دوشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » آمریکا ۴ پایگاه نظامی جدید در الانبار احداث می‌کند!

آمریکا ۴ پایگاه نظامی جدید در الانبار احداث می‌کند!

یک منبع آگاه از توافق بغداد و واشنگتن برای احداث ۴ پایگاه نظامی جدید برای نظامیان آمریکایی در استان «الانبار» عراق خبر داد.

به گزارش مشرق، یک منبع آگاه امنیتی در استان «الانبار» عراق، از قصد نیروهای آمریکایی برای احداث چهار پایگاه نظامی ثابت و جدید در مناطق مختلف شهرهای این استان خبر داد و تاکید کرد که این پایگاه‌ها به تجهیزات نظامی پیشرفته‌ای مجهز خواهند بود.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومة» تاکید کرد که نیروهای آمریکایی هنوز انگیزه و هدف اصلی از احداث این پایگاه‌ها را اعلام نکرده‌اند. در صورت احداث این چهار پایگاه جدید، شمار پایگاه‌های نظامی آمریکایی در الانبار به نه عدد می‌رسد.

این منبع تاکید کرد که پیشنهاد شده این پایگاه‌ها در «پادگان طارق» در فلوجه، پایگاه «سن الذیب» در شمال ناحیه «البغدادی»، «الخسفه» در شهرستان «حدیثه» و فرودگاه «ژنو» واقع در مرزهای شهرستان «رواه» و «بیجی» در غرب شهر الرمادی احداث شود.

وی افزود که فرماندهان ناظر بر پرونده امنیتی در الانبار نیز این مسئله را رد یا تأیید نکرده‌اند زیرا کلیه توافق‌های مربوط به احداث این پایگاه‌ها با دولت مرکزی عراق صورت گرفته است. در حالی که بغداد از توانمندی امنیتی لازم برای تأمین امنیت و حفظ مناطق آزادشده از دست داعش؛ برخوردار است. اما نیروهای آمریکایی همچنان در طول نوار مرزی مشترک میان سوریه و عراق مستقرند.

منبع: فارس

تکاپوی پارلمان عراق برای تصویب قانون اخراج نیروهای بیگانه

پارلمان عراق

عضو ائتلاف الإصلاح از تکاپوی پارلمان عراق برای تصویب قانون اخراج نیروهای بیگانه و در رأس آنها نیروهای آمریکایی خبر داد.

به گزارش مشرق به نقل از العربی الجدید، “ مضر خزعل” عضو ائتلاف “الإصلاح” در پارلمان عراق پیش بینی کرد که پیش‌نویس خروج نیروهای بیگانه و در رأس آن نیروهای آمریکایی از عراق روز پنجشنبه آینده به پارلمان ارائه شود.

وی افزود: همه فراکسیون‌های سیاسی در پارلمان مخالف حضور نیروهای بیگانه در خاک عراق هستند.

خزعل با اشاره به وجود برخی تلاش‌ها برای اخراج نیروهای بیگانه از خاک عراق در سریع‌ترین زمان ممکن گفت: پیش‌نویس اخراج نیروهای بیگانه در مرحله بررسی در کمیته قانونی پارلمان است و طی دو روز آینده این پروسه به پایان خواهد رسید.

این نماینده عراقی گفت: پیش‌نویس مذکور حاوی یک جدول زمانی برای خروج نیروهای بیگانه از عراق ظرف حداکثر دوماه است.

در پی سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به عراق و بازدید از پایگاه عین الأسد در استان الانبار، گروه‌های عراقی تلاش خود را برای متقاعد کردن پارلمان برای اتخاذ مواضعی در قبال حضور نیروهای آمریکایی در عراق تشدید کرده‌اند.

حامد عباس نماینده ائتلاف “البناء” در پارلمان عراق گفت که حضور نیروهای آمریکایی در عراق و ابهام در سیاست‌های ترامپ از برجسته‌ترین چالش‌هایی است که روند سیاسی در عراق در سال ۲۰۱۹ میلادی با آن مواجه است.

منبع: تسنیم