یکشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بعد از چند بار تائید و تکذیب؛ خبر مرگ هاشمی شاهرودی عراقی رئیس پیشین قوه قضائیه نظام تایید شد

بعد از چند بار تائید و تکذیب؛ خبر مرگ هاشمی شاهرودی عراقی رئیس پیشین قوه قضائیه نظام تایید شد

محمود هاشمی شاهرودی عراقی ، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضائیه ایران درگذشت.

خبرگزاری های داخلی ایران دوشنبه سوم دی اعلام کردند هاشمی شاهرودی در پی وخامت سلامتی در بیمارستان خاتم الانبیا بستری بود، و پس از این که مدتی در اغما به سر برد، پزشکان سرانجام مرگ او را تایید کردند.

هاشمی شاهرودی که چندی پس از فوت اکبر هاشمی رفسنجانی، از سوی علی خامنه‌ای، به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شده بود، از تیر ماه امسال در پی تشدید بیماری در جلسات مجمع شرکت نکرده بود.

محمود هاشمی شاهرودی که عضو فقهای شورای نگهبان، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است، ۱۰ سال رئیس قوه قضائیه بود.

مقامی که «دستش به خون مردم» آغشته بود

در دوره ریاست هاشمی شاهرودی بر دستگاه قضایی رژیم ایران، شاهد اجرای احکام اعدام، بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه منتقدان، برخوردهای غیرقانونی با مطبوعات و روزنامه نگاران و مواردی از اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال بود که اعتراض های بسیاری را در ایران و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر را به دنبال داشت.

از او در ابتدای کار ریاست قوه قضائیه نقل شده بود «ویرانه ای» را تحویل گرفته است، اما فعالان مدنی می گویند در ده سال صدارت بر این قوه، تغییری ایجاد نکرد.

سال گذشته سفر او به آلمان و بستری شدن در بیمارستانی در شهر هانوفر خبرساز شد.

روزنامه آلمانی هانوفرشه آلگمانیه ۱۵ دی سال گذشته گزارش داد که دولت ایالت نیدرزاکسن، که شهر هانوفر محل بستری محمود هاشمی شاهرودی در آن قرار دارد، و اشتفان وایل نخست وزیر سوسیال دموکرات این ایالت، نامه‌ای اعتراض‌آمیز در مورد حضور هاشمی شاهرودی دریافت کردند.

در این نامه از شاهرودی به عنوان کسی که دستانش به خون مردم ایران آغشته است و باید به اتهام «جنایت علیه بشریت» محاکمه شود، یاد شده بود.

در جریان بستری شدن هاشمی شاهرودی در هانوفر تجمع های اعتراضی نیز مقابل آن بیمارستان برگزار شد. سرانجام در حالی که اعتراض‌ها ادامه داشت این مقام عالی جمهوری اسلامی از آلمان به ایران بازگشت.