پنجشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

افشای موافقت سعودی ها با ترور یاسر عرفات، ایجاد پایگاه جدید آمریکا در عراق، جزئیات سند «چارچوب امنیتی و سیاسی» گفت‌وگوهای صلح یمن و تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به افشای سه نامه محرمانه موساد در خصوص جنگ احتمالی اسرائیل علیه لبنان نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ هیثم ابوسعید، هماهنگ کننده کمیته بین‌المللی حقوق بشر در خاورمیانه، از لنگر انداختن یک ناو آمریکایی در منطقه خاورمیانه و دریافت نامه‌های مجازی رمزدار تبادل‌شده بین سرویس جاسوسی موساد و ستاد یهودیان خبر داد و محتوای این نامه‌ها را فاش کرد.

بر اساس این گزارش، نامه اول بر لزوم انتقال 200 افسر اسرائیلی موجود در پایگاه هوایی یکی از کشورهای عربی به یمن حکایت دارد و تأکید کرده که بلافاصله بعد از دریافت نامه، فرماندهی عملیات ویژه و اتاق عملیات مشترک، این اقدام را در دستور کار خود قرار دهند.

نامه دوم نشان‌دهنده وحشت رژیم صهیونیستی از موشک‌های حزب‌الله لبنان است و در این نامه تأکید شده که رژیم صهیونیستی هیچ اطلاعاتی از سکوهای پرتاب موشک و تعداد و نوع موشک‌ها ندارد.

نامه سوم تأکید دارد که هر نوع عملیات ارتش رژیم صهیونیستی در عمق اراضی لبنان ضد حزب‌الله یک ماجراجویی به‌شمار می‌رود و ارتش اسرائیل نمی‌تواند در دو جبهه وارد عملیات شود. این نامه تأکید می‌کند که عملیات ویژه با هماهنگی بخش عملیات ویژه ارتش لبنان انجام شود.

افشای سه نامه محرمانه موساد در خصوص جنگ احتمالی اسرائیل علیه لبنان/افشای موافقت سعودی ها با ترور یاسر عرفات/ تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه/جزئیات سند «چارچوب امنیتی و سیاسی» گفت‌وگوهای صلح یمن

ابوسعید می‌افزاید: برای اولین بار است که موساد از این روش برای ارسال نامه‌های مجازی استفاده می‌کند. بر اساس این نامه‌ها، گویا برنامه ارتش اسرائیل برای عملیات نظامی ضد حزب‌الله وجود داشته، ولی موساد نگرانی خود از این موضوع را اعلام و تأکید کرده که نمی‌خواهد ارتش در چنین جنگی که عواقب وخیمی خواهد داشت گرفتار شود.

در همین راستا، منابع لبنانی اعلام کردند، نیروهای ارتش لبنان در مرزهای فلسطین اشغالی به‌حال آماده‌باش درآمدند. آماده‌باش نیروهای ارتش لبنان در واکنش به تحرکات نظامیان رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرز لبنان صورت گرفته است.

یسرائیل کاتس، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، جمعه مدعی شده بود، در صورتی که اسرائیل مجبور شود با تهدیدات تونل‌های حزب‌الله مقابله کند، احتمال ورود ارتش اسرائیل به لبنان بعید نیست. کاتس در عین حال ابراز داشت، احتمالاً ورود ارتش اسرائیل به اراضی لبنان باعث تقابل گسترده ارتش با حزب‌الله خواهد شد.

افشای موافقت سعودی ها با ترور یاسر عرفات

بسام ابوشریف مشاور یاسر عرفات رئیس قبلی تشکیلات خودگردان فلسطین از دخالت سعودی ها در ترور عرفات خبر داد و اعلام کرد، ترور عرفات با موافقت سعودیها و پس از دیداری میان «آرییل شارون» نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی و «جرج بوش پسر» ـ که از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ رئیس‌جمهور آمریکا بود ـ صورت گرفت.

وی به خبرگزاری فلسطینی شهاب گفت: جورج بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا به دنبال نشستی که با آرییل شارون نخست وزیر اسبق اسرائیل داشت، در آن طرح ترور عرفات مطرح شد، با سعودی ها گفت وگو کرد و آنها نیز موافقت کردند.

بسام ابوشریف اعلام کرد: سعودی ها با ترور عرفات موافقت کردند زیرا وی را مانعی در برابر صلح و اجرای طرح صلح عربی می دانستند. شارون به دیدار بوش در کاخ سفید رفت و به او گفت دیگر نمی‌تواند به قول سابقش یعنی صدمه نزدن به عرفات متعهد باشد، زیرا او با حماس همکاری می‌کند و عملیات‌ حماس با موافقت او انجام می‌شود؛ بوش سکوت کرد و سرش را به نشانه موافقت (برای ترور عرفات) تکان داد.

افشای سه نامه محرمانه موساد در خصوص جنگ احتمالی اسرائیل علیه لبنان/افشای موافقت سعودی ها با ترور یاسر عرفات/ تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه/جزئیات سند «چارچوب امنیتی و سیاسی» گفت‌وگوهای صلح یمن

وی افزود: روز بعد بوش با سعودی ها تماس گرفت و موضوع را به اطلاع آنها رساند و سعودی ها نیز با ترور عرفات موافقت کردند.

مشاور عرفات از کتاب جدید خود با نام «السمک المالح» که حاوی اسرار بسیاری درباره ترور عرفات و نیز ترور احمد یاسین موسس حماس و نیز محمود المبحوح در دبی است، خبر داد.

ایجاد پایگاه جدید آمریکا در عراق

«فرحان محمد الدلیمی»، عضو شورای الانبار در غرب عراق اعلام کرد، نیروهای آمریکایی مقر جدیدی برای خودشان در این استان افتتاح کرده‌اند، که این امر به این نیروها امکان سیطره بر صحرای غربیِ واقع در میان الانبار و نینوا را می‌دهد.

الدلیمی تصریح کرد، نیروهای آمریکایی ناگهانی در شمال رود فرات در نزدیکی ناحیه «الرمانه» در شهرستان «القائم» منتهی به نوار مرزی با سوریه مستقر شده‌اند.

افشای سه نامه محرمانه موساد در خصوص جنگ احتمالی اسرائیل علیه لبنان/افشای موافقت سعودی ها با ترور یاسر عرفات/ تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه/جزئیات سند «چارچوب امنیتی و سیاسی» گفت‌وگوهای صلح یمن

وی افزود، عناصر گروه تروریستی داعش از طریق نوار مرزی با سوریه به سمت مناطق صحرایی مشترک بین استان‌های الانبار و نینوا نفوذ کرده‌اند و در نتیجه آن، به یگان‌های نظامی عملیات ویژه حمله شد.

الدلیمی خاطرنشان کرد، تأسیس پایگاه جدید نیروهای آمریکایی مانع از تردد غیرنظامیان به سمت این مناطق خواهد شد، چون این نیروها استحکامات پیشگیرانه‌ای برای محافظت از پایگاه جدیدشان افتتاح می‌کنند.

جزئیات سند «چارچوب امنیتی و سیاسی» گفت‌وگوهای صلح یمن

بر اساس اخبار برخی منابع، «مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل در امور یمن روز دوشنبه سند «چارچوب سیاسی و امنیتی» مذاکرات صلح سوئد را در اختیار نمایندگان هیأت‌‌های صنعاء و ریاض قرار داده است.

تاکنون هیچ مسئول یمنی یا هیچ مقام بین‌المللی در خصوص تحویل سند چارچوب سیاسی و امنیتی یا ارائه آن از سوی سازمان ملل اظهار نظری نکرده، ولی شبکه الجزیره دوشنبه شب، ضمنی این مطلب را عنوان کرد و گفت: حتی نسخه‌ای از جزئیات این سند را که آقای مارتین گریفیتس تقدیم هیأت‌های شرکت‌کننده در گفت‌گوهای صلح سوئد کرده است، در اختیار دارد.

افشای سه نامه محرمانه موساد در خصوص جنگ احتمالی اسرائیل علیه لبنان/افشای موافقت سعودی ها با ترور یاسر عرفات/ تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه/جزئیات سند «چارچوب امنیتی و سیاسی» گفت‌وگوهای صلح یمن

الجزیره گزارش داد، این سند شامل یکسری مقدمات و تدابیر امنیتی و سیاسی به منظور توقف جنگ در یمن بر اساس زمان‌بندی مشخص در چارچوب حمایت از روابط کشورهای همسایه است.

بنا بر ادعای الجزیره، این سند همچنین شامل طرح‌های مشخص برای عقب‌نشینی «شبه‌نظامیان» و یگان‌های آنها از پایگاه‌هایشان در یمن تحت نظارت یک «کمیته نظامی» و بر اساس جدول زمانی است.

الجزیره افزود: سندی که گریفتیس تقدیم کرده، حاوی مکانیزم تحویل سلاح‌های سنگین مانند موشک و پهپادها به دولت (دولت انتقالی یمن) است.

سند ارائه شده همچنین آتش‌بس و توقف کامل جنگ در یمن و در مناطق مرزی با عربستان سعودی را شامل می‌شود.

الجزیره در ادامه گزارش داد، تدابیر سیاسی مربوط به «دوره انتقالی قدرت» در یمن بر همکاری و شراکت احزاب سیاسی مختلف در دولت انتقالی و انتقال سیاسی قدرت بر اساس یک مکانیزم مشخص تأکید دارد.

در این سند سازمان ملل قید شده که طرف‌های یمنی به قوانین مربوط به انتقال سیاسی قدرت پایبند باشند تا همه موانع بر سر راه تشکیل نهادهای دولتی برداشته شود.

طبق سندی که نماینده سازمان ملل در امور یمن آن را در اختیار مذاکره‌کنندگان شرکت‌کننده در گفت‌وگوهای سوئد قرار داده است، باید بر سر قانون اساسی همه‌پرسی صورت بگیرد و برگزاری انتخابات، پایان مرحله انتقالی مشخص‌شده باشد.

تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه

منابع وابسته به حشد شعبی از احداث ۸ مقر جدید نیروهای آمریکایی در استان الانبار خبر دادند.

قاسم مصلح از فرماندهان حشد شعبی اعلام کرد: آمریکایی ها مقرهایی در القائم و خط بین المللی و میان الرطبه و کیلومتر ۱۶۰ و میان الولید و الرطبه ایجاد کرده اند. در القائم و الرطبه به تنهایی چهار مقر جدید ایجاد شده است.

وی افزود: با این مقرها غرب و جنوب الرطبه که خطرناکترین منطقه است تحت سیطره آمریکایی ها درمی آید به ویژه که در جنوب الرطبه تاکنون احدی برای پاکسازی اش وارد نشده است و به سبب حضور نظامیان آمریکایی داعشی با سهولت تمام شروع به فعالیت کرده اند.

مصلح گفت: هدف آمریکایی ها از حضور در این منطقه، سیطره بر منطقه راهبردی و سیطره بر منطقه اقتصادی است به ویژه که میادین گاز و چاه های نفت دارد. آمریکایی ها به دنبال سیطره بر مسیر تجاری هم هستند.

این در حالی است که محمد الدلیمی عضو شورای الانبار نیز گفت، نیروهای آمریکایی ناگهانی بر شمال رود فرات در نزدیکی ناحیه الرمانه در القائم در نوار مرزی با سوریه مستقر شده اند و آمریکایی ها با حضور خود بر صحراهای میان الانبار و نینوا مسلط می شوند.

وی افزود: با حضور آمریکایی ها تردد غیرنظامیان در این مناطق محدود می شود.