پنجشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » حملات موشکی جنگنده بمب افکنها از فراز لبنان به اهدافی در نزدیکی دمشق!

حملات موشکی جنگنده بمب افکنها از فراز لبنان به اهدافی در نزدیکی دمشق!

بنا بر گزارش‌ها در جریان حملات هوایی اسرائیل به اهدافی در نزدیکی دمشق دست‌کم سه تن از نیروهای ارتش سوریه زخمی شده‌اند. سوریه می‌گوید «بیشتر موشک‌ها رهگیری و منهدم شده‌اند».تلویزیون سوریه به نقل از یک مقام نظامی که نامش فاش نشده، می‌گوید جنگنده‌ها متعلق به ارتش اسرائیل بودند.تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید جنگنده‌های اسرائیلی شب چهارم دی‌ ماه، از فراز لبنان موشک‌هایی را به اهدافی در نزدیکی دمشق شلیک کرده‌اند. به گفته تلویزیون سوریه این موشک‌ها به یک انبار تسلیحاتی اصابت کرده‌اند .

دبی-العربیه.نت، فارسی/    شامگاه سه‌شنبه، اسرائیل با حملات هوایی خود مواضع سپاه پاسداران ایران و حزب الله لبنان را در حومه دمشق هدف قرار داد که در اثر آن حداقل سه انبار اسلحه ایران منهدم شد.رامی عبدالرحمن، رئیس سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، در تماس با «الحدث» گزارش داد که اسرائیل مواضع حزب الله در الکسوه و دیماس در حومه دمشق را بمباران کرد.وی تاکید کرد که در حملات اسرائیل، زاغه‌های مهمات و اسلحه شبه‌نظامیان ایرانی و حزب‌الله در حومه‌های غربی و جنوبی دمشق هدف قرار گرفته است.از سوی دیگر رسانه‌های رژیم سوریه شامگاه سه‌شنبه گزارش دادند که پدافند هوایی سوریه به چند موشک پرتاب شده در حومه دمشق پاسخ داد.به گزارش خبرنگار العربیه، حملات اسرائیل در نزدیکی دمشق از فضای لبنان انجام شد و بقایای موشک‌های پدافند هوایی سوریه در مناطقی از بقاع لبنان سقوط کرد.همچنین به گفته خبرنگار العربیه از شهر قدس، اسرائیل سامانه پدافند هوایی خود در جولان را فعال کرد و با موشک‌های ضد هوایی سوریه مقابله کرد.این در حالی است که اسرائیل اعلام کرد که به موشک‌هایی که از سوریه پرتاپ شد پاسخ داد.شبکه خبر رژیم سوریه در گزارشی فوری اعلام کرد که پدافند هوایی سوریه به موشک‌ها و اهداف خصمانه پاسخ داده شد.مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه از حضور کشتی‌های جنگی اسرائیلی در ساحل جنوبی لبنان خبر داد.به گفته منابع «العربیه»، جنگنده‌های اسرائیلی به طور گسترده در آسمان بقاع و جنوب لبنان به پرواز در آمدند.از سوی دیگر، آژانس ملی لبنان اعلام کرد که هواپیمای اسرائیلی با دست زدن به حملات تاکتیکی، بالن‌های حرارتی بر فراز سواحل جنوی لبنان پرتاب کردند.

رادیوفردا/ چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ / سوریه می‌گوید «بیشتر موشک‌های شلیک‌شده، ره‌گیری و پیش از برخورد به هدف منهدم شده‌اند».

خبرگزاری دولتی لبنان نیز پیشتر گزارش داده بود شماری از جنگنده‌های اسرائیلی در حال پرواز در ارتفاع کم در مناطق جنوبی لبنان رصد شده‌اند.

این عکس آرشیوی واکنش سامانه دفاعی سوریه را در ماه مه ۲۰۱۸ نشان می‌دهد

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است می‌گوید حملات اسرائیل «سه موضع در جنوب دمشق» را هدف قرار داده که به گفته این سازمان انبارهای تسلیحاتی حزب‌الله لبنان هستند.

ارتش اسرائیل در توئیتر خود گفته است «پدافند هوایی ارتش به یک موشک ضدهوایی شلیک‌شده از سوریه، واکنش نشان داده‌است».

حملات اخیر نخستین حملات منتسب به اسرائیل، از زمانی که رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد نیروهای کشورش را از سوریه خارج می‌کند، است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در ۲۹ آذر ماه در پیوند با خروج آمریکا از سوریه و پیامدهای آن، گفته بود عملیات کشورش علیه اهداف ایرانی تشدید خواهد شد. چند روز بعد و در حالی‌که واکنش‌ها به تصمیم ترامپ بالا گرفت، نتانیاهو بار دیگر تاکید کرد اگر لازم شد عملیات علیه ایران در سوریه افزایش پیدا خواهد کرد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس می‌گوید تا یک ساعت پس از حمله شب سه‌شنبه، عملیات پدافند هوایی سوریه نیز ادامه داشت.

اسرائیل تا کنون ده‌ها عملیات علیه «اهداف ایرانی-سوری» انجام داده که بسیاری از آن‌ها کاروان‌ها یا انبارهای تسلیحاتی گروه حزب‌الله لبنان را هدف قرار داده‌اند. روسیه در ماه اکتبر، پس از آن‌که در جریان یکی از همین حملات، هواپیمایش اشتباها هدف پدافند هوایی سوریه قرار گرفت، اعلام کرد سامانه پدافندی اس-۳۰۰ خود را به سوریه انتقال می‌دهد.

رویترز، توئیتر، اسوشیتدپرس، رادیو فردا|ت