دوشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » پایتخت اروپا متشنج شد!

پایتخت اروپا متشنج شد!

شماری از معترضان به برنامه‌های اقتصادی دولت بلژیک، روز جمعه با تجمع در بروکسل نارضایتی خود را از سیاست‌های کنونی اعلام کردند و خواستار استعفای نخست‌وزیر شدند.

جنبش اعتراضی جلیقه زردها به بروکسل رسید

به گزارش مشرق، دامنه اعتراض‌های جلیقه زردهای معترض در فرانسه به بلژیک هم کشیده شده است. شماری از افراد روز گذشته با تجمع در مرکز بروکسل  خواستار استعفای «شارل میشل» نخست‌وزیر شدند. آنها شعار می‌دادند: «میشل استعفا بده» برخی با پرتاب سنگ و ترقه با پلیس درگیر شدند و پلیس هم در مقابل از ماشین آب‌پاش و گاز اشک آور استفاده کرد. فضا به قدری ناآرام بود که ابری از دود محل تظاهرات را فرا گرفته بود.

بیشتر بخوانید:

جلیقه زردها بار دیگر پاریس را تسخیر کردند

۱۶ نفر در اعتراضات پاریس دستگیر شدند

بنابر گزارش روزنامه انگلیسی اکسپرس، این ناآرامی‌ها باعث شد تا مقر اصلی کمیسیون اروپا به صورت موقت تعطیل شود و تا زمانی که معترضان عبور کردند به هیچ کسی اجازه ورود و یا خروج از این ساختمان داده نشد. صدها نفر از تظاهرات‌کنندگان که به افزایش سوخت و هزینه‌های زندگی اعتراض داشتند، اماکن سیاسی در بروکسل را هدف قرار داده بودند و برای کنترل آشوب ایجاد شده ده‌ها نفر از نیروهای پلیس باتون به دست در محل مستقر شده بودند.

یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات دیروز در این مورد به اکسپرس گفت: «ما به افزایش هزینه سوخت، مالیات بالا و هزینه‌های بالا اعتراض داریم. این اقدام مشابه آنچیزی است که در فرانسه و به خصوص در پاریس رخ می‌دهد و احتمال بعدا دامنه آن به هلند و انگلیس هم کشیده خواهد شد.»

در جریان ناآرامی‌های جمعه، دست‌کم دو خودرو ون پلیس تخریب شدند . این در حالی است که تظاهرات در وهله اول به صورت مسالمت آمیز شروع شد اما بعدا به خشونت گرایید.معترضان صورت خود را پوشانده بودند و پلیس ده‌ها نفر را دستگیر کرد.

جلیقه زردهای بلژیک امیدوارند که بتوانند جنبش مشابهی در سراسر اروپا ایجاد کنند و  لندن یکی از مناطقی است که به صورت بالقوه امکان وجود تنش در آن وجود دارد.

تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه  که معترضان بلژیکی به تاسی از آن به خیابان آمده‌اند از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده بود. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.معترضان نام خود را به دلیل کلاه زردی که برای جلوگیری از جلب توجه و جلوگیری از تصادف استفاده می‌شود، «جلیقه زرد» گذاشتند.

در دو هفته گذشته، گروه معترض موسوم به «جلیقه زردها» خیابان‌ها را در شهرهای مختلف فرانسه مسدود کردند و با این اقدام بدترین ناآرامی‌ها را در طول ۱۸ ماه ریاست‌جمهوری ماکرون رقم زدند.

منبع: فارس
تظاهرات در هلند

رسانه‌ها می‌گوید دامنه اعتراضات اخیر در فرانسه موسوم به «جلیقه‌زردها» به هلند رسیده است و ده‌ها نفر در شهرهای این کشور علیه دولت هلند شعار دادند.

به گزارش مشرق، تظاهرات معترضان در فرانسه که به اعتراض‌ «جلیقه‌زردها» معروف است، در حال گسترش است.

خبرگزاری آناتولی ترکیه شامگاه شنبه گزارش داد که این اعتراض‌ها به شهرهای هلند نیز کشیده شده و از ساعاتی پیش معترضان در این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند و علیه دولت این کشور شعار داده‌اند.

بر اساس این گزارش، نزدیک به ۲۰۰ نفر از معترضان هلندی در خیابان‌های لاهه، ماستریخت، نی‌میخن، آلکمار، لیوواردن، خرونینگن دست به تظاهرات زده‌اند. پلیس هلند چهار تن از این معترضان را بازداشت کرده است.

تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه  که معترضان هلندی به تاسی از آن به خیابان آمده‌اند از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) در اعتراض به افزایش قیمت سوخت‌های فسیلی آغاز شد.

دامنه این اعتراض‌ها از دیروز از فرانسه فراتر رفت و بروکسل، پایتخت بلژیک نیز شاهد حضور برخی از مردم این کشور در خیابان‌ها شد.

معترضان نام خود را به دلیل جلیقه زردی که برای جلوگیری از جلب توجه و جلوگیری از تصادف استفاده می‌شود، «جلیقه زرد» گذاشتند.

در دو هفته گذشته، گروه معترض موسوم به «جلیقه زردها» خیابان‌ها را در شهرهای مختلف فرانسه مسدود کردند و با این اقدام بدترین ناآرامی‌ها را در طول ۱۸ ماه ریاست‌جمهوری ماکرون رقم زدند.

فقط طی درگیری‌های امروز فرانسه، ۹۰ نفر زخمی شده و ۲۲۴ تن در این ارتباط بازداشت شده‌اند. معترضان یک هتل و ساختمان و بیش از ۱۰ خودرو را به آتش کشیده‌اند.

پلیس فرانسه گفته، ۱۰ هزار نیرو را برای مقابله با تظاهرات جلیقه زردها فراخوانده است.

منبع: فارس