یکشنبه , ۱ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » سیاست های آمریکا در منطقه گیج کننده است!

سیاست های آمریکا در منطقه گیج کننده است!

 

آمریکایی ها به ویژه شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور در چندماه اخیر، مواضع و سیاست های متناقض و گیج کننده ای در سوریه در پیش گرفته اند.

به گزارش «تابناک»؛ پیش از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، مقامات این کشور بارها اعلام کرده بودند، برای مهار ایران و بیرون راندن نیروهای تحت حمایتش، در سوریه می ماند و در همین راستا، نیروها و تجهیزات زیادی را روانه سوریه کردند و از ایجاد ارتش 40 نفری از نیروهای محلی سخن گفتند.

با این حال، اعلام عقب نشینی از سوریه، بسیاری تحلیلگران و ناظران را با یک غافلگیری بزرگ مواجه کرد، به ویژه از سوی متحدان آمریکا که برآنند این خروج منجر به گسترش نفوذ ایران در سوریه و منطقه می شود.

در همین زمینه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه و در حاشیه نشست کابینه خود به خبرنگاران گفت، هرگز برنامه‌ای «چهار ماهه» برای خروج ۲۰۰۰ نیروی کشورش از سوریه نداشته‌ است.
وی گفت‌: «ما (از سوریه) بیرون می‌آییم و هوشمندانه بیرون می‌آییم.» وی افزود‌: «من هیچ وقت نگفتم همین فردا بیرون می‌آییم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین تأکید کرد، برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه عجله‌ای ندارد و افزود: «ما به آرامی سربازانمان را به خانه می‌فرستیم تا با خانواده‌هایشان باشند، در حالی که همزمان با بقایای داعش می‌جنگیم.»

وی همچنین درباره نگرانی از حضور نیروهای ایران در سوریه گفت: «ایران همان کشور قبل نیست. ایران دارد آدم‌هایش را از سوریه بیرون می‌کشد.»

ترامپ افزود: «بگذار (ایرانی‌ها) هر کاری می‌خواهند در سوریه بکنند، واقعا دارند افراد و آدم هایشان را از یمن هم بیرون می‌کشند. ایران الان در فکر جان به در بردن است.»

لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه به خبرنگاران گفته بود در ملاقات اخیری که با ترامپ داشته است، رئیس جمهور خود را موظف دانسته از نیروهای کرد پشتیبانی کند تا با ترکیه درگیر نشوند.

از سوی دیگر ترامپ به متحد خود در ناتو یعنی ترکیه نیز قول داده است تا منطقه حائلی (میان نیروهای کرد و سربازان ترکیه) در خاک سوریه ایجاد کند که منافع دولت ترکیه نیز تأمین شود.

رئیس جمهوری آمریکا با ابراز ناخشنودی از مناسبات کردها با ایران گفت: «از این که آنها نفت‌شان را به ایران می‌فروشند اصلا خوشم نمی‌آيد و از آنها خواسته‌ایم این کار را نکنند.» وی افزود: «با این حال می‌خواهیم از کردها محافظت کنیم. اما من نمی‌خواهم تا ابد در سوریه بمانم. آنجا فقط خاک هست و مرگ.»

گفتنی است، گزارشی درباره اینکه منظور وی از فروش نفت کردها به ایران چه بوده، دریافت نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا همواره منتقد سیاست دولت‌های پیشین مبنی بر فرستادن نیروهای آمریکایی به خارج و استقرار طولانی‌مدت آنها در دیگر کشورها بوده است.

بسیاری از رسانه‌های آمریکایی بر این باورند، دونالد ترامپ که اکنون نیم‌نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ دارد، بازگرداندن سربازان آمریکایی به خانه را در راستای شعار تبلیغاتی خود یعنی «آمریکا اولویت دارد» قرار داده است.

در همین زمینه، پرسش مطرح این است که آیا دونالد ترامپ واقعیت حضور ایران در سوریه را پذیرفته است؟ در واقع، این گفته ترامپ که «بگذار (ایرانی‌ها) هر کاری می‌خواهند در سوریه بکنند»، چه معنایی دارد؟

در این زمینه، دو فرض مطرح می شود: نخست اینکه ترامپ از روی درماندگی این اظهارات را مطرح کرده و حضور ایران در سوریه را بناچار پذیرفته است. دوم آنکه این گفته ترامپ، حالتی طعنه آمیز دارد و می خواهد القا کند، ایران با توجه به مشکلات داخلی نمی تواند در سوریه بماند و به زودی از این کشور خارج می شود.