سه شنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » تحلیلی » فرق امیرکبیر با بقیه مسئولان در چیست؟

فرق امیرکبیر با بقیه مسئولان در چیست؟

رییس پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: بیش از دو قرن است که مفهوم توسعه در این کشور با تلاش ها و مفاهیم متفاوت شکل گرفته و حرکت‌های بسیاری آغاز شده است و به یقین یکی از بزرگترین فداکاران توسعه ایران، امیر کبیر بوده است.

 به گزارش خبرنگار ایسنا، عباس عصاری در آیین روز ملی توسعه در باغ فین کاشان، اظهار کرد: در مسیر توسعه این کشور طی دو قرن گذشته، تلاش‌ها و فداکاری‌های زیادی انجام و جان‌های بسیاری فدا شد که به یقین بزرگترین آنها جوانمردی و حرکت میرزا محمد تقی خان فراهانی است.

وی افزود: امیر کبیر در این 200 سال نقطه آغازین حرکت توسعه، همچنان آثار اقدام‌هایش بر تارک کشور می‌درخشد هرچند بیش از دو قرن از تولد امیر و 167 سال از شهادت امیرکبیر می گذرد، اما آثار بلند دوره سه ساله صدارت امیر بر تارک کشور مثل خورشید فروزان می تابد.

این پژوهشگر حوزه توسعه و برنامه ریزی تصریح کرد: امروزه به ویژه در دهه آخر قرن ۲۱ ، مفهوم دارایی ، دانش و تجلی آن در انسان توسط تمامی عالمان توسعه به عنوان محور توسعه معرفی و قرار داده شده و سایر گزینه ها به حاشیه رفته است.

وی تاکید کرد: دانایی و دانش که در انسان تجلی پیدا می‌کند به خلاقیت منجر می‌شود و تمدن جدید را به وجود آورده و توسعه ایجاد می‌کند. ایجاد شرایط ظهور نبوغ انسانی، محور توسعه است. ایجاد بستر و بستر سازی در زمینه ظهور و بروز خلاقیت های بشری محور توسعه است.

رییس پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: توسعه بر محور نبوغ انسان را امیر کبیر ۲۰۰ سال پیش درک کرده بود و برای بزرگی امیرکبیر فقط تأسیس دارالفنون کافی است و همه می دانیم که بیش از ۸۹ نفر از فارغ التحصیلان دارالفنون به صدارت رسیدند و ۲۸ نفر آنها وزیر آموزش و پرورش شدند و این نهالی است که او ایجاد کرد.

وی بااشاره به نقش مرحوم حسین عظیمی در طرح دیدگاه توسعه افزود: مرحوم عظیمی در سال‌های پایانی عمر دغدغه بزرگی داشت و آن تاسیس مرکزی بود که بتواند انباشت سرمایه های فکری دانشمندان حوزه توسعه را به راههای عملیاتی در مسیر پیشرفت کشور تبدیل کند و در این مسیر تلاش های زیادی کرد اما شرایط فرصت ادامه کار را نداد.

عصاری تصریح کرد: دغدغه عظیمی این بود که علم اقتصاد به عنوان علم اجتماعی بتواند مسیری برای کمک به مردم نیازمند پیدا کند و پویش فکری توسعه جریانی است که گفت وگوهای توسعه را طرح ریزی می‌کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز گفت: امیرکبیر شخصیت بزرگ و مهم در بزنگاه تاریخ ویژه ایران است بنابراین مطالعه تاریخ ضرورتی است که به ما کمک خواهد کرد تا موانع توسعه یافتگی را جست و جو کنیم.

فریدون الهیاری در آیین روز ملی توسعه در باغ فین کاشان اظهار کرد: امیرکبیر آخرین شخصیت دیوان‌سالاران ایران است که در تاریخ ایران جایگاه ویژه ای داشته‌اند که در دوران ناکارآمدی سیاسی قاجار بروز کردند. باید تاریخ ایران را با نگاهی متفاوت بازخوانی کنیم تا ضرورت جست و جوی توسعه نیافتگی کشور را پس از آن زمان مشخص می کند.

وی تصریح کرد: نوسازی و اصلاحات در ایران با اصلاحات نظامی آغاز شد و غرش توپخانه روس فهماند که از دنیا عقب مانده ایم و  توانایی ایستادگی در برابر توسعه یافتگی و فناوری را نداریم.

وی در مورد واکنش‌ها درباره توسعه گفت: گروهی مخالفت با توسعه را به بهانه لطمه وارد شدن به دین در پیش گرفتند، گروهی تسلیم الگوهای غرب و توسعه شدند، اما برخی مانند امیرکبیر با این اندیشه که با وجود هویت ایرانی و اسلامی می توانیم دستاوردهای غرب را هم استفاده کنیم پیش رفتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: امیرکبیر با آگاهی از آماده سازی بستر اجتماعی در راه توسعه گام برداشت و راه‌اندازی دارالفنون از جمله این بسترسازی بود.

الهیاری افزود: برای شناساندن شخصیت‌ها کم توجهی مانده ایم . امیرکبیر جهان و ایران را می شناخت و این آگاهی دلیل دید و اندیشه توسعه یافتگی وی بود. ما نیز با مطالعه تاریخ و شناخت این شخصیت‌های برجسته می توانیم در راه توسعه گام برداریم.

به گزارش ایسنا، آیین روز ملی توسعه همزمان با سالروز شهادت امیرکبیر با حضور پژوهشگران توسعه از دانشگاههای تهران، اصفهان و کاشان در باغ فین کاشان برگزار شد. رونمایی لوح و تمبر یادبود روز ملی توسعه و گرامیداشت یاد زنده یاد حسین عظیمی به عنوان شخصیت توسعه سال از جمله برنامه های این آیین بود.

میرزا محمد تقی‌خان فراهانی مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظم‌های ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود. امیرکبیر همسر عزت‌الدوله، خواهر ناصرالدین‌شاه قاجار بود و سبب طلاق دخترش تاج‌الملوک با مظفرالدین‌شاه قاجار، پنجمین پادشاه از دودمان قاجار، پدربزرگ ششمین پادشاه قاجار، محمدعلی‌شاه، نیز به‌شمار می‌رود.

اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز گشت و تا پایان صدارت کوتاه او دنبال شد. مدت صدارت امیر کبیر ۳۹ ماه (سه سال و سه ماه) بود. وی بنیان‌گذار دارُالفُنون بود که برای آموزش دانش و فناوری‌های نو به فرمان او در تهران پایه‌گذاری شد. هم‌چنین انتشار روزنامهٔ وقایع اتفاقیه از جمله کارهای وی به‌شمار می‌آید. سردار عزیز خان مکری داماد امیر کبیر و رهبر قشون ناصرالدین شاه بود.

امیرکبیر پس از این که با دسیسهٔ اطرافیان شاه از جایگاه خود برکنار و به کاشان تبعید شد، در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به قتل رسید. پیکر وی در شهر کربلا به خاک سپرده شده‌است.