جمعه , ۸ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

واکنش آمریکا به استقرار نیروی کشورهای عربی در سوریه، طرح آمریکا برای رو در رو کردن ارتش لبنان با حزب الله، سفر قریب‌الوقوع اردوغان به بغداد، واکنش افغانستان به توهین ترامپ به مردم این کشور و گفت وگوی تلفنی رؤسای ستاد مشترک آمریکا و روسیه درباره سوریه، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به سفر وزیر خارجه آمریکا به هشت کشور منطقه با محوریت ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه اعلام کرد، سفر پامپئو از اردن آغاز شده و به کویت ختم خواهد شد.

وی در این تور غرب آسیا که هدف آن جلب حمایت از سوی متحدان منطقه ای آمریکاست، از کشورهای مصر، بحرین، امارات متحده عربی، قطر، عربستان سعودی و عمان نیز دیدار خواهد کرد.

از قرار معلوم، پامپئو در این سفر که پس از اعلام خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه صورت می گیرد، به دنبال کسب حمایت برای شراکت راهبردی به نام «ناتوی عربی» ادعایی آمریکا در برابر ایران در منطقه است.

سفر وزیر خارجه آمریکا به ۸ کشور منطقه با محوریت ایران/سفر قریب‌الوقوع اردوغان به بغداد/ واکنش افغانستان به توهین ترامپ به مردم این کشور/طرح آمریکا برای رودر رو کردن ارتش لبنان با حزب الله

همزمان با سفر پامپئو، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز به ترکیه و سرزمین های اشغالی سفر خواهد کرد تا درباره وضعیت سوریه گفت وگو کند.

واکنش آمریکا به استقرار نیروی کشورهای عربی در سوریه

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن هیچ گونه جدول زمانی مشخصی برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، وی همچنین افزود، آمریکا هیچ گونه برنامه‌ای برای استقرار نیروی کشورهای عربی در سوریه ندارد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا ـ که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد ـ با اشاره به سفر «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان سعودی گفت: «گمان نمی‌کنم از دیدگاه ما، روایت یا روند قانونی عربستان برای قتل “جمال خاشقجی” به آستانه اعتبار و پاسخگویی رسیده باشد.»

وی افزود: پامپئو در سفر به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بر ضرورت وحدت میان کشورهای شورای همکاری تأکید و ادامه اختلاف میان عربستان و قطر را بی فایده اعلام خواهد کرد.

تلاش آمریکا برای رو در رو کردن ارتش لبنان با حزب الله

به گزارش المانیتور، آمریکا برای تجهیز تسلیحات ارتش لبنان، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به این کشور کمک می کند.

گفته می شود، این کمک بلاعوض بوده و صرف به روز کردن تانک ها و بالگردهای تهاجمی ارتش لبنان خواهد شد.

کمک آمریکا به ارتش لبنان در حالی است که واشنگتن به همراه رژیم صهیونیستی تلاش گسترده ای برای محدودسازی و ضعیف کردن حزب الله لبنان دارند.

به نوشته المانیتور، این بسته کمکی شامل آموزش خلبانان بالگردهای MD-۵۳۰G، تفنگ های تک تیرانداز، دوربین های دید در شب و نارنجک برای واحدهای پیاده نظام است.

سفر وزیر خارجه آمریکا به ۸ کشور منطقه با محوریت ایران/سفر قریب‌الوقوع اردوغان به بغداد/ واکنش افغانستان به توهین ترامپ به مردم این کشور/طرح آمریکا برای رودر رو کردن ارتش لبنان با حزب الله

«ربکا رباریچ»، سخنگوی پنتاگون به المانیتور گفت: تقویت نیروهای مسلح لبنان طیفی از منافع آمریکا را در خاورمیانه تأمین می کند.

به نوشته المانیتور، برخی کارشناسان مطمئن نیستند که کمک به ارتش لبنان برای سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه مناسب باشد.

سفر قریب‌الوقوع اردوغان به بغداد

وزارت خارجه عراق از قصد رئیس‌جمهور ترکیه برای سفری قریب‌الوقوع به بغداد خبر داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و برهم صالح، همتای عراقی وی روز گذشته در آنکارا دیدار کردند. در نشست خبری پس از این دیدار دو طرف بر تقویت روابط دوجانبه و لزوم مبارزه مشترک با تروریسم در منطقه تأکید کردند.

واکنش افغانستان به توهین ترامپ به مردم این کشور

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توهین به جهاد مردم افغانستان اظهار داشت: دلیل حمله روس‌ها به افغانستان این بود که تروریست‌ها از این کشور وارد روسیه می‌شدند و این حمله کار درستی بود.

این تعبیرهای ترامپ درباره جهاد مردم افغانستان به حرکت‌های تروریستی واکنش دولت وحدت ملی را در پی داشت.

دولت افغانستان با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد، رئیس جمهور آمریکا باید درباره اظهاراتش علیه جهاد مردم افغانستان توضیح دهد.

بر اساس این بیانیه، در پی تجاوز اتحاد شوروی سابق به افغانستان، مردم این کشور در نتیجه یک قیام ملی به خاطر کسب آزادی خاک مقدس خویش، جهاد را آغاز کردند.

اهانت صریح ترامپ در حالی جهاد مردم افغانستان را نشانه رفته است که آمریکا بزرگترین حامی تروریسم در جهان محسوب می‌شود.

گفت وگوی تلفنی رؤسای ستاد مشترک آمریکا و روسیه درباره سوریه

«والری گراسیموف» رئیس ستاد کل ارتش روسیه و «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز جمعه در گفت وگویی تلفنی درباره اوضاع در سوریه و مبارزه با تروریسم گفت وگو کردند.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، گراسیموف و دانفورد بر اهمیت باقی ماندن کانال های ارتباطی موجود تأکید کردند.

سفر وزیر خارجه آمریکا به ۸ کشور منطقه با محوریت ایران/سفر قریب‌الوقوع اردوغان به بغداد/ واکنش افغانستان به توهین ترامپ به مردم این کشور/طرح آمریکا برای رودر رو کردن ارتش لبنان با حزب الله

در پنجم دسامبر، گراسیموف گفته بود، روسیه به آمریکا پیشنهاد داده، پایگاه نظامی که در جنوب شرق سوریه در شهر التنف واقع است را حدف کند و به جای آن یک کنترل مشترک روسی ـ آمریکایی بر منطقه ایجاد شود.

بر اساس اعلام گراسیموف، واشنگتن هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده است. وی همچنین افزود، آمریکا حضور خود در التنف را با اعلام ضرورت مقابله با ایران توجیه کرده است.