یکشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » حوادث طبیعی » مرگ ۶۲ نفر به دنبال سونامی مرگبار در اندونزی

مرگ ۶۲ نفر به دنبال سونامی مرگبار در اندونزی

سونامی بامداد یکشنبه اندونزی مرگ ۶۲ نفر را به دنبال داشته‌است و تا کنون ۵۴۸ نفر نیز زخمی شده‌اند. تخریب ۴۳۰ خانه و ۹ هتل و برخی مناطق مسکونی و توریستی نیز از دیگر تبعات وقوع این سونامی است.

آژانس مدیریت بلایای طبیعی در این کشور نیز اعلام کرده که صدها ساختمان بر اثر این سونامی خسارت دیده‌ یا تخریب شده‌اند.

بنابر گزارش روزنامه تلگراف، در پی این حادثه همچنین ۳۰ نفر ناپدید شده‌اند.

گزارش های اولیه حکایت از آن دارد که فوران آتشفشان “کراکاتوا” احتمالا به وقوع زمین لرزه در بستر دریا و هجوم ناگهانی امواج سهمگین به مناطق مسکونی در تاریکی شب منجر شده است.

امواج سونامی تمام خطوط ساحلی دو طرف تنگه “سوندا” و سواحل دو جزیره سوماترا و جاوا را درهم کوبیده است. این تنگه دو جزیره سوماترا و جاوا را از همدیگر جدا می‌کند.

همچنین بنابر گزارش دویچه‌وله، به گفته مقام‌های سازمان مقابله با بلایای طبیعی در اندونزی، آتشفشان و زمین‌لرزه روز گذشته (شنبه) حوالی ساعت ۲۱ به وقت محلی در تاریکی شب رخ داده و ۲۴ دقیقه بعد امواج سونامی ساکنان سواحل سوماترا و جاوا را در تاریکی شب غافلگیر کرده است.

سخنگوی سازمان مقابله با بلایای طبیعی اندونزی گفته که وضعیت زمانی بدتر شد که هم‌زمان با سونامی در منطقه، سیل نیز به وقوع پیوسته است. بسیاری از ساکنان سواحل دو طرف تنگه سوندا به دلیل وقوع سونامی در تاریکی شب ناپدید شده‌اند.

فاجعه سونامی در حالی رخ داده که اندونزی در آستانه تعطیلات سال نو میلادی قرار دارد و هزاران گردشگر خارجی در این روزها برای گذراندن تعطیلات کریسمس در جزایر مختلف این کشور به‌سر می‌برند.