جمعه , ۶ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » فرق و ادیان » ابراهیمی‌ترکمان در دیدار اندیشمندان کاتولیک فرانسه: گفت‌وگو با محوریت معنویت و اخلاق از نیازمندی‌های جامعه جهانی است!

ابراهیمی‌ترکمان در دیدار اندیشمندان کاتولیک فرانسه: گفت‌وگو با محوریت معنویت و اخلاق از نیازمندی‌های جامعه جهانی است!

ترکمان گفت: باید بر مشترکات تأکید و به گفت‌وگویی بیاندیشیم که بتواند جامعه خودمان و جامعه جهانی موجود و معتقد به ادیان مختلف را از معنویت و اخلاق ادیان بهره‌مند سازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هیأت کاتولیک فرانسه شرکت‌کننده در نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار کردند.

ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در سخنان آغازین خود در  دیدار با اندیشمندان کاتولیک فرانسه اظهار کرد: ضمن یادکرد اولین قرارداد فرهنگی بین ایران و فرانسه و هجرت امام (ره) به پاریس و جهانی شدن انقلاب اسلامی، انجام گفت‌وگوهای دینی با اندیشمندان کاتولیک فرانسه را بسیار مهم و با اهمیت دانست.

وی با تأکید بر ایجاد بسترهای گفت‌وگوی دینی بین پیروان ادیان گفت: زمانی که گفت‌وگو نیست، خلاء به وجود نمی‌آید بلکه افراط‌گرایی رشد می‌یابد. شاید برخی از مردم فکر کنند اگر گفت‌وگو نباشد خلاء است، اما به نظر می‌رسد وقتی گفت‌وگو نباشد، ذهن انسان برای دشمن سازی فعال می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در کلام الله می‌بینیم که خداوند علاوه بر گفت‌وگو با ملائک حتی با شیطان نیز، گفت‎وگو می‌کند و این نکته نشان دهنده اهمیت و درستی این شیوه برای مواجهه با موافقان و مخالفان است.

وی ادامه داد: در بین فعالیت‌های فرهنگی این سازمان در خارج از کشور، بحث گفت‌وگوی دینی میان ادیان الهی یکی از مهمترین راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین ادیان برشمرده می‌شود که تاکنون با کشورهای گوناگون جهان گفت‌وگوی دینی برگزار شده است.

ابراهیمی‌ترکمان با بیان اینکه افراط‌گرایی نتیجه فقدان گفت‌وگوهاست، گفت: گفت‌وگو منجر به آشنایی ذهنیت یکدیگر می‌شود و این آشنایی سبب تداوم روابط و درک و شناخت همه ادیان و فرهنگ‌ها خواهد شد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: باید بر مشترکات تأکید کنیم و به گفت‌وگویی بیاندیشیم که بتواند جامعه خودمان و جامعه جهانی موجود و معتقد به ادیان مختلف را از معنویت و اخلاق ادیان بهره‌مند سازد.

کاردینال جین نوئل آولین، رییس کل شورای دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه هم در سخنانش، بر ضرورت گفت‌وگوی دینی بین ایران و فرانسه بر پایه ایمان و همزیستی مسالمت‌آمیز تأکید کرد و گفت: گفت‌وگوی دینی که بین دو کشور وجود دارد، تنها یک اندیشه راهبردی نیست بلکه وظیفه ماست.

وی با اشاره به برگزاری نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه گفت: این گفت‌وگوها می‌تواند دیدگاه‌های مشترک بین ادیان را توسعه دهد. در واقع، گفت‌وگو خدمتی است که با دیگران می‌توان داشته باشیم و در کتاب عیسی مسیح (ع) همواره بدان اشاره شده است؛ بنابراین گفت‌وگوی دینی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنابر اعلام این خبر، دور نخست گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مسیحیان کاتولیک فرانسه صبح روز دوشنبه (۱۷ دی‌ماه) با موضوع «اهمیت محیط زیست در اسلام و مسیحیت کاتولیک» و با حضور هیأتی ۴ نفره به سرپرستی کاردینال جین نوئل آولین، اسقف شهر مارسی و رییس کل شورای دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه و اندیشمندان مسلمان از جمهوری اسلامی ایران در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح می‌شود.

در این گفت‌وگوی دو روزه، موضوعاتی چون «متون اسلام و مسیحیت کاتولیک در زمینه حفظ و حراست از محیط زیست»، «خشونت و افراط‌گرایی عاملی برای تخریب محیط زیست»، «مسئولیت رهبران و پیروان ادیان برای حفظ محیط زیست کدام است؟» و «چگونه می‌توان در مسیر ترویج سلامت و پایداری محیط زیست قدم برداشت؟» بررسی می‌شود.