سه شنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

بالا گرفتن مناقشه میان عربستان و کویت بر سر میادین نفتی، واکنش وزبر مشاور امارات به اظهارات مقام آلمانی در مورد طرح حمله به قطر، سفر ناگهانی رئیس پارلمان عراق به عربستان و شرط ترکیه برای آغاز همکاری ها با بشار اسد، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به سفر ناگهانی رئیس‌جمهور سودان به سوریه و دیدار با بشار اسد نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ «عمر البشیر»، رئیس جمهور کشور سودان روز یکشنبه وارد دمشق پایتخت سوریه شد. این نخستین سفر رهبر یک کشور شکعرب به سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور است.

تصاویر منتشره از این رویداد سیاسی حاکی از آن است که «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه با حضور در فرودگاه دمشق، به همتای سودانی خود خوش آمد گفت.

گفتنی است، بسیاری از کشورهای عرب منطقه از زمان آغاز بحران داخلی در کشور سوریه (۲۰۱۱) تلاش کرده اند تا از دولت و رئیس جمهور قانونی سوریه فاصله بگیرند.

بالا گرفتن مناقشه میان عربستان و کویت بر سر میادین نفتی/ سفر ناگهانی رئیس‌جمهور سودان به سوریه و دیدار با بشار اسد/واکنش وزبر مشاور امارات به اظهارات مقام آلمانی در مورد طرح حمله به قطر/شرط ترکیه برای آغاز همکاری ها با بشار اس

طرفین همچنین بر ضرورت سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی با توجه به تحولات منطقه به خصوص در کشورهای عربی و همچنین همکاری با یکدیگر برای مقابله با سناریوهایی که منافع کشورهای منطقه را تهدید می‌کند، تأکید کردند.

رئیس جمهور سودان ضمن ابراز امیدواری درباره بهبودی هر چه سریع تر اوضاع سوریه گفت که تضعیف دولت این کشور دیگر کشورهای عربی منطقه را تحت شعاع قرار می‌دهد و تحولات چند سال اخیر منطقه، کاملا گویای این مسأله است.

بالا گرفتن مناقشه میان عربستان و کویت بر سر میادین نفتی/ سفر ناگهانی رئیس‌جمهور سودان به سوریه و دیدار با بشار اسد/واکنش وزبر مشاور امارات به اظهارات مقام آلمانی در مورد طرح حمله به قطر/شرط ترکیه برای آغاز همکاری ها با بشار اس

رئیس جمهور سودان تصریح کرد، کشورش در کنار سوریه می‌ایستد تا امنیت آن بازگردد و این آمادگی را دارد که همه توان خود را برای حمایت از وحدت اراضی سوریه به کار بگیرد.

از سوی دیگر، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه تأکید کرد، اتکای برخی کشورهای عربی به غرب هیچ منفعتی برای امت عربی ندارد.

بنا بر اعلام منابع خبری سودانی، عمر البشیر پس از سفر به دمشق و دیدار با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به خارطوم بازگشت.

بالا گرفتن مناقشه میان عربستان و کویت بر سر میادین نفتی

معاون وزیر خارجه کویت گفت: اختلافات قدیمی میان ما و عربستان بر سر میادین مشترک نفتی و نحوه مدیریت آنها همچنان ادامه دارد و افزایش نیز یافته است.

«خالد الجار الله» گفت: در روزهای اخیر، وزیر نفت کویت با همتای سعودی خود دیداری داشته تا در خصوص اختلاف نظرهای موجود بر سر دو چاه نفت مشترک «الخفجی» و «الوفره» در منطقه بی طرف گفت وگو کند.

وی افزود: اختلاف نظر میان ما و طرف سعودی همچنان باقی است و قرار است در روزهای آینده دیدارهای دیگری برای تبادل نظرهای بیشتر برگزار شود.

کویت و عربستان در سه سال گذشته، تولید نفت خود از دو حلقه چاه الخفجی و الوفره در منطقه بی طرف را به دلیل اختلاف نظر در مورد نحوه اداره آنها متوقف کردند که این تصمیم منجر به کاهش 500 هزار بشکه ای نفت در بازارهای جهانی شد.

«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی سی ام سپتامبر (8 مهر) برای گفت و گو در مورد میادین مشترک نفتی در سفری ـ که تنها چند ساعت به طول انجامید ـ به کویت سفر کرد؛ سفری که با حاشیه هایی همراه بود؛ حاشیه هایی که در نهایت امیر کویت را وادار به صدور دستور قطع مذاکرات و درخواست از ولیعهد سعودی برای ترک خاک این کشور کرد.

بالا گرفتن مناقشه میان عربستان و کویت بر سر میادین نفتی/ سفر ناگهانی رئیس‌جمهور سودان به سوریه و دیدار با بشار اسد/واکنش وزبر مشاور امارات به اظهارات مقام آلمانی در مورد طرح حمله به قطر/شرط ترکیه برای آغاز همکاری ها با بشار اس

بن سلمان قصد داشت با اعمال فشار بر کویت، سهم ریاض از این دو چاه مشترک را افزایش دهد.

چاه های مشترک الحفره و الخفجی با ظرفیت تولید 500 تا 600 هزار بشکه در روز، در منطقه بی طرف میان کویت و عربستان قرار دارند.

از میدان نفتی الخفجی روزانه بین 280 تا 300 هزار بشکه نفت خام و از میدان نفتی الوفره هم 220 هزار بشکه نفت سنگین عربی تولید می شد.

واکنش وزیر مشاور امارات به اظهارات مقام آلمانی در مورد طرح حمله به قطر

وزیر مشاور امارات در امور خارجه به سخنان وزیر خارجه سابق آلمان در خصوص قصد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای حمله نظامی به قطر طی سال گذشته واکنش نشان داد.

«انور قرقاش» وزیر مشاور امارات در امور خارجه در پست توئیتری خود در واکنش به سخنان «زیگمار گابریل»، وزیر خارجه سابق آلمان در کنفرانس بین المللی دوحه گفت: این سخنان نادرست و به دور از واقعیت است.

گابریل در این کنفرانس اعلام کرده بود، کشورهای عربی حوزه خلیج فارس طی سال گذشته و در زمان آغاز بحران این منطقه، قصد حمله نظامی به قطر را داشتند.

قرقاش تأکید کرد: کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، تصمیمات خود را برای توقف حمایت قطر از خشونت و مداخله در امور داخلی دیگران گرفتند.

وی افزود: کشورهای عربی این منطقه خواهان تغییر رویکرد قطر هستند و به نظر من این اتفاق در زمان مناسب روی خواهد داد.

سفر ناگهانی رئیس پارلمان عراق به عربستان

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق روز یکشنبه برای سفری رسمی رهسپار عربستان شد.

بر اساس این گزارش، الحلبوسی در صدر هیأتی پارلمانی و به دعوت عبدالله بن محمد آل الشیخ، رئیس مجلس شورای عربستان به این کشور سفر کرده است.

قرار است الحلبوسی در این سفر با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی و شماری از مقامات این کشور دیدار کند.

گفت‌وگو درباره راه‌های تقویت همکاری و روابط دوجانبه و اوضاع منطقه از جمله برنامه‌های سفر رئیس پارلمان عراق به عربستان است.

شرط ترکیه برای آغاز همکاری ها با بشار اسد

«مولود چاووش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه امروز یکشنبه در نشست «مجمع دوحه» که در قطر در حال برگزاری است، درباره روابط آنکارا با دولت «بشار اسد» در آینده، مسائلی از قبیل بی توجهی کشورهای اروپایی به پرونده قتل «جمال خاشقجی» و موضوعات اختلافی در روابط ترکیه با آمریکا اظهارنظر کرد.

بالا گرفتن مناقشه میان عربستان و کویت بر سر میادین نفتی/ سفر ناگهانی رئیس‌جمهور سودان به سوریه و دیدار با بشار اسد/واکنش وزبر مشاور امارات به اظهارات مقام آلمانی در مورد طرح حمله به قطر/شرط ترکیه برای آغاز همکاری ها با بشار اسبنا بر گزارش شبکه «اسپوتنیک»، وزیر خارجه ترکیه در «مجمع دوحه» درباره قتل جمال خاشقجی در کنسولگری ریاض در استانبول گفت، فایل‌های صوتی موجود درباره این پرونده ثابت می‌کند که از قبل برای این قتل برنامه ریزی شده بود.

وی افزود: (در کنسولگری) هیچ درگیری‌ رخ نداد. آن‌ها حتی با خود یک متخصص کالبدشکافی آورده بودند که او را تکه تکه کند. به نظرم این فرد، آدم مریضی است. از فایل صوتی مشخص است که او از تکه تکه کردن افراد لذت می‌برد.

وزیر خارجه ترکیه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع سوریه و روابط آنکارا با دولت «بشار اسد» در اینده اشاره کرد.

به گفته چاوش اوغلو، اگر بشار اسد در آنچه او «یک انتخابات دموکراتیک» خوانده، پیروز شود، آنکارا آماده همکاری با او را بررسی می‌کند.

چاووش اوغلو افزود: هدف ما (ترکیه) از نشست هفته آینده ژنو این است که اعلام کنیم کمیته قانون اساسی [سوریه] آماده است و تا پایان سال جاری [میلادی] یا اوایل سال آینده تشکیل جلسه می‌دهد.

وزیر خارجه ترکیه درباره همکاری‌های آنکارا، تهران و مسکو در موضوع سوریه خطاب به آمریکا و متحدان غربی این کشور گفت: دوست داشته باشید یا نه، ما با روسیه و ایران کار کرده‌ایم و به این نتیجه هم رسیده‌ایم. تا الان هیچ حمایتی از دوستان خود در ائتلاف [آمریکا] دریافت نکرده‌ایم و آن‌ها همچنان هرازچندگاهی جلسات کوچک خود را برگزار می‌کنند، تا قانون اساسی سوریه را تدوین کنند… ما با تدوین قانون اساسی سوریه توسط دیگران مخالفیم. باید اجازه داد که خودشان قانون اساسی خود را بنویسند.

وزیر خارجه ترکیه افزود: سوری‌ها باید قانون اساسی خود را تدوین کنند تا کشور برای انتخاباتی زیر نظر سازمان ملل متحد آماده شود. این انتخابات باید فراگیر باشد و همه افراد واجد در سوریه و پناهجویان در دیگر کشورها، شرایط امکان شرکت در آن را داشته باشند. این انتخابات باید بسیار معتبر، شفاف، دموکراتیک و عادلانه باشد. در آن صورت، در پایان این مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند، چه کسی باید بر سوریه حکومت کند.

مجری برنامه مصاحبه با چاووش اوغلو، از وزیر خارجه ترکیه پرسید، اگر نتیجه این انتخابات پیروزی بشار اسد باشد، آیا ترکیه با او کار می‌کند؟

وزیر خارجه ترکیه در پاسخ گفت: خوب اگر این انتخاباتی معتبر و دموکراتیک باشد، در آن صورت همه باید این [گزینه کار کردن با دمشق] را مد نظر قرار دهند.