شنبه , ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » سیاسی » شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران: سفر ترامپ به عراق بی پاسخ نخواهد ماند

شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران: سفر ترامپ به عراق بی پاسخ نخواهد ماند

 

گروه شبه‌‎نظامی عراقی عصائب اهل الحق که از سوی رژیم ایران پشتیبانی می‌شود، پنجشنبه ۶ دی تهدید کرد سفر پرزیدنت ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار، «بدون مجازات» نخواهد ماند.

گروه شبه‌نظاممی عراقی النجباء هم که از سوی رژیم ایران حمایت می‌شود، در بیانیه‌ای هشدار داد که اجازه نخواهد داد عراق به پایگاهی آمریکایی برای تهدید کشورهای همسایه تبدیل شود.

به گزارش رسانه‌های عراقی، النجباء در بیانیه خود از دولت عراق خواست، نیروهای آمریکایی را از کشور بیرون براند. این بیانیه حضور نیروهای آمریکایی در عراق را، نقض حاکمیت ملی توصیف کرد.

صباح الساعدی رئیس کمیسیون الاصلاح و البناء (اصلاحات و سازندگی) در پارلمان عراق نیز خواستار برگزاری جلسه فوق‌العاده پارلمان برای بحث درباره موضوع حضور نیروهای آمریکایی در عراق شد.

پرزیدنت ترامپ به همراه همسرش شامگاه چهارشنبه در سفری ناگهانی و از پیش اعلام نشده، در پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار حضور یافت و با نیروهای نظامی آمریکایی در این پایگاه، عید کریسمس را جشن گرفت. بنا بر بیانیه‌ای که کاخ سفید منتشر کرد، ترامپ در این سفر گفت در حال حاضر طرحی برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از عراق وجود ندارد.

پیش از این یک مقام مسئول عراقی از اقدام ارتش آمریکا در ایجاد دو پایگاه نظامی جدید در غرب عراق در نزدیکی مرزهای سوریه خبر داده بود.

این اقدام کمتر از یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که ترامپ تصمیم به خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه گرفت.

رسانه‌های محلی به نقل از فرحان الدلیمی عضو شورای اداری استان الانبار گزارش داده‌اند که گفته است، پایگاه نخست شمال منطقه الرمانه وابسته به بخش القائم واقع در مرز با سوریه احداث شده که ۳۶۰ کیلومتر از غرب شهر الرمادی مرکز استان الانبار فاصله دارد. پایگاه دوم هم شرق شهر الرطبه در فاصله ۳۱۰ کیلومتری غرب الرمادی در نزدیکی مرز سوریه احداث شده