است به جای مرکز نظامی به جایی دیگر که مثلا مردم هستند – مردم به عنوان انسان‌هایی که هستند- اما نقطه زن دقیق می‌زند و این به نفع اسرائیل است که مقاومت موشک نقطه‌زن داشته باشد.

نصرالله گفت: مقاومت موشک نقطه‌زن دارد و به تعداد کافی هم دارد. المیادین پرسید، یعنی کجا را می‌زند؟‌ نصرالله گفت، هر جا که لازم باشد. المیادین پرسید، تعداد کافی یعنی چقدر و نصرالله گفت، طبق نیاز جنگ احتمالی… تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از دستیابی مقاومت به آن از طریق حمله به سوریه بی‌فایده است… ما آنچه لازم داریم، اکنون داریم و نیاز به انتقال نداریم. ما برای آنچه که ممکن است بر لبنان تحمیل شود،‌ آماده‌ایم. من ملزم نیستم که بگویم نقطه‌زن زیاد داریم که نتانیاهو اذیت شود اما به تعداد کافی در اختیار داریم.

دبیر کل حزب‌الله در پاسخ به این که آیا به سوی پیروزی کامل حرکت می‌کنیم یا اینکه هنوز نباید از پیروزی نزدیک صحبت کرد، گفت، ما در سوریه به مرحله آخر و پیروزی بزرگ نزدیک می‌شویم… قبل از حل مسأله ادلب و شرق فرات نمی‌توانیم بگوییم که پرونده بسته شده است. این حرف دقیق نخواهد بود… امروز وضعیت در سوریه در بهترین حالت در مقایسه با شروع بحران در سال 2011 است. در خصوص پرونده‌های باقی‌مانده، سران سوریه در موضع قدرت و اقتدار هستند. مشکل الان در شرق فرات، مشکلی مربوط به حکومت سوریه است اما گرفتاری و تنگنا متوجه ترکیه است. مشکل دیگر ادلب و نوار شمالی سوریه است. ارتش سوریه توانایی یکسره کردن کار در شمال سوریه را دارد اما بعد از مذاکرات آستانه و تلاش ویژه ترکیه با روسیه، بهتر دیده شد که مشکل به شیوه‌ای حل شود که تاکنون در جریان بوده اما هنوز حل نشده است.

ترکیه به احزاب کردی به عنوان نسخه‌ای از پ.ک.ک نگاه می‌کند. ترکیه این مشکل را دارد. ترکیه و کردها هر دو متحد آمریکا هستند اما این اختلاف را با هم دارند و ترکیه کردها را تهدید امنیت ملی خود می‌داند. برعکس سوریه آنان را راهکار خود می‌بیند. نزدیک بود که اردوغان و ترامپ به دلیل مسأله شرق فرات به درگیری برسند. ترامپ تصمیم خروج از سوریه گرفت که بحث خود را دارد.

کردها مورد حمایت مالی عربستان و امارات هستند

عربستان و امارات با تصمیم آمریکا از کردها حمایت مالی می‌کردند و هنوز هم می‌کنند. ترکیه هم با آمریکا هم با اروپایی‌ها مشکل دارند و مشغول اشغالگری در شمال سوریه هستند. روسیه نیز مخالف است. حل منطقی این وسط چیست؟ من تا الان از محتوای دیدار اردوغان با پوتین که از مسکو بازگشت مطلع نشده‌ام. اما این مسأله و موضوع شرق فرات حل نشده است. اما وقتی اردوغان از مسکو برگشت از توافق آدنا صحبت کرد که در زمان حافظ اسد انجام شده بود. وقتی اردوغان می گوید باید به توافق آدنا برگردیم یعنی چه؟ یعنی بازگشت ارتش سوریه به شرق فرات تا مرزها با ترکیه… همین که اردوغان به توافق آدنا بازمی‌گردد و آن را مرجع گفت‌وگو قرار می‌دهد، این به نظر من اتفاق خوبی است… من فکر می‌کنم که دمشق عجله‌ای ندارد برای بررسی این مسأله؛ در آرامش.

در شرق سوریه جز دو منطقه متوسط، داعش محدود شده و در نهایت باید از آنجا خارج شوند و باید تمام شود در آنجا. در این پرونده زمانیکه کار داعش تمام می‌شود، می‌دانید که هیچ درگیری میان یگان‌های کردی با ارتش نیست و حضور ارتش در البوکمال و دیرالزور به دلیل حضور داعش بود… زمانیکه تابستان گذشته دیرالزور کارش تمام شد، پیشروی فقط تا رود فرات ادامه یافت چون آمریکا مانع تکمیل عملیات البوکمال شد و مخالف یکسره شدن کار داعش بود و تهدید کرد که با هواپیما بمباران می‌کند.

مسأله ادلب پیچیده است اما راهکار سیاسی در اولویت است

نصرالله در خصوص ادلب و تسلط جبهة النصره بر استان ادلب گفت، بله النصره بر ادلب و غرب حلب مسلط شده است. المیادین پرسید آیا ترکیه با این برگه بازی می‌کند؟ نصرالله گفت، عدم عجله در آغاز نبرد، به دلیل درگیری داخلی [گروه‌های مسلح] در ادلب بود که هیچ حدومرز اسلامی و انسانی ندارد. النصره تقریبا همه گروه‌های نزدیک به ترکیه را کنار زد. آیا ترکیه موافق این بود؟ سؤالی گیج‌کننده است. آیا ترکیه همراهی کرد؟… جبهة النصره در شورای امنیت و از دید جامعه بین‌الملل تروریستی است. گروهی سوری یا به اصطلاح اسلام‌گرا نیست که اردوغان از آن حمایت کند. همه آن را تروریستی می‌دانند و روسیه نیز آن را تروریستی می‌داند. تلاش‌هایی شد برای اینکه جبهة النصره وارد مناطق دیگر با هویتی جدید بشود که هیچ ارتباطی با النصره نداشته باشد و ماهیت گذشته خود را کنار بگذارد با ساختار جدید و جزئی از حل‌وفصل داخلی سوریه شود. النصره و محمد الجولانی و نه بزرگ‌تر از او نمی‌تواند چنین راهکاری را بپذیرد. معلوم نیست وضعیت ادلب به کجا برسد. ترکیه نیز در تنگناست. ترکیه نمی‌تواند از این وضعیت ادلب دفاع کند [چون النصره تروریستی است] و باید راه‌حلی برای آن بیابد یا اینکه آن را در اختیار سران سوریه بگذارد که هیچ نقطه‌ای از خاک سوریه را در اختیار تروریست‌ها باقی نخواهند گذاشت. همه گزینه‌ها برای ادلب روی میز است اما راهکاری سیاسی در اولویت است.

خروج آمریکا تاکتیکی است یا شکست است؟

من فکر می‌کنم در همه جاهایی که ترامپ از خروج صحبت می‌کند، صادق است. این وعده‌های انتخاباتی اوست… یکی از وعده‌هایش این بود که چرا آمریکا فرزندانش را به خارج و این یا آن منطقه می‌فرستد تا کشته شوند و این همه پول خرج می‌کند یا هفت هزار میلیارد دلار هزینه کرده است و بعد گفت با این همه هزینه مخفیانه به عراق می‌رود. او گفت که کشورهای خلیج فارس یا اروپا یا ژاپن اگر می‌خواهند از آنان دفاع کنیم، باید پولش را پرداخت کنند.

اوباما در ادبیاتش خیلی دو رو بود. اما ترامپ از روز اول که آمد گفت، میلیون، میلیارد، باید بپردازید [خنده…]. ادبیات او علیه عربستان و کشورهای خلیج [فارس] و حتی درباره اروپا و کره جنوبی تحقیرکننده است… بنابراین او متعهد به خارج کردن نیروهایش است.

امروز طالبان و هیأت آمریکایی به ریاست زلمای خلیل‌زاد گفتند که توافق کردند. در پیش‌نویس آمده خروج کل نیروهای خارجی طی چند ماه آینده است. در سوریه هم همینطور از روز اول قصد خروج داشت… هفت ماه پیش گفته بود که ما بزودی از سوریه خارج خواهیم شد. جیمز متیس وزیر دفاع پیشین و دیگران گفتند که این پیروزی مجانی برای روسیه، ایران و… است. رفتند پیش او و گفتند مهلت بده. اگر مصر هستید که خارج شوید، مهلت دهید شش ماه تا دستاوری داشته باشیم. اما رسما شش ماه را اعلام نکردند.

رفتند در روسیه و گفتند آماده خروج از سوریه تا آخرین سرباز و حتی از تنف هستیم.. تنف مهم است. اما شرطش خروج نیروهای ایرانی و حزب‌الله از سوریه است. با ایرانی‌ها صحبت کنید که از سوریه خارج شوند تا آمریکا کامل خارج شوند. در آن زمان، روس‌ها به برادران ایرانی گفتند و رئیس جمهور پوتین به رئیس جمهور روحانی گفت و رئیس جمهور روحانی به من گفت، و گفته شده که منتظر باشید تا پاسخ ایران و حزب‌الله برسد. من به عنوان یک طرف، گفتم، آمریکایی‌ها دنبال خارج شدن از سوریه هستند و دنبال دستاورد می‌گردند تا بگویند که ترامپ دستاورد مهمی به دست آورده همانطور که نتانیاهو دنبال دستاورد بزرگ‌تری است. پاسخ ایران هم منفی بود و گفت که ما به درخواست دمشق برای مبارزه با تروریسم در سوریه هستیم. بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز گفت که من اصلا چانه‌زنی بر سر ایران مقابل آمریکایی‌ها را قبول ندارم. اینها دوست و متحد هستند آنها دشمن هستند. طرف روسی هم هیچ فشاری وارد نکرد، هر چند در رسانه تبلیغاتی میکنند. روسیه فقط به انتقال پیام بسنده کرد. ترامپ دریافت که این طرح بی‌فایده است. در دوره اخیر هم آمریکا فشار را بیشتر کرد و کشتارهایی در شرق سوریه مرتکب شد. اعلام ترامپ درباره خروج آمریکا از سوریه برای کسی غافلگیرکننده نبود… آمریکایی‌ها برای ادامه فشار نظامی بر سوریه نیاز به پایگاه در این کشور ندارند. آنها از طریق هواپیما و آسمان این کار را می‌کنند.

نصرالله گفت، آمریکایی‌ها زمانی که گفتند خارج می‌شوند، حرف مهمی زدند که نمی‌خواهند دیگر پلیس منطقه باشند. این حرف برای عربستان و دیگر کشورهای عربی خلیج [فارس] و گروه‌های متحد آمریکا سخت بود. آمریکایی ها گفتند که اگر ما نباشیم در عربستان فارسی صحبت خواهند کرد و اگر ما نباشیم شما هم نخواهید بود… اینها به اینجا رسید که کردها به مسکو رفتند. به عراق رفتند تا نزد بشار اسد میانجی‌گری کنند. کُردها بسرعت به مسکو، عراق، لبنان و جاهای دیگر رفتند. چرا؟ چون آمریکا، آنها را تنها گذاشت. برخی در سوریه حتی دارند اولویت خود را تغییر می‌دهند.

من فکر می‌کنم که عمر البشیر رئیس جمهور سودان با چراغ سبز عربستان به سوریه رفت و با بشار اسد دیدار کرد. المیادین پرسید، این مسأله به ابتکار روسیه پس نبود که الان میان عربستان و البشیر اختلاف باشد. نصرالله گفت، مشکل سودان ویمن و عربستان ارتباطی با این مسأله ندارد. امارات سفارتش را بازگشایی کرد. وزیر خارجه بحرین هم گفت که ما اصلا سفارتمان را تعطیل نکرده بودیم [خنده نصرالله]. اطلاعات ما نشان می‌دهد که در سایه تصمیم ترامپ و استعفای ماتیس و نگرانی که در دولت آمریکا هست… جلسه‌ای در سطح بالا در ابوظبی برگزار شد و گفتند که مسأله بشار اسد که روشن است.. مشکل الان اردوغان و ترکیه و شمال سوریه است. حقیقت این است که بشار اسد هست و پیروز شد. نکته خطرناکی است و آن اینکه ترامپ می‌خواهد خارج شود و به ترکیه گفته سوریه مال تو . این طرح خطرناکی برای عربستان و امارات است. فکر کنید چه شده که ارزیابی امارات و عربستان این شده که ترکیه خطر اول در سوریه است و ایران نیست!

روسیه را شاید بتوان با آن تفاهم کرد. روسیه چندان نگران کننده نیست. ببین اینها تفکرشان چطور فرقه‌گرایی است. در فکرشان این است، تکلیف ایران که مشخص است. کشوری شیعی است. اما ترکیه سنی است و اگر وارد شود چطور خارج می‌شود؟

پیشرفت طرح ترکیه در سوریه پیشرفت یک طرح مشخص است و آن طرح اخوان‌المسلمین است. این طرز تفکر عربستان و امارات و ارزیابی آنان است پس باید به سوریه برویم و با اسد ارتباط برقرار کنیم. دشمنی خود را با ایران حفظ اما با ترکیه مقابله کنیم. در نتیجه عمر البشیر به سوریه رفت و الان می‌گویند که باید بشار اسد در پیامی رسمی اعلام کند با توجه به فضای کنونی و حفظ وحدت عربی به اتحادیه عرب بازگردد. اما دمشق در پاسخی منطقی گفته است که سوریه خودش از اتحادیه عرب خارج نشده که چنین درخواستی کند. این موضعی عزتمندانه است. هر کس دمشق را خارج کرده، خودش آن را بازگرداند.

هدف سفر اخیر مایک پامپئو به منطقه این بود، کسانی که ناامید و درمانده شده‌اند بر پا خیزند و به آنان گفت که بیایید در نشست ورشو علیه ایران شرکت کنید. هدف پیام سفر او اطمینان بخشی به ناامیدها و طرف‌های هراسان بود.

چهل سال است آمریکا نتوانسته مقابل جمهوری اسلامی کاری کند

من به حکام، مردم و دولت‌ها و اسرائیلی‌ها در منطقه می‌گویم که آمریکایی‌ها هر آنچه توانسته‌اند انجام داده‌اند. شما ببینید که دارند با طالبان توافق می‌کنند که از افغانستان خارج شوند و در مقابل طالبان اجازه ندهد که القاعده و دیگران بازگردند. ببینید دارند طوری رفتار می‌کنند که گویی طالبان حاکم آینده است. آمریکایی‌ها نه برای خاطر محمد بن سلمان و نه برای خاطر محمد بن زاید و نه حتی برای خاطر نتانیاهو توانایی این را ندارند که جنگی جدید در منطقه راه بیندازند. ترامپ می‌خواهد همه را یک جا جمع کند تا مقابل ایران بگذارد تا آن را با جنگ ساقط کند. اما نمی‌توانند. الان چهل سال است که آمریکا و کل دیکتاتورهای عالم مقابل جمهوری اسلامی مبارک ایران ایستاده‌اند اما بگویید چه توانسته‌اند بکنند؟‌

از دو روز پیش یک هیأت اقتصادی سوری و اماراتی دیدار کردند. بعدا روشن خواهد شد که شخصیت‌های عربی بلندپایه‌ای که حداقلش مقامات امنیتی بودند به دمشق رفته‌اند. این با دمشق است که آن را اعلام کند.

آمریکا هنوز چیزی به این کشورها نداده که آنان را اطمینان دهد. هر چند می‌گوید که سوریه را به ترکیه نداده است… من این نکته را اینطور پایان دهم که آمریکایی‌ها در سوریه شکست خورده‌اند و ناامید بزرگ نتانیاهوست.

المیادین پرسید، چند ماه پیش بشار اسد تشکر کرد و درود فرستاد به سران روسیه و ایران و حزب‌الله، این موضعی اخلاقی بود یا راهبردی؟ نصرالله گفت، هر دو. هم اخلاقی هم راهبردی. دمشق اعلام کرده است کسانی که طی این سال‌ها در کنار ارتش سوریه ایستادند و مانع تجزیه سوریه به دست تکفیری‌ها شده به آنان وفادار خواهد بود… المیادین دوباره پرسید آیا این گزینه‌ای راهبردی است که نصرالله گفت، از قبل این اتحاد بوده است.. اما غرب همیشه خواستار تبعیت سوریه بوده، ولی سوریه این را رد کرده است.

نتانیاهو چرا نمی‌گوید، شکست خورده است. او روی سقوط دمشق و اسد حساب کرده بود. آیزنکوت اخیرا اذعان و رسما اعتراف کرد از گروه‌های مسلح حمایت تسلیحاتی کرده است. شما[ی اسرائیلی] در جنوب سوریه وارد جنگ شده‌اید. شما جزئی از این جنگ شبه‌جهانی علیه سوریه بودید. هدفتان هم رفتن و شکست بشار اسد بود. خب کو؟ این هدف محقق شد؟ خیر.

امروز نتانیاهو آمده می‌گوید که ضمانت ما ارتش ماست. این شکست اول. شکست دوم این است که برای تجاوزهایتان به سوریه هدفی تعیین کردید. اهدافی لجستیک را زدید که موشک‌های نقطه‌زن و سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله نرسد. این را آیزنکوت گفته است که ما دویست حمله کرده‌ایم. نتیجه چه شد؟ شما نتوانستید مانع رسیدن امکانات مورد نیاز به لبنان شوید، پس شکست خوردید.

هدف سوم که اعلام کردند این بود که ایران را از سوریه خارج کنند. رفتند و آمدند. به امریکا رفتند و از نفوذشان استفاده کردند که فشار آورند ایران را از سوریه خارج کنند اما نتیجه چه شد؟‌ شکست خوردند. اسرائیل همه امیدش در سوریه بر باد رفته و از سال 2011 همه تلاش‌هایش بی‌نتیجه مانده است. نیروی سوریه قوی‌تر و ارتش با تجربه‌تر شده و همه جراحت‌هایی که به سوریه وارد شده، مانع انجام وظیفه ملی‌اش نخواهد شد.

هدف خارج کردن ایران از سوریه همه در سطح سیاسی و همه در سطح نظامی شکست خورده است. نتانیاهو در چنین وضعی کجا باید برود؟ آنچه اخیرا در آسمان سوریه رخ داده تحول بزرگی است.

ممکن است برای مقابله با حملات اسرائیل تصمیم متفاوتی گرفته شود، نتانیاهو مراقب باشد

نصرالله خبر داد: در هر لحظه‌ای ممکن است در سوریه و از جانب سران سوریه و محور مقاومت تصمیم دیگری برای مقابله با تجاوزهای اسرائیل گرفته شود. مثلا ممکن است از طرف ایران یا حزب‌الله.. یادتان می‌آید که در قنیطره وقتی حمله کردند، گفتند ما نمی‌دانستیم که فردی ایرانی [میان اهداف ما] بود… حتی از ایرانی‌ها فکر می‌کنم که یکی بود… امروز فرق چیست؟‌ آن روز اولویت تمام کردن نبرد داخلی بود تا مشکل با اسرائیل. اما امروز این وضعیت تغییر کرده است. من از وضعیت داخلی میدانی و لجستیک و شرایط داخلی سوریه مطلع هستم. متغیر دوم این که ارتش سوریه در وضعیت بسیار بهتری است. متغیر سوم پدافند قوی سوریه است. حتی عامل روسی که از زاویه منفی در این خصوص به او نگاه می‌شود، ممکن است از زاویه مثبت هم نگاه شود و همه حاشیه‌ها را برای اسرائیل باز نکند. حتی در ایران هم تغییراتی هست. ایران بر خلاف تحریم‌ها منسجم ایستاده است. همه ارزیابی‌ها نزد ژنرال‌ها و مراکز قابل اعتنای اسرائیل تغییر کرده. همه این متغیرها باید در نظر گرفته شود. خلاصه کلام اینکه پیامی که نتانیاهو باید آن را دریافت کند، این است که این متغیرها را در نظر بگیرد و در ارزیابی اشتباه نکند و منطقه را به جنگ نکشد.

المیادین پرسید، محور مقاومت چطور پاسخ نتانیاهو را خواهد داد و آیا ممکن است تل‌آویو هدف قرار بگیرد؟ نصرالله گفت، هر چیزی ممکن است. ارزیابی و مشورت و بررسی وضعیت به طور دائم ادامه دارد.

المیادین گفت، شما اکنون به نیابت از محور [مقاومت] سخن می‌گوید دیگر؟ و نصرالله پاسخ داد، البته.