سه شنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفته‌است نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه را هدف حملات خود قرار داده‌است.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفته‌است نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه را هدف حملات خود قرار داده‌است.

بیانیه ارتش اسرائیل بامداد دوشنبه اول بهمن منتشر شده‌است، ساعاتی پس از آن‌که هم اسرائیل و هم سوریه از حملات متقابل موشکی و هوایی خبر داده بودند.اسرائیل به سوریه هشدار داده از اقدام تلافی‌جویانه علیه خاک یا نیروهای آن کشور خودداری کند.در بیانیه ارتش اسرائیل گفته شده «ما حمله به اهداف متعلق به نیروی قدس در خاک سوریه را آغاز کرده‌ایم. به ارتش سوریه هشدار می‌دهیم از اقدام علیه خاک یا نیروهای اسرائیلی خودداری کند».

ارتش اسرائیل اخیرا از انجام هزاران حمله خبر داده‌است.روسیه می‌گوید سوریه روز یک‌شنبه «هفت موشک» اسرائیلی را منهدم کرده است

اندکی پیش از این بیانیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته بود «ما یک سیاست ثابت داریم: حمله به پایگاه‌های ایران در سوریه و

به گزارش رادیوفردا ارتش اسرائیل روز سی دی ماه در بیانیه‌ای گفته بود سامانه پدافند هوایی آن کشور راکتی را که از سوریه به‌سوی بلندی‌های جولان پرتاب شده بود، رهگیری کرده‌است. خبرگزاری رسمی سوریه نیز گزارش داده بود که پدافند هوایی آن کشور به حملات هوایی اسرائیل در مناطق جنوبی پاسخ داده است.

همزمان با این گزارش‌ها رامی عبدالرحمان، رئیس سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، گفته بود منطقه مورد هدف در جنوب دمشق منطقه‌ای است که «انبارهای سلاح برای حزب‌الله لبنان و جنگجویان ایرانی» در آن قرار دارد.

مقام‌های ایران هنوز به رخدادها و بیانیه تازه ارتش اسرائیل واکنشی نشان نداده‌اند.

حملات اخیر اسرائیل و بیانیه بامداد دوشنبه چند روز پس از اظهارات گادی آیزنکوت، رئیس وقت ستاد کل ارتش اسرائیل، است که گفته بود کشورش از سال ۲۰۱۷ به این سو به «هزاران» هدف ایرانی در سوریه حمله کرده‌است.

اندکی پس از آن نیز آقای نتانیاهو در نشست هیئت دولت خود گفت «موج حملات اخیر ثابت می‌کند که ما بیش از همیشه در اقدام علیه ایران در سوریه قاطع هستیم».

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران روز ۲۶ دی ماه در واکنش به اظهارات اخیر مقام‌های اسرائیلی گفت «ایران آن چه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد».

به هر حال به نظر می‌رسد سکوت معمول مقام‌های ارشد اسرائیل و ارتش آن کشور در مورد حملات به اهداف متعلق به جمهوری اسلامی در خاک سوریه، شکسته شده‌است.

جمهوری اسلامی می‌گوید به درخواست دولت سوریه و برای «نبرد علیه تروریسم» وارد کارزار آن کشور شده‌است. اما اسرائیل که خواستار خروج کلیه نیروهای ایرانی از سوریه است، می‌گوید هدف تهران تثبیت حضور خود در نزدیکی مرزهای اسرائیل و تهدید آن کشور است.

جنگ داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ آغاز شده، بیش از نیم میلیون کشته برجای گذاشته و بیش از نیمی از جمعیت کشور را آواره کرده‌است.
رویترز، اسوشیتدپرس، خبرگزاری فرانسه، خبرگزاری آلمان، ایسنا|ت