چهارشنبه , ۴ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » سیاسی » مایک پمپئو: تلاش ما این است که مطمئن شویم مردم ایران کنترل پایتخت خود را به‌دست بگیرند

مایک پمپئو: تلاش ما این است که مطمئن شویم مردم ایران کنترل پایتخت خود را به‌دست بگیرند

 

سایت وزارت‌خارجه آمریکا گزارش داد مایک پمپئو وزیر خارجه روز دوشنبه ۲۴ دیماه در گفتگو با خبرنگاران در ریاض عربستان گفت:‌ شما رژیم ایران را در لبنان دارید، شما آنها را در یمن دارید. یک استراتژی پنج پایتختی است، این تاریخچه تلاشهای رژیم ایران است : پنج پایتخت و تلاش ما این است که مطمئن شویم مردم ایران کنترل پایتخت خودشان را به ‌دست آورند و تبدیل به کشوری شوند که طبیعی باشد و دست به فعالیتهای گسترده تروریستی نزند که نمونه آن در جای دیگری از جهان وجود ندارد.

 مقابله با تروریسمی که منشأ آن رژیم ایران است

لازم به یادآوری است که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۳ دیماه در مصاحبه با سی.بی.اس نیوز گفت:‌ تلاشهای ما برای مقابله با تروریسمی است که منشأ آن رژیم ایران است.

وی افزود: اینها گروهی هستند که در میان بدترین تروریستها در دنیا هستند. آنها کمترین احترامی برای حقوق‌بشر قائل نیستند. به همین دلیل است که این دولت سیاست بسیار سختی علیه رژیم ایران اتخاذ کرده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین شنبه شب ۲۲ دیماه در یک کنفرانس خبری در امارات در پاسخ به «واشنگتن فری بیکن» درباره پرتاب ماهواره رژیم به فضا گفت: رژیم ایران قصد دارد چندین ماهواره به فضا ارسال کند و از این آزمایش به‌عنوان آزمایش موشک بالستیک بین‌قاره‌یی استفاده کند. همه جهان باید در کنار یکدیگر با این اقدام مخالفت کنند.

مایک پمپئو گفت: آمریکا همواره هشدار داده که فعالیتهای موشکی بالستیک و موشک حامل پرتاب فضایی از سوی رژیم ایران، برهم زننده ثبات منطقه و فراتر از آن دارد. فرانسه، آلمان و انگلستان و بسیاری کشورهای دیگر در جهان هم نگرانی عمیق خود را ابراز کرده‌اند.

وی در سفر به امارات متحده عربی با مقامهای این کشور درباره فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران گفتگو کرد. وزارت‌خارجه آمریکا طی بیانیه اعلام کرد مایک پمپئو در دیدار با ولیعهد و وزیر خارجه این کشور بر اهمیت مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات ساز رژیم ایران تأکید کرد.

مایک پمپئو پیش از این به اردن، عراق، بحرین سفر کرده بود. مقابله با اقدامهای رژیم یکی از موضوعات اصلی دیدارهای او با رهبران این کشورها است.

همچنین پمپئو که هم‌اکنون در میان سفر ۸روزه به منطقه خاورمیانه است، افزود که آمریکا تلاشهای خود را برای فشار بر ایران تشدید کرده و در پی متقاعد کردن متحدان این منطقه می‌باشد که (آمریکا) متعهد به جنگ با داعش با وجود تصمیم اخیر ترامپ در بیرون کشیدن نیروها از سوریه می‌باشد.

پمپئو اضافه کرد که این اجلاس در حالیکه دولت ترامپ به‌دنبال فشار بر تهران می‌باشد شامل نمایندگانی از کشورهای سراسر جهان برای مقابله با نفوذ منطقه‌یی ایران خواهد بود…

دو روز قبل مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا قبل از ورود به عراق، در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با وزیر خارجه اردن درباره ائتلاف منطقه‌یی علیه رژیم ایران گفت: این ائتلاف امروز مؤثر است و فردا مؤثرتر خواهد بود، چرا که یک موضوع تاکتیکی نیست، بلکه مسأله مشترکی بر اساس این آگاهی است که قابل‌ توجه‌ترین تهدید منطقه داعش و رژیم ایران هستند

وی افزود: ما پیگیر کار ادامه‌دار برای مقابله با دخالتهای شرورانه رژیم ایران در منطقه هستیم. اردن با فراخواندن سفیر خود از تهران در سال گذشته در اعتراض به تجاوزات آشکار رژیم ایران به امنیت و حق حاکمیت خود یک موضعگیری قوی کرد. من همچنین مایلم از دولت اردن به‌خاطر کمک به مقابله با تلاش رژیم ایران برای دور زدن تحریمها تقدیر کنم.

خبرگزاری بلومبرگ ۲۰ دی ۹۷ نوشت: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا خواهان محدودیتهای جدید علیه رژیم ایران شد. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ وی بر موضع دولت آمریکا علیه رژیم ایران تأکید کرد و این رژیم را منبع اصلی بی‌ثباتی در خاورمیانه دانست. بنا‌ به این گزارش مایک پمپئو تأکید کرد که تمرکز ترامپ در خاورمیانه؛ مقابله با رژیم ایران است…وزیر خارجه آمریکا یک طرح ۱۲ماده‌یی را تعیین کرده است که رژیم ایران بایستی قبل از این‌که تحریمها لغو شوند آنها را برآورده کند.