دوشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » رئیسان جمهوری آمریکا و فرانسه درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه گفت وگو کردند.

رئیسان جمهوری آمریکا و فرانسه درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه گفت وگو کردند.

 

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ و امانوئل مکرون رئیسان جمهوری آمریکا و فرانسه به صورت تلفنی گفت وگو کردند.

براساس بیانیه کاخ سفید، ترامپ و مکرون در این تماس تلفنی پیرامون وضعیت سوریه از جمله تعهد بر از بین بردن داعش و خروج سنجیده و هماهنگ شده نیروهای آمریکایی از این کشور تاکید کردند.

دو طرف همچنین با اشاره به ادعای بی اساس استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه، یادآوری کردند که هرگونه استفاده احتمالی از چنین تسلیحاتی در آینده تحمل نمی شود.

ترامپ ماه گذشته میلادی به طور غیرمنتظره اعلام کرد که واشنگتن دو هزار نیروی آمریکایی را از سوریه خارج می کند. مقام های آمریکایی در توجیه این تصمیم اعلام کردند که گروه تروریستی داعش در سوریه شکست خورده است.

تصمیم یکجانبه ترامپ در خروج نیروهای آمریکایی از سوریه با مخالفت های بسیاری همراه شد به طوری که «جیمز متیس» وزیر دفاع ایالات متحده و «برت مک گورک» نماینده آمریکا در ائتلاف ضد داعش از سمت خود استعفا کردند.

نخست وزیر فرانسه با هشدار به معترضان این کشور گفت که هرگونه تظاهرات بدون مجوز با مجازات سختی مواجه خواهد شد.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه هشدار داد که دولت با تظاهرات بدون مجوز با سختگیری برخورد خواهد کرد و مجازات سختی برای آشوبگران در نظر گرفته خواهد شد.

تهدیدات نخست وزیر فرانسه پس از آن صورت می گیرد که تظاهرات معترضان فرانسوی از ماه نوامبر آغاز شده و تا کنون نیز ادامه دارد.

نخست وزیر فرانسه در ادامه سخنانش با اشاره به مجازات آشوبگران در تظاهرات گفت که حفظ آزادی برای تظاهرات در فرانسه ضروری بوده و کسانی که می‌خواهند به صورت مسالمت‌آمیز به تظاهرات بپردازند نباید مجازات شوند.

اظهارات نخست وزیر فرانسه به عنوان بخشی از دستور عمومی جدید بوده که از مجموعه اقدامات دولت است.

معترضان فرانسوی در اولین شنبه سال ۲۱۰۹ نیز برای هشتمین هفته متوالی در اعتراض به سیاست‌های دولت «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه تظاهرات کردند.