سه شنبه , ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » برایان هوک: هیچ عضو شورای امنیت خواهان ادامه آزمایش موشکی ایران نیست!

برایان هوک: هیچ عضو شورای امنیت خواهان ادامه آزمایش موشکی ایران نیست!

به گزارش خبرگزاری مهر، «برایان هوک» نماینده آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای که با صدای آمریکا داشت در اظهاراتی واهی مدعی شد: برجام معیارهای به اندازه کافی محکمی را وضع نکرد. با این حال، ایران باز هم نسبت به شورای امنیت سازمان ملل بی‌اعتنا است و از توقف آزمایش و گسترش موشک‌های بالستیک، سرپیچی می‌کند. هیچ یک از اعضای شورای امنیت خواهان ادامه آزمایش و توسعه موشکی ایران نیست.

هوک در این باره مدعی شد: برجام تلاشی از سوی آمریکا و کشورهای دیگر، و به نوعی یک قمار و اقدامی از سر حسن نیت از سوی دولت اوباما بود تا ببینند آیا با برداشتن تحریمها، ایران فعالیت‌های خود را تعدیل خواهد کرد. این بهترین فرصت برای ایران بود تا با آمریکا رابطه بهتری داشته باشد.

وی همچنین انزوای آمریکا را اغراقی رسانه‌ای خواند و مدعی شد به استثنای برجام، اروپا، چین و روسیه ارزیابی مشابهی از تهدید موجود دارند.

هوک همچنین از روند اعمال تحریم‌های ضدایرانی ابراز رضایت کرده و مدعی شد: کشورهای جهان واردات نفت خام از ایران را به میزان بیش از یک میلیون بشکه [در روز] کاهش داده اند. این معادل زیانی چندین میلیارد دلاری برای کشوری است که ۸۰ درصد درآمد خود را از صادرات نفت به دست میآورد. همچنین در زمینه تحریم‌های بانکی، دسترسی تمام بانک‌های تحت تحریم ایران به سیستم سوئیفت لغو شده است. ایران معیارهای بانکی اف ای تی اف را رعایت نمی‌کند و نمی‌خواهد که ما رد پول را پیدا کنیم. قطع دسترسی بانک‌های ایران به سیستم مالی سوئیفت مؤثر خواهد بود و مانع از تامین مالی تروریسم و انجام اقدامات بدخیم (!) این کشور خواهد شد.

وی بی آنکه به تاثیر تحریم‌ها بر زندگی شهروندان ایرانی اشاره کند، مدعی شد آمریکا بیش از دولت ایران وقت خود را صرف حمایت از منافع مردم این کشور می کند!

۲۷ آذر ۱۳۹۷ – در کنفرانس عدم اشاعه و خلع سلاح اتحادیه اروپا؛
موگرینی:بدون برجام مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی سخت است
موگرینی:بدون برجام مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی سخت است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که بدون برجام مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای سخت‌تر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه عدم اشاعه و خلع سلاح اتحادیه اروپا، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که بدون برجام مذاکره با ایران درباره موضوعات دیگر سخت‌تر خواهد بود.

موگرینی در کنفرانس عدم اشاعه و خلع سلاح اتحادیه اروپا گفت: امنیت باعث نمی‌شود که دستاوردهای گذشته را نابود کنیم، به‌ویژه وقتی به دلایل سیاسی حاصل شده باشد. بلکه باید با صبوری و اشتیاق بر اساس آن دستاورد جلو برویم.

وی افزود: من معتقدم که امنیت امروز، بیش از هر زمان دیگری نیازمند خلع سلاح و عدم اشاعه است. ما ساده و بی‌تجربه نیستیم. گاهی اوقات اروپایی‌ها بی‌تجربه و ساده تلقی می‌شوند اما برعکس، ما عملگرا و واقع بین هستیم.

موگرینی ادامه داد: تنها راه تضمین عدم اشاعه در بلند مدت و به شکلی پایدار و دائمی از طریق توافق‌های چندجانبه خواهد بود که توسط همه مورد توافق قرار بگیرد و توسط سازمان‌های بین‌المللی به تصویب و تایید برسد. درست مثل توافق هسته‌ای با ایران که اجرای آن تاکنون ۱۳ بار از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه بدون برجام مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌اش سخت‌تر خواهد بود نه راحت‌تر، گفت: نابود کردن توافق هسته‌ای با ایران موجب امن‌تر شدن ما نمی‌شود و من می‌دانم که حصول یک توافق چقدر سخت است. ما ۱۲ سال زمان صرف کردیم تا به توافق با ایران دست یابیم