دوشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » چه ارتباطی میان حملات اسرائیل به مواضع ایران و کنفرانس ورشو وجود دارد؟

چه ارتباطی میان حملات اسرائیل به مواضع ایران و کنفرانس ورشو وجود دارد؟

حال ممکن است تحلیل های زیادی در مورد چرایی این اقدام جدید تل آویو ارائه شود. در این میان، به نظر می رسد این تغییر تاکتیک یا راهبرد اسرائیل، بی ارتباط با کنفرانس ضد ایرانی لهستان که قرار است در ورشو در روز‌های ۱۳ و ۱۴ فوریه ٢٠١٩ یعنی ۲۴ و ۲۵ بهمن ١٣٩٧ برگزار شود، نیست.حال ممکن است پرسیده شود چه ارتباطی میان حملات اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی و موضع گیری رسمی آن ها از یک سو و برگزاری کنفرانس ضد ایرانی در ورشو از سوی دیگر وجود دارد؟

از روز گذشته تاکنون خبرها و تحلیل های زیادی در مورد حمله روز یکشنبه اسرائیل به مواضع نیروهای ایران در سوریه منتشر شد.

به گزارش تابناک، حمله روز یکشنبه اسرائیل از آن جهت مورد توجه قرار گرفت که برای اولین بار اسرائیلی ها به صورت رسمی اعلام کردند که به نیروهای ایران در سوریه حمله کردند. این در حالی است که تا پیش از این اسرائیل بعد از هر حمله ای معمولا جهت جلوگیری از تحریک ایران برای پاسخ متقابل به صورت رسمی از هرگونه موضع گیری اجتناب می کرد.

حال ممکن است تحلیل های زیادی در مورد چرایی این اقدام جدید تل آویو ارائه شود. در این میان، به نظر می رسد این تغییر تاکتیک یا راهبرد اسرائیل، بی ارتباط با کنفرانس ضد ایرانی لهستان که قرار است در ورشو در روز‌های ۱۳ و ۱۴ فوریه ٢٠١٩ یعنی ۲۴ و ۲۵ بهمن ١٣٩٧ برگزار شود، نیست.

حال ممکن است پرسیده شود چه ارتباطی میان حملات اسرائیل به مواضع نیروهای ایرانی و موضع گیری رسمی آن ها از یک سو و برگزاری کنفرانس ضد ایرانی در ورشو از سوی دیگر وجود دارد؟

همانطور که گفته شد، به نظر می رسد حملات اسرائیل بیش از هر چیز در راستای تحریک ایران به انجام اقدامی در سوریه و یا پاسخ متقابل باشد. پاسخ متقابلی که می تواند فضای امنیتی علیه ایران را در آستانه برگزاری کنفرانس ورشو تقویت کند.

تغییر فضای امنیتی به ضرر ایران به خودی خود می تواند شکاف میان اعضای حاضر در کنفرانس در مورد ایران را کمتر کند و توان اجماع سازی علیه ایران را بالاتر ببرد.

لذا، دور از انتظار نیست که اسرائیل و حتی آمریکا تا 20 روز دیگر که قرار است این کنفرانس ضد ایرانی برگزار شود، اقدامات و تحرکاتی برای تحریک و برآشفته کردن ایران انجام دهند.

جمعه 21 دی ماه بود که «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا از برگزاری نشستی ضد ایرانی در ورشو در ماه فوریه (13 و 14 فوریه – ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه) با عنوان «ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه» خبر داد. او که با شبکه «فاکس نیوز» گفت‌وگو می‌کرد با اعلام این خبر عنوان کرد: واشنگتن در تلاش است ده‌ها کشور از نقاط مختلف جهان را برای حضور در این نشست گردهم بیاورد.