دوشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

حمله شدیداللحن وزیر خارجه قطر به شورای همکاری خلیج فارس، اعلام آمادگی کردها برای همکاری با دمشق جهت مقابله با ترکیه، اظهارات جنجالی وزیر خارجه بحرین درباره قطر، ادامه عملیات ارتش ترکیه در شمال عراق و هشدار اروپا به آنکارا درباره عملیات احتمالی ترکیه در شمال سوریه، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ وزیر خارجه رومانی، روز گذشته از نشست مشترک اتحادیه اروپا با کشورهای حاشیه خلیج فارس به منظور حل مناقشه قطر خبر داد.

«تئودور-ویورل ملشکانو» (Teodor-Viorel Meleşcanu) وزیر خارجه رومانی که برای شرکت در نشست‌ دوحه به پایتخت قطر سفر کرده است، در این باره گفت: اتحادیه اروپا برای یافتن راه سیاسی برای حل مشکلات قطر با کشورهای حاشیه خلیج فارس دیدار می کند.

حمله شدید اللحن وزیر خارجه قطر به شورای همکاری خلیج فارس/اعلام آمادگی کردها برای همکاری با دمشق جهت مقابله با ترکیه/نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس/اظهارات جنجالی وزیر خارجه بحرین درباره قطر

وزیر خارجه رومانی در ادامه افزود: کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دنبال یافتن یک راهکار دیپلماتیک برای بحران کشورهای حوزه خلیج فارس هستند. اتحادیه اروپا از میانجیگری کویت برای حل مناقشه قطر حمایت کرده و امیدوار است، به نتایج مثبتی دست یابد.

این در حالی است که رومانی قرار است از اوایل ژانویه سال آتی میلادی شش ماه ریاست دوره ای شورای اروپا را بر عهده بگیرد.

حمله شدیداللحن وزیر خارجه قطر به شورای همکاری خلیج فارس

وزیر خارجه قطر در جلسه افتتاحیه نشست دوحه گفت، شورای همکاری خلیج فارس به عنوان ائتلاف منطقه ای نیاز به بازسازی و اصلاح دارد و باید نظام حاکمیتی جدیدی که همه اعضاء را ملزم به اجرای قوانین کند بر آن حاکم شود.

وی با بیان این که شورای همکاری خلیج فارس و دبیر کل آن هیچ اختیاری از خود ندارند افزود: این شورا به صورت شکلی وجود دارد اما توانایی و اختیار و نیز ساز و کار آن نیز قابلیت اجرایی ندارد.

وی تأکید کرد: شورای همکاری خلیج فارس باید دارای ساز و کاری برای پایان دادن به اختلافات بوده و قوانین آن برای همه الزام آور باشد.

نشست بین المللی دوحه به مدت دو روز در چهار محور اساسی امنیت، صلح، میانجیگری، پیشرفت اقتصادی و تحولات منطقه برگزار می شود و آینده انرژی و تحولات منطقه مهم ترین محور آن را تشکیل می دهد.

همچنین در این نشست سیاست گذاری ها و تبعات آن بر ملت ها مورد بررسی قرار می گیرد.

حمله شدید اللحن وزیر خارجه قطر به شورای همکاری خلیج فارس/اعلام آمادگی کردها برای همکاری با دمشق جهت مقابله با ترکیه/نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس/اظهارات جنجالی وزیر خارجه بحرین درباره قطر

در این نشست شخصیت های بین المللی از جمله آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و محمد جواد ظریف وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران حضور دارند.

اعلام آمادگی کردها برای همکاری با دمشق جهت مقابله با ترکیه

سیبان حمو، فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط تأکید کرد، نیروهای کرد برای همکاری مشترک با دمشق جهت مقابله با آنکارا آماده هستند.

سیبان حمو گفت: ترکیه همه تلاش خود را برای از بین بردن دستاوردها و موفقیت‌های کردها انجام می‌دهد و این را اولویت خود قرار داده است تا جایی که نیروهایی را در مرز مستقر کرده و داخل مرزهای سوریه را بمباران می‌کند. مسئولان دستگاه اطلاعات ترکیه نیز با گروه‌های سوری نشست‌هایی برگزار کرده‌ و از آنها خواسته‌اند برای اقدام نظامی مشابه آنچه ابتدای سال جاری میلادی در عفرین واقع در حومه حلب انجام شد، آماده باشند.

حمله شدید اللحن وزیر خارجه قطر به شورای همکاری خلیج فارس/اعلام آمادگی کردها برای همکاری با دمشق جهت مقابله با ترکیه/نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس/اظهارات جنجالی وزیر خارجه بحرین درباره قطر

این فرمانده کرد سوری افزود: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه می‌گوید، مرزهای ترکیه ایمن نیستند و می‌خواهد همانند آنچه در عفرین انجام شد، تدابیری را در داخل خاک سوریه اتخاذ کند. ترکیه جاه‌طلبی‌هایی توسعه‌طلبانه دارد که شامل حرکت گام به گام برای اشغال خاک سوریه است، آنها شمال حلب، عفرین و ادلب را گرفتند، حالا نیز می‌خواهند مناطق شرق فرات را بگیرند تا واقعیت جدیدی را به این مناطق و در ادامه به راه‌حل سیاسی تحمیل کنند.

فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد در ادامه گفت: همزمان با این لشکرکشی و فشارهای نظامی، ترکیه تهدید کرد به مناطق واقع در حدفاصل کوبانی و راس العین یورش می‌آورد و از این طریق تلاش کرد از راه‌های دیپلماتیک امتیازاتی به دست آورد و درباره منبج صحبت کند.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: از نظر ما توافقنامه منبج از هفت ماه قبل اجرا شده و تمامی آنچه از ما انتظار می‌رفت را انجام دادیم، گروه‌های خاصی عقب‌نشینی کردند و شهر به شورای محلی متشکل از اهالی آنجا سپرده شد و اسامی برخی مناطق آن را نیز تغییر دادیم.

اظهارات جنجالی وزیر خارجه بحرین درباره قطر

وزیر خارجه حکومت بحرین در تازه‌ترین اظهارات خود درباره قطر مدعی شد که عربستان و سه کشور هم پیمانش، قطر را محاصره نکرده‌اند.

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در توئیتی نوشت: قطر خواستار گفت‌وگو می‌شود، در حالی که امیر آن در نشست ریاض (سران شورای همکاری خلیج فارس) شرکت نمی‌کند. قطر خواستار احترام متقابل می‌شود، در حالی که پیوسته به رهبران و کشورهای ما حمله می‌کند، در حالی خواستار عدم دخالت در امور داخلی می‌شود، که خود دخالت می‌کند و از توطئه‌چینی دست برنمی‌دارد، و فراتر از همه اینها نمی‌دانیم که قطری‌ها از کدام محاصره حرف می‌زنند.

یک فعال قطری در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه بحرین نوشت: ای خالد، چرا پادشاه بحرین در نشست سران در کویت شرکت نکرد، تو فقط ریاض و ابوظبی را به رسمیت می‌شناسی، از خداوند نمی‌ترسی، از بندگانش خجالت نمی‌کشی، تبدیل شده‌ای به وزیر تبلیغات‌چی بن سلمان و بن زاید، آل خلیفه را بدنام کردی ای وزیر بد، ای دروغگوی شرور خجالت بکش.

ادامه عملیات ارتش ترکیه در شمال عراق

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه شنبه شب گفت: آنکارا به عملیات مبارزه با تروریسم در عراق بدون وقفه ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری ترکیه افزود: کشورش هرگز برای دفاع از امنیت خود سستی نخواهد کرد و برای از بین بردن خطراتی که آنکارا را تهدید کند، در هرجا باشد، اقدام می کند.

حمله شدید اللحن وزیر خارجه قطر به شورای همکاری خلیج فارس/اعلام آمادگی کردها برای همکاری با دمشق جهت مقابله با ترکیه/نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس/اظهارات جنجالی وزیر خارجه بحرین درباره قطر

در همین راستا، ارتش ترکیه ساعاتی پیش اعلام کرد، جنگنده های این کشور، مواضع حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در شمال عراق را دوباره بمباران کرده اند.

از سوی دیگر، «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت امورخارجه ترکیه نیز گفت: عملیات نظامی علیه کردهای مسلح در شمال عراق ادامه خواهد یافت.

وی افزود: اگر عراق آنچه مورد نیاز است را انجام ندهد، ترکیه از حق مشروع دفاع از خود استفاده خواهد کرد.

آنکارا که حزب کارگران کردستان را یک گروه تروریستی می داند، بارها اعلام کرده است که پ.ک.ک از خاک عراق برای حمله به ترکیه استفاده می کند.

اظهارات اردوغان پس از آن صورت می گیرد که دولت عراق روز جمعه، فاتح یلدز سفیر ترکیه در بغداد را در مورد نقض مکرر حریم هوایی نیروهای ترکیه احضار و نسبت به این موضوع اعتراض کرده است.

این نخستین موضع گیری دولت جدید عراق به ریاست عادل عبدالمهدی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور، در قبال اقدامات مکرر نظامی ترکیه در داخل خاک عراق به بهانه مبارزه با عناصر پ.ک.ک است.

دولت پیشین به رهبری حیدر العبادی به دلیل مواضع متفاوت خود در برابر این گونه اقدامات ترکیه، از سوی برخی منتقدان به مماشات و حتی در برخی موارد توافق مخفیانه با آنکارا متهم شده بود.

هشدار اروپا به آنکارا درباره عملیات احتمالی ترکیه در شمال سوریه

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه خود از آنکارا خواسته است تا از اقدامات یکجانبه در سوریه خودداری کند.

در بیانیه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره آمده است: از مقامات ترکیه انتظار داریم تا با پرهیز از هرگونه اقدامات یکجانبه در سوریه که به تضعیف تلاش ها در مبارزه با داعش و خطر بی ثباتی بیشتر در این کشور منتهی می شود، خودداری کند.

این در حالی است که ترکیه بدون کسب مجوز از دولت قانونی سوریه و بر خلاف قوانین بین المللی به بهانه مبارزه با گروه های کُردی تهدید به انجام عملیات نظامی جدیدی در سوریه کرده است.