دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » آخرین تحولات خاورمیانه » ایالات متحده دیگر اجازه معافیت برای ۸ کشور جهت خرید نفت از ایران را نخواهد داد.

ایالات متحده دیگر اجازه معافیت برای ۸ کشور جهت خرید نفت از ایران را نخواهد داد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از برایان هوک، مدیر گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، گفت که موضوع تمدید معافیت برای برخی از کشورها از تحریم نفتی ایران منتفی است.

آقای هوک این خبر را روز شنبه در ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی، اعلام کرد.

همزمان با آغاز تحریم‌های نفتی ایالات متحده علیه ایران در آبان‌ماه گذشته، آمریکا اسامی هشت کشور معاف از این تحریم‌ها را اعلام کرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز دوشنبه، ۱۴ آبان‌ماه، اعلام کرد که چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، یونان و تایوان از تحریم‌های نفتی ایران معاف شده‌اند.

معافیت از تحریم‌های آمریکا برای هشت کشور یاد شده به مدت شش ماه اعطا شده است.

جدا از این کشورها، عراق نیز در دو نوبت مشمول معافیت از این تحریم‌ها اعلام شده است، بار اول برای ۴۵ روز و بار دوم ۹۰ روز در انتهای آذرماه، با این هدف که وقت داشته باشد تا جایگزینی برای واردات انرژی خود از ایران پیدا کند.

برایان هوک روز شنبه در توضیح این خبر تازه گفت: «ایران اکنون به شکلی فزاینده انزوای اقتصادی را که به‌واسطه تحریم‌های ما ایجاد شده احساس می‌کند.»

آقای هوک با تاکید بر این که جمهوری اسلامی «حامی شماره یک تروریسم در جهان» است گفت که تهران برای این گونه اقدامات نیاز به درآمد مالی دارد و «قصد ما این است که این رژیم را از پولی که نیاز دارد محروم کنیم».

به گفته آقای هوک، ایران بدون فشار «پای میز مذاکره برنمی‌گردد».

پس از خروج از برجام، آمریکا بارها تاکید کرده است که ایران باید به پای میز مذاکره بازگردد تا قراردادی بهتر از برجام به دست بیاید، پیشنهادی که تهران رد کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در نخستین ساعات بازگشت تحریم‌ها گفت: «ما اعلام می‌کنیم تحریم غیرقانونی ظالمانه شما را با افتخار تمام دور می‌زنیم؛ چون تحریم‌ شما برخلاف مقررات بین‌المللی است.»

با این حال هفته گذشته یک مقام وزارت نفت ایران تلویحا پذیرفت که تحریم‌های نفتی آمریکا اثرگذار بوده و دست ایران را از بخشی از درآمد خود کوتاه کرده است.

بخش اعظم درآمد سالانه ایران از محل فروش نفت خام و مشتقات آن در خارج از کشور تامین می‌شود.

معاون تجارت امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران روز شنبه، ۱۵ دی، با اشاره به خریداران عمده نفت ایران که در حال حاضر مشمول معافیت‌های آمریکا برای ادامه خرید خود هستند گفت که چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و دیگر کشورها به دلیل «فشار و نفوذ مالی آمریکا» حاضر نیستند حتی یک بشکه بیش از میزان معافیت خود، خریداری کنند.

وزارت خارجه آمریکا این گونه تحریم‌ها را در چارچوب وارد آوردن «فشار حداکثری» بر حکومت جمهوری اسلامی تعریف کرده است.

در ادامه همین فشار، این وزارتخانه روز جمعه از برگزاری اجلاسی جهانی «درباره ایران» در ماه آینده میلادی در لهستان خبر داد.