پنجشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » پیمانه اقتصادی؛

پیمانه اقتصادی؛

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.
 این پیمانه تیتر‌هایی همچون تقویت شاخص کل بورس با بانکی‌ها، چهارمین رشد پیاپی «تسه»‌ها در بازار اوراق مسکن، نیویورک ارز رمزنگار را قانونمند می‌کند، عربستان تولید اوپک را به پایین‌ترین حد در دو سال اخیر رساند، کاهش نرخ تورم در ترکیه، تثبیت نرخ ارز مهم‌تر از قیمت آن است، سه دلیل افزایش قیمت سکه از نگاه رئیس اتحادیه طلا و جواهر و اعتیاد خطرناک چین به بدهی خارجی را در بر دارد.
جدیدترین توضیحات رئیس کل بانک مرکزی درباره حذف چهارصفر از پول ملی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک‌ مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی نوشت: در خصوص چهار صفر از پول ملی چند نکته را باید توضیح دهم: لازمه اجرایی شدن تصویب دولت و تأیید مجلس است که امیدوارم تحقق یابد. / یک فرآیند زمان بر به لحاظ حقوقی و فنی دارد و برمبنای برآورد کارشناسان ما اجرای آن نزدیک به دو سالی طول می‌کشد. / این اقدام در کنار سایر اقدامات اساسی بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی و به کارگیری ابزار‌های نوین سیاست‌های پولی و شیوه‌های جدید و کارآمد نظارت بر بانک‌ها خواهد بود و عملیاتی شدن آن متاخر بر اصلاحات بانکی خواهد بود. / بعد از قانونی شدن، پول‌های جدید به تدریج و با جایگزینی آن‌ها با اسکناس‌های فرسوده قبلی وارد چرخه می‌شوند و هزینه آن قابل مقایسه با هزینه چاپ حجم زیاد اسکناس‌های فعلی نخواهد بود. / اصلاح نرخ برابری پول ملی از طریق حذف صفر‌ها وجهه پول ملی را در صحنه‌های بین الملل ارتقا می‌بخشد و اقدامی است که در بسیاری از کشور‌ها در کنار سایر اقدامات، سرآغازی برای اصلاحات جدی اقتصادی است.

هر یک تومان ۱۰۰ریال جدید می‌شود

رئیس کل بانک‌مرکزی روز گذشته اعلام کرد: طی جلساتی که با مسئولین محترم اتاق بازرگانی و صادرکنندگان محترم داشتیم عرضه ارز صادرکنندگان در صرافی‌ها و نیز سامانه نیما بسط خواهد یافت. این خبر را هم اعلام کردم، لایحه حذف ۴ صفر پول ملی را به دولت ارائه کرده‌ام و با توجه به عرف چند ده سال گذشته بین مردم پیشنهاد شده هر ده‌هزار ریال فعلی معادل یک تومان و هر تومان معادل یکصدریال جدید باشد.

شاخص کل بورس با بانکی‌ها تقویت شد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز یکشنبه، با افزایش ۱۶۸ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به رقم ۱۶۱ هزار و ۲۷۵ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۴۸ واحدی به رقم ۴۶ هزار و ۸۸۱ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۱۸ واحدی، عدد ۲۷ هزار و ۹۲۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز بر خلاف روز قبل با افزایش ۱۳ واحدی به رقم ۱۹ هزار و ۶۶۴ واحد رسید.

همچنین شاخص سهام آزاد شناور نیز، ۲۷۷ واحد افزایش را رقم زد و به سطح ۱۷۵ هزار و ۹۷۱ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۲۲ واحد افزایش به رقم ۱۱۸ هزار و ۹۰۶ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۳۴۲ واحد افزایش همراه بود و عدد ۳۲۰ هزار و ۸۳۰ واحد را به نمایش گذاشت. نماد معاملاتی وبملت متعلق به بانک ملت با ۱۵۲ واحد، نماد وتجارت متعلق به بانک تجارت با ۷۹ واحد، نماد وبصادر متعلق به بانک صادرات ایران با ۷۵ واحد افزایش، بیشترین تاثیر مثبت را در سبزپوشی شاخص کل بورس داشتند.

بورس
چهارمین رشد پیاپی «تسه»‌ها در بازار اوراق مسکن

اوراق تسهیلات مسکن اسفند ۹۵ (تسه ۹۵۱۲) طی معاملات دیروز ۸/ ۲ درصد رشد کرد و به قیمت ۵۷ هزار و ۷۶۴ تومان مبادله شد. حرکت تسه‌ها به قیمت‌های بالاتر ادامه دارد و دیروز بیش از نیمی از سررسید‌های وام مسکن در دامنه مثبت قیمت معامله شدند و میانگین قیمت آن‌ها به مرز ۵۸ هزار تومان رسید. نوسان پردامنه قیمت روزانه تسه‌ها بازهم ادامه پیدا کرد و این ‌بار «تسه ۹۵۱۲» شاهد ثبت نوسان ۵ درصدی قیمت بود. فعالیت‌های سفته‌بازانه در شرایط رکود بازار مسکن از جمله دلایل این نوسان قیمتی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که شیب تغییرات قیمت مسکن در هفته‌های اخیر کند شده و به عقیده کارشناسان این روند وارد محدوده منفی خواهد شد. با کاهش قیمت واحد‌های مسکونی، تقاضای مسکن تقویت شده و سهم سررسید‌های وام مسکن از خرید خانه افزایش می‌یابد و بدین ترتیب، رونق به بازار تسه‌ها بازخواهد گشت.

نیویورک ارز رمزنگار را قانونمند می‌کند

ایالت نیویورک آمریکا به دنبال راه‌اندازی اداره نظارت بر ارز رمزنگار به منظور چگونگی قانونمند کردن درست آن، تعریف و استفاده از جایگزین‌های ارز دیجیتال و به کارگیری فناوری بلاک‌چین است. اعضای این کارگروه توسط فرماندار این ایالت انتخاب می‌شوند. اعضای آن شامل سهامداران، کارشناسان فناوری، مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاران کوچک و موسسه‌ای، شرکت‌ها و آکادمی‌های بزرگ و کوچک بلاک‌چین هستند. به گفته رئیس زیر کمیته اینترنت و فناوری‌های ایالت‌ها، نیویورک پیشگام فاینانس در آمریکاست.

وی همچنین اعلام کرد: به دنبال قانونمند کردن مناسب فین تک خواهیم بود. وی گفت: اداره نظارت، با اعضای متخصص خود به ما کمک خواهد کرد که تعادلی میان صنعت قدرتمند بلاک چین و فضای اقتصادی ارز رمزنگار ایجاد کنیم؛ ضمن اینکه همزمان از سرمایه گذاران و مصرف کنندگان نیویورکی حفاظت کنیم. بر پایه این گزارش سیاست قانونمند کردن تجارت دارایی‌های دیجیتال، مالیات بستن بر روی آن‌ها در سرتاسر جهان است.

عربستان تولید اوپک را به پایین‌ترین حد در دو سال اخیر رساند

پیش از آنکه توافق جهانی کاهش تولید نفت حتی آغاز شود، سازمان کشور‌های صادرکننده نفت (اوپک) تولید خود را در آخرین ماه سال ۲۰۱۸ میلادی به پایین‌ترین حد در دو سال اخیر کاهش داد. نظرسنجی بلومبرگ از مسئولان، کارشناسان و داده‌های کشتیرانی نشان داد تولید اوپک در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، با کاهش ۵۳۰ هزار بشکه‌ای در روز، به روزانه ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه رسید. کاهش خودخواسته عربستان در کنار کاهش ناخواسته برخی دیگر از اعضای اوپک، مهم‌ترین عوامل این کاهش تولید بودند. عربستان تولید خود را در آخرین ماه ۲۰۱۸ با کاهش روزانه ۴۲۰ هزار بشکه، به ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه در روز رساند. تولید نفت لیبی نیز در پی تعطیلی بزرگ‌ترین میدان نفتی این کشور، با کاهش ۱۱۰ هزار بشکه‌ای در روز، به روزانه یک میلیون بشکه رسید.

کاهش نرخ تورم در ترکیه

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: پس از آنکه لیر در سال گذشته، حدود ۲۸ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داد، دولت این کشور از برنامه جامع مقابله با تورم خود پرده برداشت. در ماه اکتبر سال گذشته، تورم ترکیه به ۲۵.۲۴ درصد رسید که از سال ۲۰۰۳ میلادی بدین سو بی‌سابقه بود. به گفته مرکز آمار ترکیه، نرخ تورم این کشور در دو ماهه پایانی سال نزولی بوده و به ترتیب به ۲۱.۶۲ درصد و ۲۰.۵ درصد کاهش یافته است؛ هر چند که این نرخ هنوز با سطح 5درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی فاصله زیادی دارد. تورم نقطه به نقطه ترکیه ۰.۴ درصد افزایش داشته است. به گفته مرکز آمار ترکیه، لوازم منزل با تورم ۳۱.۶ درصدی پیشتاز افزایش قیمت‌ها بوده و پس از این بخش، غذا و نوشیدنی با تورم ۲۵.۱۱ درصدی قرار دارد. به دنبال انتشار این آمار، ارزش لیر در برابر دلار دو درصد تقویت شد و هر دلار به ۵.۴۷ لیر کاهش یافت. برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه با استقبال از کاهش نرخ تورم گفته است که دولت همچنان به سیاست‌های تورمی خود وفادار است. وی پیش‌بینی کرد که تورم ترکیه در سال جاری میلادی به زیر ۱۶ درصد نیز کاهش یابد.

قیمت مرغ بالاخره اندکی عقب نشست

مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران گفت: هفته گذشته قیمت مرغ گرم در میدان بهمن ۱۲ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود که دیشب این نرخ به ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. رضا سالمی همچنین درباره قیمت تخم مرغ نیز گفت: طرح توزیع گسترده قیمت تخم مرغ بصورت گسترده شانه‌ای ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار شهرداری عرضه می‌شود که با این عرضه گسترده قیمت تخم مرغ در تهران به تعادل رسید. وی خاطرنشان کرد: قیمت تخم مرغ شانه‌ای در سوپرمارکت‌های شهر تهران کاهش داشته و حداکثر به حدود ۱۶ هزار تومان رسیده است. /ایرنا

تثبیت نرخ ارز مهم‌تر از قیمت آن است

احمد انارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است: قیمت ارز مهم نیست، بلکه تثبیت این نرخ است که اهمیت دارد. زیرا باعث می‌شود، بتوانیم برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کنیم. وگرنه نوسان قیمت ارز می‌تواند خسارتی جبران‌ناپذیر به بخش تولیدی و سرمایه‌گذاری وارد کند. اگر دولت بتواند یک قیمت تثبیت شده از نرخ ارز و نزدیک به قیمت واقعی ارائه کند، این کار بسیار مهم و اثرگذار خواهد بود. وی با اشاره به چند نرخی که اکنون برای ارز وجود دارد، می‌گوید: فاصله بین ارز‌های آزاد نیز خیلی مهم است. اکنون ارز ۴۲۰۰ تومانی، نیمایی، سنا و ارز بازار سیاه را داریم. هر چقدر فاصله این نرخ‌ها بیشتر باشد، رانت بیشتری نیز ایجاد می‌شود و هزینه‌های ما نیز بالا می‌رود. لازم است این فاصله‌ها کاهش یابد و به یک قیمت مطلوب و معقول دست یابیم.

سه دلیل افزایش قیمت سکه از نگاه رئیس اتحادیه طلا و جواهر

آیت محمد، ولی در خصوص وضعیت بازار طلا و سکه اظهار داشت: خرید و فروش طلا در بازار داغ نشده، ولی نمی‌خواهیم گله کنیم که اصلا خرید و فروشی نیست. وی با بیان اینکه نسبت به ماه‌های قبل توجه مردم به مصنوعات طلا کمی بیشتر شده است، افزود: ولی آنطور که باید بگوییم کاسبی و داد و ستد داریم، نداریم؛ آن هم با این وضع و گستردگی صنعت. رئیس اتحادیه طلا و جواهر ضمن اشاره به اینکه داد و ستد‌ها الان نسبت به اوایل سال طبیعتاً درصدی بهتر شده است، تصریح کرد: حباب سکه بین ۳۹۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. محمد، ولی در گفت وگو با تسنیم، درباره دلایل افزایش قیمت طلا و سکه در روز‌های اخیر گفت: یکی از دلایل داخلی افزایش قیمت طلا و سکه، افزایش قیمت ارز است که باعث افزایش قیمت طلا و سکه نیز می‌شود. وی افزود: همچنین نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، یکی از دلایل اصلی افزایش تقاضا برای خرید طلا و سکه است ضمن آنکه قیمت جهانی طلا نیز به دلیل پایان سال میلادی و افزایش تقاضا، افزایش یافته است.

اعتیاد خطرناک چین به بدهی خارجی/ رقم؛ ۱.۹ تریلیون دلار

بلومبرگ گزارش داد: بدهی خارجی چین به سرعت در حال افزایش یافتن بوده و این موضوع در حال تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ فزآینده در چین است. بر اساس آمار رسمی، بدهی خارجی چین به رقم بی سابقه ۱.۹ تریلیون دلار رسیده است. بدهی کوتاه مدت چین تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی ۶۲ درصد از مجموع بدهی این کشور را به خود اختصاص می‌دهد؛ یعنی چین در سال جاری میلادی باید ۱.۲ تریلیون دلار دوباره از طریق انتشار اوراق قرضه یا گرفتن وام سرمایه گذاری کند. در حال حاضر سرعت افزایش بدهی خارجی چین نگران کننده است. مجموع بدهی خارجی این کشور در سال گذشته میلادی ۱۴ درصد افزایش یافته و از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۵ درصد روند صعودی به خود گرفته است. بدهی خارجی چین دیگر بخش اندکی از ذخایر ارزی چین را که بیش از ۳ تریلیون دلار تا پایان ماه نوامبر ۲۰۱۸ میلادی ثبت شده را تشکیل نمی‌دهد. همچنین بدهی خارجی کوتاه مدت چین در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی به ۳۹ درصد افزایش یافت؛ در حالی‌که این رقم برای مارس ۲۰۱۶ میلادی ۲۶ درصد ثبت شده بود. بر پایه این گزارش، مجموع تعهدات خارجی چین با ذکر رقم ۱.۵ تریلیون دلار از سوی برخی از نهاد‌ها نمی‌تواند رقم صحیحی باشد. متوسط بدهی خارجی چین در هر دوره سه ماه از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی به بعد تا ۷۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است. اگر روند بدهی خارجی چین افزایش پیدا کند، پکن باید ذخایر ارزی خود را به شدت کاهش دهد یا ارزش یوآن را تنزل بخشد که هر دو اقدام، ریسک‌های اضافی به دنبال خواهند داشت.

تلاش غول تکنولوژی آمریکا برای فرار مالیاتی

غول تکنولوژی آمریکا، گوگل، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۳ میلیارد دلار از درآمد‌های خود را به بهشت مالیاتی برمودا انتقال داده است. این میزان نسبت به سال ۲۰۱۶ با افزایشی ۴ میلیارد دلاری روبه رو شده است. گوگل سال‌هاست که به دنبال  راه گریزی در سیستم مالیاتی اتحادیه اروپا است. گوگل از یک شرکت پوششی هلندی، به نام شرکت هلدینگ گوگل هلند، استفاده کرده است تا میلیارد‌ها دلار به زیرمجموعه دیگر خود، شرکت هلدینگ گوگل ایرلند، منتقل کند. به این ترتیب گوگل سال‌ها از پرداخت مالیات بر درآمد بسیار بالاتر در اروپا و آمریکا، خودداری کرده است. به نقل از مهر، داده‌های وارد شده در سیستم اتاق بازرگانی هلند، در ۲۱ دسامبر، نشان می‌دهد که این شرکت ۲۲.۷ میلیارد دلار از زیرمجموعه هلندی خود را به برمودا، که برای فرار مالیاتی مشهور شده است، انتقال داده است. این طرح که در بین شرکت‌های بزرگ چند ملیتی کنگلومرایی محبوب شده است، دابل ایرلندی و ساندویچ هلندی، نام دارد و معمولا شامل ۲ شرکت ایرلندی و یک شرکت ثبت شده در هلند است.  با استفاده از این روش، شرکت‌ها از نرخ پایین مالیات در ایرلند که ۱۲ درصد (در مقایسه با مالیات ۲۱ درصدی در آمریکا) است بهره می‌برند. گوگل به این وسیله بخش بزرگی از درآمد‌های خود را به شرکت زیرمجموعه ایرلندی خود ارسال می‌کند، و سپس آن را به شرکت زیرمجموعه هلندی خود می‌فرستد. شرکت زیرمجموعه ایرلندی دومی هم که مالیات خود را در برمودا پرداخت می‌کند (که نرخ مالیات شرکت‌ها در آن صفر درصد است)، در نهایت میزبان درآمد‌های گوگل خواهد بود. به این ترتیب این طراحی به گوگل اجازه داده که از میزان مالیات خارجی خود میلیارد‌ها دلار بکاهد.

فراخوان یک خودروساز برای ۹۵۳ هزار خودرو
فورد ۹۵۳ هزار دستگاه خودروی دیگر خود را که به کیسه‌های هوای معیوب تاکاتا مجهز هستند فراخوان خواهد داد. این فراخوان که بخشی از فراخوان بزرگ در نظر گرفته شده است، تعداد ۷۸۲ هزار و ۳۸۴ دستگاه خودرو در آمریکا و ۱۴۹ هزار و ۶۵۲ دستگاه را در کانادا شامل می‌شود. خودروهایی که مشمول این فراخوان می‌شوند، فورد اِج و لینکلن ساخته شده در تاسیسات «اوک ویل» و رنجرهای مونتاژ شده در «توئین سیتیز» هستند. فیوژن و مرکوری میلان ساخته شده در تأسیسات «هرموسیلو» نیز در فهرست فراخوان فورد قرار دارند. در نهایت باید به نسل قبلی موستانگ ساخته شده در تأسیسات «فلت‌راک» هم اشاره کرد که در این فراخوان شرکت می‌کنند. تکنسین‌های فورد اقدام به تعویض باد‌کننده کیسه هوای جلویی خواهند کرد. این تعمیرات بدون هزینه‌ای برای مشتری انجام خواهد شد. به نقل از دنیای اقتصاد، فورد اعلام نکرده چه زمانی اقدام به تماس با مالکان خودروهای مشمول این فراخوان خواهد کرد. باد‌کننده‌های کیسه هوای معیوب تاکاتا شامل ماده‌ای شیمیایی هستند که می‌توانند در مجاورت رطوبت و دمای بالا منفجر شوند.