جمعه , ۶ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه:

آخرین تحولات خاورمیانه:

 

رشوه عربستان و امارات به سودان برای دوری از ایران و ترکیه، انتقاد العبادی از سفر ترامپ به عراق، توصیه وزیر اماراتی به حسن روحانی و پرواز مستقیم از سوریه به تونس پس از هشت سال از جمله مهم ترین عناوین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به اعلام از سرگیری روابط دیپلماتیک بحرین و امارات با دولت سوریه نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، وزارت امور خارجه بحرین می‌گوید که سفارت این کشور در سوریه کار خود را از سر خواهد گرفت.

بنابر گزارش اسکای نیوز، وزارت امور خارجه بحرین بر اهمیت تقویت نقش کشورهای عربی در حفظ استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کرده است.

اعلام از سرگیری روابط دیپلماتیک بحرین و امارات با دولت سوریه/توصیه وزیر اماراتی به حسن روحانی/رشوه عربستان و امارات به سودان برای دوری از ایران و ترکیه

وزارت خارجه بحرین همچنین خواستار جلوگیری از دخالت خارجی در امور سوریه شده است.

بحرین از جمله کشورهایی بود که از سرنگونی دولت قانونی سوریه و تسلط تروریست‌ها بر این کشور حمایت می‌کرد.

پیش از این اسپوتنیک از قصد منامه برای بازگشایی سفارتش در دمشق خبر داده بود.

امارات عربی متحده نیز بعد از ظهر پنج‌شنبه بعد از گذشت پنج سال سفارت خود در شهر دمشق را بازگشایی کرد. در مراسم بازگشایی سفارت امارات، «عبدالحکیم ابراهیم»، مشاور و «یوسف النعیمی»، کاردار امارات و «حسین عبدالله بلوچی»، وابسته اداری سفارت و برخی از سفرای کشورهای عربی و نماینده وزارت خارجه سوریه حضور داشتند.

اعلام از سرگیری روابط دیپلماتیک بحرین و امارات با دولت سوریه/توصیه وزیر اماراتی به حسن روحانی/رشوه عربستان و امارات به سودان برای دوری از ایران و ترکیه

رشوه عربستان و امارات به سودان برای دوری از ایران و ترکیه

روزنامه «ینی شفق» به نقل از منابع سودانی نوشت، بعد از آنکه سودان به رشوه‌های هنگفت عربستان سعودی و امارات عربی متحده برای برهم زدن روابط با ترکیه، قطر و ایران دست رد زد، تنش‌ها و ناآرامی‌هایی در این کشور به وقوع پیوست.

«محمد مصطفی» رهبر حزب کنگره ملی سودان می‌گوید که یک کشور سوم (نامش را فاش نکرد) از جانب ریاض به خارطوم مبلغ هنگفتی را پیشنهاد داده تا روابطش را با آنکارا برهم زند زیرا پیشنهاد کمک ترکیه به سودان برای احیای جزیره «سواکن» در دریای سرخ، آنها را ناخشنود کرده است.

بر اساس این گزارش، سودان این رشوه را قبول نکرده و روابط با ترکیه، ایران و قطر را برهم نزد، به همین دلیل عربستان سعودی و امارات با اقدامات پشت پرده قیمت سوخت و نان را در این کشور افزایش داده و اعتراض‌هایی را نیز به بهانه مشکلات اقصادی طرح‌ریزی کردند.

این در حالی است که سردبیر روزنامه «ینی شفق» چندی پیش در یادداشتی نوشته بود امارات عربی متحده و عربستان سعودی آشکارا علیه ترکیه اعلان جنگ کرده‌اند و تلاش می‌کنند با تروریسم و فشارهای اقتصادی عرصه را بر آنکارا تنگ کنند.

انتقاد العبادی از سفر ترامپ به عراق

رئیس ائتلاف النصر عراق بر مخالفت خود با سفر ترامپ به عراق تأکید کرد و گفت که این روش ترامپ به روابط دوجانبه زیان وارد خواهد کرد.

حیدر العبادی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما مخالفت خود را با شیوه سفر ترامپ به عراق اعلام می‌کنیم،‌ زیرا این شیوه متناسب با عرف دیپلماتیک نبود.

وی تصریح کرد: تعامل با عراق و حاکمیت آن به چنین شیوه‌ای به روابط عراق و آمریکا آسیب خواهد رساند.

العبادی از کشورهای منطقه و جهان خواست تا “توجه کنند که عراق قوی و سربلند و برخوردار از حاکمیت به‌نفع امنیت و ثبات منطقه و جهان است”.

توصیه وزیر اماراتی به حسن روحانی

انور قرقاش وزیر مشاور امارات در امور خارجه در اظهاراتی مداخله جویانه خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت: حسن روحانی درباره بودجه کشورش در سال آینده گفت که بهبود وضعیت معیشتی مردم هدف اول است.

اعلام از سرگیری روابط دیپلماتیک بحرین و امارات با دولت سوریه/توصیه وزیر اماراتی به حسن روحانی/رشوه عربستان و امارات به سودان برای دوری از ایران و ترکیه

وی افزود: چقدر امیدواریم که بهبود وضعیت معیشتی مردم ایران اولویت نخست حسن روحانی باشد تا اینکه به دخالت های منطقه و ماجراجویی در آن اهمیت بدهد و این موضوعات هدف اول ایران باشد. اما متاسفانه بودجه ای که تصویب شد غیر از این را نشان می دهد.

پرواز مستقیم از سوریه به تونس پس از هشت سال

شرکت «اجنحه الشام» دومین شرکت بزرگ هوایی سوریه روز پنج‌شنبه اولین پرواز هوایی دمشق به تونس را با ۱۵۰ مسافر انجام داد.

به نوشته پایگاه خبری «عنب‌بلدی» سوریه، این پرواز از فرودگاه بین‌المللی دمشق به سمت فرودگاه «حبیب بور قیبه» در تونس به پرواز در آمد. شرکت «اجنحه الشام» (بال‌های شام) پس از تحریم‌های بین‌المللی علیه «سازمان هواپیمایی سوریه» توانست در سال‌های گذشته موقعیت خوبی را بدست آورد.

اعلام از سرگیری روابط دیپلماتیک بحرین و امارات با دولت سوریه/توصیه وزیر اماراتی به حسن روحانی/رشوه عربستان و امارات به سودان برای دوری از ایران و ترکیه

این شرکت در حال حاضر پروازهای مستقیم به کویت، مسقط، خارطوم، تهران، بغداد، نجف، بصره و اردن دارد و همچنین پروازهایی به ریاض، دبی و جده از طریق کویت و پروازهایی به کوالامپور، شانگهای و پکن از طریق تهران دارد.

انجام اولین پرواز دمشق به تونس در شرایطی صورت می‌گیرد که کشورهای عربی به سمت بازسازی روابط خود با دولت سوریه پیش می‌روند.