سه شنبه , ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » «توفان قاطعیت» چگونه راه را بر ادامه حضور ایران در یمن بست؟

«توفان قاطعیت» چگونه راه را بر ادامه حضور ایران در یمن بست؟

پنج شنبه 4 ربیع الثانی 1440هـ – 13 دسامبر 2018م  دبی-العربیه.نت   از میانه دهه 90 میلادی ایران حضور و فعالیت خود را برای تشکیل یک گروه شبه‌نظامی در استان صعده یمن آغاز کرد. ده‌ها نفر از مربیان حزب‌الله را تحت پوشش مهندسان کشاورزی به یمن فرستاد و آنها به تاسیس پادگان‌های آموزش نظامی در صعده دست زده و صدها نفر از حوثی‌ها را برای آموزش به لبنان و ایران فرا خواندند.

از زمان اشغال صنعاء، پایتخت پیشین یمن در سپتامبر 2014 تا زمان آغاز جنگ یمن در ماه مارس 2015 ایران با استفاده از هواپیماهای تجاری مسافربری مقدار قابل توجهی اسلحه، موشک و تجهیزات نظامی به یمن ارسال کرد.

در سوی مقابل پادشاهی عربی سعودی نیز در ماه مارس 2015 عملیات نظامی «عاصفة الحزم» را آغاز کرد تا ادامه حضور ایران در یمن را ناممکن کرده و ایران را از شبه جزیره عرب براند. مسئولان ایرانی پیش از آن بارها اعلام کرده بودند که صنعاء چهارمین پایتخت عربی تحت تسلط آنهاست.

سعودی و شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد این کشور تاکید کردند که وجود یک حزب‌الله جدید را در یمن نمی‌پذیرند و از این سعودی به همراه ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن در سواحل یمنی با نیروهای تحت حمایت ایران درگیر شدند. در این زمان ائتلاف با حمایت جامعه جهانی توانست مقدار قابل توجهی موشک و تسلیحات ایرانی قاچاق شده به یمن را کشف و ضبط کند و ایران را در ادامه روند حمایت شبه‌نظامیان حوثی ناتوان سازد.

عملیات نظامی «عاصفة الحزم» (توفان قاطعیت) که در ماه مارس 2015 آغاز شد توانست بخش اعظم اهداف از پیش‌ تعیین شده خود را محقق کند. حدود 4 سال پس از آغاز این عملیات، دولت قانونی یمن با حمایت ائتلاف نظامی عربی توانست بیش از 85 درصد اراضی اشغال شده توسط حوثی‌ها را بازپس گیرد. ورود به استان صعده که خاستگاه تاریخی حوثی‌ها به شمار می‌رود از دیگر دستاوردهای عملیات عاصفة الحزم بود. دشوار شدن دسترسی حوثی‌ها به موشک و تسلیحات و بستن راه‌های قاچاق کمک‌های نظامی از خارج یمن برای حوثی‌ها از دیگر اهدافی بود که در این عملیات محقق شد. حوثی‌ها همچنین در پی عملیات نظامی دولت قانونی که با حمایت جنگنده‌های ائتلاف انجام شدف نیمی از پیکارجویان خود را از دست دادند. آنها همچنین از بخش‌های اعظمی از نوار مرزی 1400 کیلومتری میان یمن و سعودی رانده شدند.

در سوی مقابل ائتلاف از طریق عملیات « إعادة الأمل» روند بازسازی و توسعه شهرها و مناطق آزاد شده را آغاز کرده و از طریق صدها پروژه عمرانی اقدام به بازسازی ویرانی‌های بر جای مانده از شبه‌نظامیان حوثی کرد.

ائتلاف عربی اعلام کرده که تا محقق شدن همه اهداف و آزادسازی کامل اراضی یمن از دست شبه‌نظامیان به کار خود ادامه خواهد داد.