شنبه , ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » سیاسی » هشدار شدید نتانیاهو به رژیم ایران : رژیم ایران با عواقب تهدید به نابودی اسرائیل مواجه خواهد شد

هشدار شدید نتانیاهو به رژیم ایران : رژیم ایران با عواقب تهدید به نابودی اسرائیل مواجه خواهد شد

 

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز دوشنبه، یکم بهمن، گفت که حملات هوایی روز دوشنبه اسرائیل به سوریه عمدتاً مواضع نظامی برپا شده توسط ایران را هدف قرار داده و هشدار داد که جمهوری اسلامی با عواقب تهدید به نابودی اسرائیل مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای نتانیاهو گفت: «عملیات ما هم علیه ایران و هم علیه نیروهای سوری که در ستیزه‌جویی ایران شریکند در حال انجام است. به هر کسی که سعی کند به ما آسیب برساند ضربه می‌زنیم. هر کس که ما را به نابودی تهدید می‌کند، پاسخگوی کامل این تهدید خواهد بود.»

نخست‌وزیر اسرائیل که در آیین گشایش یک فرودگاه جدید در جنوب اسرائیل سخن می‌گفت، افزود: «پس از آن‌که ایران از سوریه به سمت اسرائیل موشک انداخت، عصر دیشب، نیروی هوایی [اسرائیل] ضربه‌ای قوی به مواضع ایرانی در سوریه زد.»

بنیامین نتانیاهو تأکید کرد: «نمی‌گذاریم چنین اعمال ستیزه‌جویانه‌ای بی‌پاسخ بماند. ما هم علیه ایران و هم علیه نیروهای سوری که ابزار ستیزه‌جویی ایران هستند در حال اقدام هستیم.»

در همین روز، وزیر اطلاعات اسرائیل نیز گفت که کشورش در وضعیت «رویارویی مستقیم و باز با ایران در سوریه قرار گرفته»، و یک دولتمرد دیگر اسرائیل هم گفت اگر بشار اسد بگذارد ایرانی‌ها از سوریه علیه اسرائیل اقدام کنند، «حکومت اسد در خطر است».

اظهارات نتانیاهو و این وزیران ارشد اسرائیلی بامداد دوشنبه اول بهمن پس از آن بیان شد که اسرائیل ظهر یکشنبه و نیز در طول نیمه‌شب یکشنبه به دوشنبه به اهداف «متعلق به شاخه قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه» حمله کرد.

سوریه می‌گوید موشک‌های شلیک‌شده از جنگنده‌های اسرائیلی در حملات یک‌شنبه و بامداد دوشنبه را رهگیری کرده‌است.

سرهنگ رونن مانلیس، سخنگوی ارتش اسرائیل بامداد دوشنبه تأیید کرد که کشورش به اهداف وابسته به شاخه قدس سپاه پاسداران ایران حمله برده است.

این سخنگو تأیید کرد، شلیک موشک زمین به زمین از سوریه به شمال اسرائیل در رخداد ظهر یکشنبه، که این کشور آن را با سامانه دفاعی خود منحرف کرد و آسیبی نداشت، وضعیت عملیات نظامی اسرائیل در برابر ایران در سوریه را تغییر داده‌است.

سخنگوی نظامیان اسرائیلی گفت، «ایرانی‌ها حمله موشکی به اسرائیل را از ماه‌ها پیش برنامه‌ریزی کرده بودند تا اسرائیل را از حملات بیشتر به سوریه بازدارند».

به گفته سرهنگ مانلیس، «نیروی قدس ایران از منطقه دمشق، که ده‌ها کیلومتر تا مرز سوریه و اسرائیل فاصله دارد، این حمله موشکی زمینی را انجام داد».

به گفته این سخنگو، تصمیم ایران «اساسی» و «کوششی برای هدف قرار دادن اسرائیل بوده‌است».

ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل، روز دوشنبه گفت کشورش در وضعیت «رویارویی مستقیم با ایران در سوریه قرار گرفته» و «سیاست اسرائیل در حمله به اهداف در سوریه تغییر کرده و به سوی تشدید عملیات پیش می‌رود».

به گزارش جروزالم پست، وزیر اطلاعات افزود که حملات ساعات اخیر «هشداری روشن به ایرانی‌ها بود». به گفته وی، وضعیت تازه موجب شد که اسرائیل سیاست‌اش را تغییر دهد و آشکارا مسئولیت حملات را برعهده بگیرد زیرا «ناچار به شدت بخشیدن به حملات است».

ییسرائل کاتز این را نیز گفت که به ایران «اجازه نمی‌دهیم از سوریه به ما نزدیک شود». به گفته وی، «مهم نیست که چه کسی عامل شلیک موشک ظهر یکشنبه به کوه حرمون در بخش اسرائیلی بلندی‌های جولان بوده، هر عاملی در پشت پرده این حمله، بهایی سنگین خواهد پرداخت».

همزمان، یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی و دولتمرد دیگر از حزب لیکود، دوشنبه به رسانه‌های کشورش گفت «اگر بشار اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) به ایران اجازه می‌دهد که از سوریه علیه اسرائیل اقدام کند، حکومت‌اش در خطر است».

به گفته آقای اشتاینیتز، «هرگز چنین نخواهد بود که ایران از سوریه علیه اسرائیل اقدام کند و بشار اسد در کاخ خود در آرامش باشد؛ ما تهدیدهای ایران را جدی می‌گیریم و این، یکی از نبردهای موفق اسرائیل است».

منبع: رادیو فردا