سه شنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » فائزه هاشمی: انصراف ندادن «بابا» كار بسيار درستي بود!

فائزه هاشمی: انصراف ندادن «بابا» كار بسيار درستي بود!

انصراف ندادن «بابا» كار بسيار درستي بود

انصراف ندادن «بابا» كار بسيار درستي بود

آرمان– چندان غیر قابل باور نیست که هنوز پس از دو سال از رحلت آیت‌ا… هاشمی برخی اظهارات مطرح می‌شود که قابل درک نیست و سوالات زیادی را به ذهن تداعی می‌کند. به هرحال برخی اظهارات در زمان حیات آیت‌ا… با پاسخ ایشان مواجه می‌شد و طبیعی است که دو سال پس از رحلت آیت‌ا… مطرح شود مانند آنچه سخنگوی شورای نگهبان چندی پیش بیان کرد و در غیاب آیت‌ا…هاشمی، فائزه هاشمی نسبت به آن واکنش نشان داد. اخیرا عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگویی به موضوع عدم تایید صلاحیت آیت‌ا… هاشمی اشاره کرد و گفت: اصلاً ما در انتخابات ریاست‌جمهوری ردصلاحیت نداریم. پس با جرأت می‌گویم که مرحوم هاشمی اصلاً رد صلاحیت نشدند. وی همچنین درباره این دیدگاه مرحوم آیت‌ا… هاشمی که گفته بود «وزیر اطلاعات وقت به شورای نگهبان آمده و توضیحاتی درباره رشد آرای ایشان در نظرسنجی‌ها داده و بیان کرده که اگر او را تأیید کنید، همه رشته‌های ۱۰ ساله ما پنبه خواهد شد»، گفت: خیلی ساده‌انگارانه است که فرض کنیم مقامی به شورای نگهبان می‌آید و می‌گوید ایشان رأی می‌آورد و شورای نگهبان هم او را ردصلاحیت کند. خب در این صورت اصلاً شورای نگهبان نداریم. بلکه تعدادی آدم داریم که نه خدا سرشان می‌شود نه قانون و نه شرع و اینجا نشسته‌اند تا هرکسی حرفی زد بر آن اساس عمل کنند. بنابر اظهارات کدخدایی، وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد تنها برای بیان برخی مسائل کلی به آن جلسه آمده که این امری متداول و در گذشته نیز مسبوق به سابقه بوده است. حیدر مصلحی نیز در این رابطه گفته بود: «من به شورای نگهبان نیامده‌ام که درباره آقای هاشمی صحبت کنم. برای حفظ حرمت مرحوم هاشمی از لاریجانی و روحانی دعوت کردیم که از ایشان بخواهند اگر مایل هستند انصراف دهند!»

فائزه هاشمی پاسخ داد

اما فائزه هاشمی رفسنجانی با به کاربردن عبارت «بازی با لغات ممنوع!» در واکنش به این اظهارات به جماران گفت: به نظر من آقای کدخدایی با بیان اینکه آیت‌ا… هاشمی رد صلاحیت نشدند و تنها واجد صلاحیت شناخته نشدند، بازی با لغات کرده، چرا که این دو هیچ فرقی باهم ندارند. به هر روی، شورای نگهبان اجازه کاندیداتوری به ایشان نداد. وی با اشاره به بخش دیگری از اظهارات سخنگوی شورای نگهبان درباره آقای مصلحی گفت: بابا صراحتاً می‌دانست و خبرش را هم دریافت کردند که آقای مصلحی در آن جلسه گفته بود «ما این همه در این سال‌ها تلاش کردیم، اما با آمدن ایشان و وضعیت رای او در نظرسنجی‌ها که هرچه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، بالاتر می‌رود، همه رشته‌های ما پنبه خواهد شد». به نظر می‌رسد وزیر وقت اطلاعات نگران بود که چرا با این همه هجمه و تخریب و تلاش برای حذف آیت‌ا… ایشان به جایگاه ریاست‌جمهوری بازمی‌گردد. فائزه هاشمی ادامه داد: یک تناقض هم در صحبت‌های آقای کدخدایی وجود دارد. به نحوی که ایشان می‌گوید، معمولاً وزرای اطلاعات از گذشته به شورای نگهبان می‌آمدند و این یک رسم بوده که از گذشته وجود داشته و تنها مختص به آقای هاشمی نبوده، اما در توضیح خود اشاره می‌کند که در گذشته کارشناسان وزارت اطلاعات می‌آمدند و در مورد کاندیداها یا مسائل دیگر صحبت می‌کردند؛ ولی این بار وزیر آمده و درباره مسائل کلان کشور حرف زده است. خب انتخابات ریاست‌جمهوری و رئیس‌جمهور نیز جزو مسائل کلان به حساب می‌آیند و این موضوع منافاتی با حرف‌هایی که درباره این جلسه زده می‌شود، ندارد.

حرف آقای کدخدایی

وی در پاسخ به اینکه چه تأثیری آمدن آقای هاشمی به عنوان رئیس‌جمهور می‌توانست بر مسائل کلان کشور بگذارد، گفت: خود این مسأله می‌توانسته موضوع بحث آن جلسه باشد. ولی چون نقل قولی مستقیم در این رابطه از طرف بابا وجود دارد، به نظر من حرفی که آقای کدخدایی در این باره زدند، بازی با لغات بوده است. بنابراین اینکه ردصلاحیت نشده و صرفاً واجد صلاحیت شناخته نشدند، به یک معناست. دختر آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی در ادامه با ابراز این عقیده که احراز صلاحیت دقیقاً برخلاف قانون اساسی است، افزود: در قانون اصل بر برائت است؛ مگر اینکه در دادگاهی صالح و طی حکمی، خلاف آن اثبات شود. در چنین سازوکاری، خود کاندیدا باید صلاحیتش را نشان دهد، در صورتی که در قانون اساسی همه دارای صلاحیت بوده و بری از اتهام هستند. وی افزود: احراز عدم صلاحیت در گذشته وجود داشته، ولی چندسال است که مسیر عوض شده و باید این نهاد ثابت کند که کسی صلاحیت ندارد، نه اینکه خود کاندیدا ثابت کند صلاحیت دارد. هاشمی با بیان این که در همین انتخابات گذشته موردی وجود داشت که کاندیدایی را رد صلاحیت کردند و بعد به او گفتند که تو مشکلی نداری، ولی نتوانستی ثابت کنی که صلاحیت‌داری، ادامه داد: این دقیقاً برخلاف اصول قانون اساسی است، چرا که این نهاد باید جلوی مصوبات مجلسی را که برخلاف قانون اساسی هستند، بگیرد. به نظر من این اشتباه بزرگی است که وجود دارد. متاسفانه استحاله قانون و بی‌اعتنایی به آن بعد از فوت بابا بیشتر شده و مکرراً اتفاق می‌افتد و حتی به یک رویه تبدیل شده است. البته این موضوع قبل از درگذشت بابا نیز وجود داشت و در مواردی دیده شد.

انصراف و انتظار

وی اظهار کرد: در آن مقطع که بحث انتخابات 92 مطرح بود، از آقایان لاریجانی و روحانی خواسته شد تا با آقای هاشمی راجع به انصراف از کاندیداتوری صحبت کنند که خوشبختانه بابا انصراف نداد و منتظر ماند تا آنها ردصلاحیتش کنند. دلیلش هم به نظر من این بود که وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، هر نهاد یا فردی که این تصمیم را می‌گیرد باید خودش هزینه‌اش را در میان افکار عمومی، بپردازد. فائزه هاشمی رفسنجانی در پایان گفت: به نظر من بابا خیلی کار درستی کرد که انصراف نداد، زیرا اگر این کار را می‌کرد، برای این تصمیم، هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌شد و همه‌جا اعلام می‌کردند؛ خود ایشان مایل به آمدن نبود وگرنه ما مشکلی نداشتیم. یعنی در واقع هزینه این اقدام را بابا پرداخت می‌کرد. بنابراین، بدیهی است نهادی که خودش این عمل را انجام داده، هزینه‌هایش را در میان افکار عمومی بپردازد یا بابت انجام این عمل، مورد اعتراض قرار گیرد.