شنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » جزئیات تدارکات ارتش ترکیه برای حمله به شمال سوریه/

جزئیات تدارکات ارتش ترکیه برای حمله به شمال سوریه/

 

مذاکرات فشرده نیروهای روسی و شبه نظامیان کُرد برای جلوگیری از عملیات نیروهای ارتش ترکیه در شمال و شمال شرق سوریه ادامه دارد.

به گزارش مشرق، با آغاز روند خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه های اشغالی در شمال سوریه، نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی تحت فرمان آنان برای انجام عملیات علیه شبه نظامیان کُرد آماده می شوند.

photo_2018-12-25_13-51-18.jpg

براساس اطلاعات به دست آمده، مرحله نخست عملیات نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی از شهر کوبانی در شمال شرق استان حلب تا شهر رآس العین در شمال غرب استان حسکه امتداد دارد.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق اعلام کرد: نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی در مرحله نخست عملیات در تلاش هستند تا عمق ۴۰ کیلومتری در مناطق تحت تصرف شبه نظامیان کُرد پیشروی کنند.

این منبع میدانی به هدف نهایی دولت ترکیه در عملیات علیه شبه نظامیان کُرد اشاره کرد و افزود: نیروهای ارتش ترکیه و تروریست های تحت فرمان آنان درصدد هستند تا تمامی مناطق مرزی از شمال شرق استان حلب تا شمال شرق استان حسکه را به اشغال دربیاورند.

وی تصریح کرد: اگر نیروهای ارتش ترکیه و تروریست ها موفق شدند عملیات خود را علیه شبه نظامیان کُرد تکمیل کنند، تمامی مناطق مرزی شمال و شمال شرق سوریه به اشغال آنان در می آید.

به گزارش مشرق، ارتش ترکیه در راستای اجرای عملیات علیه شبه نظامیان کُرد در شمال و شمال شرق سوریه، بیش از ۱۰۰ خودروی زرهی و نفربر را با تجهیزات سنگین نظامی به سمت شهرک مرزی «کلس» در استان هاتای و نزدیکی مرزهای مشترک با سوریه ارسال کرده است.

براساس اطلاعات به دست آمده، بخشی از این کاروان نظامی در مناطق مرزی مشترک مستقر خواهد شد و بخشی دیگر هم از طریق منطقه «بیلی» به داخل خاک سوریه منتقل می شود.

منطقه «بیلی» در ۴۵ کیلومتری شهر منبج و شمال استان حلب واقع شده است؛ به گفته منابع میدانی، دهها تن از نیروهای ویژه ارتش ترکیه هم با این کاروان نظامی به مناطق مرزی اعزام شده اند.

همزمان با تلاش و تحرکات نیروهای ارتش ترکیه برای آغاز عملیات، گروهی از نیروهای سوری و روسی با هماهنگی شبه نظامیان کُرد، وارد شهرک «العریمه» در غرب شهر منبج شدند تا معادلات آنکارا برهم بخورد.

به گزارش مشرق، نیروهای سوری و روسی یک ایستگاه مراقبتی موقت در داخل شهرک «العریمه» ایجاد کرده اند؛ چند گروه دیگر از نیروهای ارتش سوریه در مناطق مختلف و پایگاه نظامی این شهرک مستقر شده اند که پیشتر شبه نظامیان کُرد در این نقاط حضور داشتند.

به گفته منابع میدانی، ورود و استقرار نیروهای سوری و روسی در شهرک «العریمه» یک پیام روشن برای مقامات دولتی و ارتش ترکیه است؛ این شهرک خط تماس میان شبه نظامیان کُرد و تروریست های تحت فرمان ترکیه است.

انعطاف شبه نظامیان کُرد پس از خروج نیروهای آمریکایی نشان می دهد آنان در حال حاضر فقط باید به نیروهای دولت مرکزی سوریه تکیه کنند و به نظر می رسد با ورود نیروهای ارتش به شهر منبج مشکلی ندارند تا از اشغالگری نیروهای ارتش ترکیه جلوگیری کنند.

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق به جزئیات ملاقات ها و مذاکرات فشرده فرماندهان شبه نظامیان کُرد با نیروهای روسی در پایگاه حمیم در استان لاذقیه اشاره کرد و گفت: روس ها به کردها پیشنهاد داده اند که از تمامی مناطق مرزی شمال و شمال شرق سوریه عقب نشینی کنند و اجازه دهند نیروهای سوری در این محورها مستقر شوند تا از اشغالگری نیروهای ارتش ترکیه و تروریست ها جلوگیری کنند.

این منبع میدانی افزود: این پیشنهاد نیروهای روسی به این معنا است که نیروهای ارتش سوریه در مناطق مرزی از شهر کوبانی در شمال شرق استان حلب تا منطقه المالکیه در شمال شرق استان حسکه مستقر شوند.

وی با بیان این که نیروهای روسی به شبه نظامیان کُرد پیشنهاد داده اند تا کنترل تمامی میادین نفتی و گازی شرق رود فرات را به نیروهای سوری واگذار کنند، گفت: مذاکرات همچنان میان طرفین در جریان است و نتیجه مشخص نشده است.