یکشنبه , ۱ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ایجاد یک گروه نظامی در لبنان برای جنگ با حزب الله !

ایجاد یک گروه نظامی در لبنان برای جنگ با حزب الله !

حمله بی رحمانه عربستان به یمن قرار نبود تمایلات تهاجمی محمد بن سلمان را کاهش دهد؛ لذا سعودی ها همزمان با گسترش رویکرد ضد ایرانی خود، جبهه جدیدی نیز علیه قطر گشودند. جبهه ای که هیچ دستاوردی برای محور سعودی نداشت و قطر توانست به کمک ترکیه و ایران در برابر محاصره و تحریم کشورهای چهارگانه مقاومت کند. به نظر می رسد قتل خاشقجی و پیامدهای آن نیز نتوانست محمد بن سلمان را سر جای خود بنشاند و گزارش ها حاکی از آن است که ولیعهد سعودی قصد دارد جبهه جدیدی را در منطقه ایجاد کند.

عربستان سعودی به پادشاهی ملک عبدالله و تحت رهبری محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و فرزند پادشاه سعودی، در سه سال گذشته اقدامات متهورانه و بی پروایی را در منطقه راه اندازی کرده است. اقداماتی که بیش از بیش ریاض را وارد بحران های چندگانه کرده است.

به گزارش تابناک، حمله بی رحمانه عربستان به یمن قرار نبود تمایلات تهاجمی محمد بن سلمان را کاهش دهد؛ لذا سعودی ها همزمان با گسترش رویکرد ضد ایرانی خود، جبهه جدیدی نیز علیه قطر گشودند. جبهه ای که هیچ دستاوردی برای محور سعودی نداشت و قطر توانست به کمک ترکیه و ایران در برابر محاصره و تحریم کشورهای چهارگانه مقاومت کند.

اما این پایان کار نبود و پس از چندی، ماجرای قتل بی رحمانه خاشقجی توجهات منطقه ای و جهانی را به عربستان و شخص محمد بن سلمان جلب کرد. مسئله ای که همچنان فشار بر حکومت عربستان و محمد بن سلمان را حفظ کرده است.

به نظر می رسد قتل خاشقجی و پیامدهای آن نیز نتوانست محمد بن سلمان را سر جای خود بنشاند و گزارش ها حاکی از آن است که ولیعهد سعودی قصد دارد جبهه جدیدی را در منطقه ایجاد کند.

اینبار طرح محمد بن سلمان برای لبنان و جنگ داخلی در این کشور است. در همین زمینه، «پل پیلار» افسر پیشین سازمان سیا در یادادشتی در پایگاه آمریکایی «لوبلاگ» نوشت که محمد بن سلمان(MbS) به دنبال بی ثبات کردن لبنان و جنگ داخلی در این کشور برای مهار حزب الله است.

پیلار در ادامه افزود: بن سلمان پس از راه اندازی جنگ در یمن، بازداشت و گروگان گرفتن سعد حریری و همچنین قتل وحشیانه خاشقجی، اکنون به دنبال ایجاد جنگ داخلی در لبنان است.

پروژه جدید محمد بن سلمان برای آغاز جنگ داخلی در لبنان/ ایجاد یک گروه نظامی در لبنان برای جنگ با حزب الله

پیلار به نقل از هشام ملهم- روزنامه نگار آمریکایی-لبنانی و ستون نویس روزنامه النهار ادامه داد: طرح بن سلمان برای بی ثبات کردن لبنان خطر کمتری در مقایسه با جنگ داخلی این کشور(1975- 1990) ندارد و طرح بن سلمان می تواند بازخوانی آن جنگ باشد.

بنا به گزارش ها، بن سلمان تلاش كرده بود تا نیروهای مسیحی که در جریان جنگ داخلی این کشور اسلحه به دست گرفته بودند را برای مقابله با حزب الله تسلیح کند، اما ولیعهد سعودی نتوانست این طرح را پیش ببرد و پروژه اش پس از مخالفت آن ها با شکست مواجه شد.

با این حال محمد بن سلمان از این پروژه دست نکشید و تلاش موازی دیگری را آغاز کرد. در اینجا او دست به دامن محمود عباس رئیس جنبش خودگردان فلسطین شد. او از محمود عباس خواست تعدادی از فلسطینی های ساکن لبنان را برای جنگ با حزب الله تجهیز و تسلیح کند. اما اینبار نیز عباس به صورت مودبانه ای پیشنهاد او را رد کرد.

لازم به ذکر است که چندی پیش نیز یک گزارش دیپلماتیک محرمانه که به دست گروه‌های لبنانی ذی‌نفوذ رسیده بود و روزنامه الاخبار نیز از محتوای آن مطلع شد، حاکی از نشستی در ریاض به ریاست «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان سعودی و حضور شماری از مقام‌های ارشد این کشور از جمله «عادل الجبیر» وزیر خارجه و «خالد الحمیدان» رئیس دستگاه اطلاعاتی و دستیار ویژه ولیعهد بود.

در نشست مذکور درباره نتایج درگیری‌های اخیر در یمن، و نیز تاثیرات و پیامدهای منفی آن بر جایگاه عربستان سعودی میان کشورهای عربی و اسلامی و نحوه جبران آن برای ایجاد موازنه جدیدی با ایران در منطقه بحث و رایزنی شد.

بر اساس این گزارش، دستیاران بن‌سلمان خواستار «انتقال جنگ از یمن به داخل لبنان شدند».

این گزارش می‌افزاید که «بعد از افزایش فشارهای اقتصادی علیه ایران و حزب‌الله لبنان برای خروج از سوریه، بهتر است نبرد از یمن به داخل لبنان منتقل شود».