جمعه , ۸ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

 

پیغام آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان، توافق پاکستان و امارات برای گسترش همکاری‌های دو جانبه، نظر ابومهدی المهندس درباره انتقال نیروهای آمریکایی به عراق و ورود جان بولتون به ترکیه جهت رایزنی درباره وضعیت کردهای منطقه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به خیز عربستان برای بازگشایی سفارت در سوریه نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه انگلیسی تلگراف در یادداشتی نوشته تمام مسیرها به دمشق ختم می‌شوند و دنیا در حال استقبال از «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه است که زمانی در انزوا قرار گرفته بود.

روزنامه دیلی‌تلگراف در آغاز این یادداشت می‌نویسد: «دیپلمات انگلیسی با لبخندی اکراه‌آمیز گفت، مأموریت بعدش ممکن است دمشق باشد. او در سخنانی فی‌البداهه گفت: “یک تا دو سال صبر کنید و می‌توانیم شرط ببندیم که ما سفارتمان را بازگشایی می‌کنیم.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «این سخن که در گفت‌وگو با ساندی‌تلگراف مطرح شد، نشان می‌دهد نگرش‌های سیاسی تا چه اندازه درباره سوریه تغییر یافته‌اند. با آنکه موضع دیرپای انگلیس این بوده که بشار اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند، جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس این هفته اعتراف کرد که اسد اکنون قرار است در آنجا بماند.»

خیز عربستان برای بازگشایی سفارت در سوریه/ پیغام آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان/ توافق پاکستان و امارات برای گسترش همکاری‌های دو جانبه/ نظر ابومهدی المهندس درباره انتقال نیروهای آمریکایی به عراق

این روزنامه با اشاره به اخراج سوریه از اتحادیه عرب و وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور پس از آغاز ناآرامی‌ها در سال ۲۰۱۱ به اقدام کشورهای چند کشور عربی، از جمله امارات و بحرین در بازگشایی سفارتخانه‌هایشان در دمشق اشاره کرده است.

منابع آگاه به تلگراف گفته‌اند که عربستان سعودی، به عنوان یکی از اصلی‌ترین مخالفان حکومت بشار اسد، ممکن است کشور بعدی باشد که سفارتش را در دمشق افتتاح می‌کند. این روزنامه نوشته است: «این اقدام، آغاز عصر جدیدی از مشروعیت برای بشار اسد خواهد بود و ممکن است در نهایت با گشایش سفارتخانه کشورهای غربی مانند انگلیس خاتمه پیدا کند.»

«دانی مکی»، یک تحلیلگر انگلیسی ـ سوریه‌ای که مرتبطانی در داخل دولت سوریه دارد گفت: «پیوندهای سوریه با کشورهای عربی در حال گذراندن یک دوره سریع دیپلماسی رفت و برگشت است که به بازگشایی سفارتخانه‌ها و تغییر لحن نسبت به دمشق منجر شده است.»

پیغام آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان

دبیر شورای عالی امنیت ملی، روز دوشنبه در همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا طی سخنانی اظهار داشت: در آغاز سال نوی میلادی، در حالی که جریان قدرت جهانی به دو‌ جبهه ثبات‌گرایان و بی‌ثبات‌کنندگان تقسیم شده، ملت‌های منطقه در شکل‌گیری جبهه مقاومت نقش بسزایی داشتند و ما باید این موضوع را در چهلمین سال پیروزی انقلاب تبیین کنیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه امروز دشمنان قادر به اجرای اقدام سخت علیه ایران نیستند، تأکید کرد: آنها بی‌دلیل ما را تحریم می‌کنند و ای‌ کاش در این باره هم راهبرد صحیحی اتخاذ می‌کردند. هدف آنها در زمان اوباما این بود که تمام پیچ‌و‌مهره‌های صنعت هسته‌ای ما را باز کنند. آنها به‌ دلیل ناکارآمد بودن تحریم‌ها و عدم توانایی در اقدام نظامی با ما مذاکره کردند. البته آنها می‌دانند ایرانی‌های اهل مذاکره با آدم بی‌منطق نیستند و بعد از برجام هم بی‌اعتمادی به آنها بار دیگر ثابت شد. ترامپ از تعهدات آمریکا در برجام و توافقنامه‌های سازمان ملل عبور کرد.

وی گفت: در افغانستان آمریکایی‌ها دوبار برای مذاکره به من پیام دادند و دروغ می‌گویند که ما برای مذاکره به آنها پیام می‌دهیم.

خیز عربستان برای بازگشایی سفارت در سوریه/ پیغام آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان/ توافق پاکستان و امارات برای گسترش همکاری‌های دو جانبه/ نظر ابومهدی المهندس درباره انتقال نیروهای آمریکایی به عراق

دریابان شمخانی اظهار داشت: امروز جان بولتون بر مبنای بولتن‌های منافقین تصمیم‌گیری می‌کند، این برای یک حکومت که ادعا دارد زشت است که بولتن‌هایی را که برای جلوگیری از ریزش نیرو توسط منافقین تهیه می‌شود، مبنای تصمیم‌گیری راهبردی علیه ایران قرار دهد. در مورد اسراییل هم وضع به همین صورت است و آنها بر مبنای بولتن‌های غلط تصمیم‌گیری‌های راهبردی در مورد ایران انجام می‌دهند.

توافق پاکستان و امارات برای گسترش همکاری‌های دو جانبه

در حالی که استقبال گرم مسئولین پاکستان از «محمد بن زاید النهیان» ولیعهد امارات مورد توجه ویژه رسانه‌ها قرار گرفته بود، دولت پاکستان از نتایج خوب مذاکرات با وی خبر داد.

ملاقات با «عمران خان»، نخست وزیر پاکستان، مهم‌ترین بخش سفر النهیان بود و دو طرف پیرامون مهم‌ترین موضوعات منطقه با هم گفت وگو کردند.

گزارش‌ها حاکی است، مبارزه با تروریسم و ایجاد صلح و ثبات در منطقه، یکی از مهم‌ترین محورهای گفت وگو میان دو طرف بوده است.

همچنین پاکستان و امارات توافق‌هایی برای همکاری در زمینه حل مشکل فعلی افغانستان نیز داشته‌اند و قرار است سیاست‌های مشترکی در خصوص التهابات فعلی این کشور داشته باشند.

علاوه بر این، هیأت همراه النهیان که از مقامات بلندپایه اماراتی شکل گرفته بودند نیز با مسئولین سیاسی و امنیتی پاکستان دیدار و گفت وگو کردند.

عمران خان در رابطه با مسأله کشمیر نیز با النهیان به گفت وگو پرداخته و آخرین وضعیت مردم کشمیر اشغالی را به اطلاع وی رساند.

علاوه بر این، دو طرف توافق کردند که رایزنی های دو جانبه برای رسیدن به همکاری‌های مشترک ماه آینده نیز صورت گرفته و این بار یک هیأت عالی رتبه از پاکستان راهی امارات شود.

نخست وزیر پاکستان از همکاری امارات برای حل مشکلات اقتصادی کشورش و اختصاص چند میلیارد دلار بسته حمایتی به اسلام آباد از مسئولین دولت امارات قدردانی کرد.

گفتنی است، هم اکنون مشکلات اقتصادی یکی از اصلی ترین موانع پیش روی دولت پاکستان است و حزب تحریک انصاف می‌کوشد با کمک کشورهای همسایه بر این مشکلات غلبه کند.

نظر ابومهدی المهندس درباره انتقال نیروهای آمریکایی به عراق

«ابو مهدی المهندس»، نایب رئیس حشد شعبی عراق به خبرهای منتشره درباره انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به عراق واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: ادعای آمریکایی‌ها در این زمینه یک بازی قدیمی است.

المهندس افزود: آمریکایی‌ها عامل اصلی بحران‌های منطقه بوده و سردمدار تروریسم هستند.

خیز عربستان برای بازگشایی سفارت در سوریه/ پیغام آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان/ توافق پاکستان و امارات برای گسترش همکاری‌های دو جانبه/ نظر ابومهدی المهندس درباره انتقال نیروهای آمریکایی به عراق

وی اظهار داشت: ترامپ صراحتاً اعلام کرد که آمریکایی‌ها هفت تریلیون در منطقه هزینه کردند و موفقیتی به دست نیاوردند.

این فرمانده ارشد حشد شعبی اظهار داشت: آمریکایی‌ها به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و برادران کُرد ما در سوریه این مسأله را می‌دانند.

ورود جان بولتون به ترکیه جهت رایزنی درباره وضعیت کردهای منطقه

مشاور امنیت ملی کاخ سفید که برای رایزنی با متحدان آمریکا درباره سوریه در منطقه حضور دارد، دوشنبه شب وارد آنکارا، پایتخت ترکیه شد.

 به گزارش «آسوشیتدپرس»، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حالی در رأس هیأتی وارد ترکیه شده که انتظار می‌رود آنکارا را برای اطمینان یافتن از عدم حمله به مواضع کُردهای متحد آمریکا در سوریه تحت فشار گذارد.

 جان بولتون روز شنبه در سرزمین‌های اشغالی گفته بود، با توجه به خروج نظامیان آمریکا از سوریه، خواستار تضمین امنیت کردهای مستقر در مرز ترکیه با سوریه است.

این در حالی است که سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه عصر یکشنبه گفت، آنکارا تنها به عناصر داعش و گروه‌های «پ‌.‌ک‌ک» و «یگان‌های مدافع خلق» حمله می‌کند و ادعای آمریکا در زمینه هدف گرفتن غیر نظامیان کرد از سوی ترکیه «غیر منطقی» است.

«هلوسی آکار» وزیر دفاع ترکیه نیز با انتقاد از سخنان بولتون در توییتی نوشت، ترکیه به غیرنظامیان کرد  حمله  نمی‌کند، بلکه با شورشیان کرد و عناصر وابسته به داعش می‌جنگند.

 ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش و «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه بولتون را در سفر به ترکیه همراهی می‌کنند.