شنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » سیاسی » بررسی گزینه حمله نظامی به رژیم ایران توسط جان بولتون

بررسی گزینه حمله نظامی به رژیم ایران توسط جان بولتون

وال‌استریت جورنال روز یک‌شنبه ۲۱ دی نوشت که پس از آن‌که در ماه سپتامبر (شهریور) گذشته خمپاره و راکت‌های گروه‌های هم‌پیمان با ایران به نزدیکی سفارتخانه آمریکا در بغداد اصابت کرد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، از وزارت دفاع آمریکا خواست تا گزینه‌های حمله نظامی به ایران را به کاخ سفید ارائه کند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، آن خمپاره‌باران‌ها تلفاتی در پی نداشت اما زنگ خطری بی‌سابقه را در محافل دولتی در واشینگتن به صدا درآورد و تیم امنیت ملی دولت ترامپ را واداشت تا جلسات متعددی را در مورد «یک پاسخ قوی»‌ از سوی آمریکا برگزار کند.

گروه‌های نیابتی ایران در عراق، شهریورماه گذشته چندین راکت کاتیوشا به منطقه دیپلماتیک بغداد و هم‌چنین کنسولگری آمریکا در بصره پرتاب کردند که به خرابه‌های نزدیک اماکن دیپلماتیک آمریکا اصابت کرد و تلفاتی برجای نگذاشت.

در آن زمان، آمریکا اعلام کرد که به خاطر تهدیدات امنیتی از جانب ایران و گروه‌های تحت حمایت آن، کنسولگری خود در شهر بصره را تعطیل خواهد کرد و دیپلمات‌های مستقر در آنجا را از بصره خارج می‌کند.

هدر نائرت٬ سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز ۲۹ شهریورماه با اظهار این‌که «دیدیم که موشک‌های کاتیوشا به مراکز ما در بصره شلیک شده و همین اتفاق برای سفارتمان در بغداد هم افتاده است، هشدار داد:«واضح بگویم، اگر هر شهروند آمریکایی جانش را [در این میان] از دست بدهد، ما آنها [ایران] را مسئول خواهیم شناخت.»

اکنون روزنامه وال‌استریت جورنال می‌نویسد که در همان روزها، تیم امنیت ملی آمریکا به رهبری جان بولتون از پنتاگون خواست تا گزینه‌های حمله نظامی به ایران را به کاخ سفید گزارش بدهد.