جمعه , ۶ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » فرهنگ » نیوهورایزونز تصاویر واضحی از یک سنگ آسمانی به نام “اولتیماتول” در دورترین نقطه مدار بیضوی شکلش بدورخورشید درفضای منظومه ایبه زمین فرستاد/

نیوهورایزونز تصاویر واضحی از یک سنگ آسمانی به نام “اولتیماتول” در دورترین نقطه مدار بیضوی شکلش بدورخورشید درفضای منظومه ایبه زمین فرستاد/

نخستین تصاویر واضح از شی آسمانی« اولتیما تول» منتشر شده است. دانشمندان با توجه به این تصویر شی آسمانی را شبیه یک آدم برفی توصیف کرده است.

تصاویر واضح از دورترین شی آسمانی/ «اولتیما تول» شبیه آدم برفی است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، فضاپیمای «New Horizons» از  کنار دوردست ترین شی رصد شده، گذشت و اکنون نخستین عکس نزدیک از این شی آسمانی را منتشر شده است.

Ultima Thule یک شی آسمانی کوچک و یخی است که به نظر می رسد از دو کره متصل به یکدیگر ساخته شده است. یکی از کره ها سه برابر دیگری است. همچنین تخمین زده می شود طول آن ۳۳ کیلومتر باشد.

نیوهورایزونز، تصاویری از این شی ارسال کرده که ۱.۶ میلیارد مایل دورتر از پلوتو قرار دارد. نخستین تصاویری که از این شی آسمانی به زمین ارسال شد چندان واضح نبود و دانشمندان اعلام کردند این شی آسمانی شبیه مهره بولینگ است.   اما تصاویر جدید کیفیت بهتری دارند.«جان استرن» محقق ارشد این ماموریت فضایی  در این باره گفت: مهره بولینگ دیگر وجود ندارد! این یک آدم برفی است.تخمین زده می شود عرض قسمت «تول» این شی آسمانی ۱۴ کیلومتر و بخش «اولتیما» آن ۱۹ کیلومتر باشد.

جف مور از مرکز تحقیقات Ames ناسا معتقد است میلیاردها سال قبل اجسام آسمانی یخی و سنگریزه مانند درهم آمیختند. سپس این دو کره به یکدیگر نزدیک شدند و به آرامی متصل شدند. نزدیک شدن این دو جسم آسمانی به یکدیگر به آرامی پارک کردن یک خودرو روی زمین با سرعت یک تا دومایل برساعت بوده است. در نهایت دو شی به هم چسبیدند.

به گفته مور با وجود آنکه نقطه تماس آنها کوچک است اما دو شی به طور محکم به یکدیگر متصل هستند.

به هرحال  استرن تاکید دارد که دانشمندان کمتر از یک درصد اطلاعات ذخیره شده در «نیوهورایزن» را دریافت کرده اند و حداقل دو سال طول می کشد تا این اطلاعات به طور کامل در اختیار دانشمندان  قرار گیرد.