پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » سفیر آمریکا در یمن: ایران بنزین روی آتش بحران‌ها در منطقه می‌ریزد

سفیر آمریکا در یمن: ایران بنزین روی آتش بحران‌ها در منطقه می‌ریزد

 

تویلر سفیر آمریکا در یمن طی سخنانی در مراسم تحویل ماموریت محافظت از سواحل استان حضرموت از نیروهای ائتلاف عربی به نیروهای گارد ساحلی یمن گفت؛ ایران یکی از نیروهای اصلی است که برای گسترش بی‌ثباتی در منطقه تلاش می‌کنند.

تویلر ضمن توصیف نقش ایران در بحران‌های منطقه خاورمیانه گفت: «بنزین روی آتش می‌ریزد».

جمعه 21 ربیع الاول 1440هـ – 30 نوامبر 2018م   دبی-العربیه.نت  به گزارش العربیه متیو تویلر، سفیر ایالات متحده آمریکا در یمن پنج‌شنبه 29 نوامبر ایران را به بحران‌سازی، آتش‌افروزی و تلاش برای بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرد.وی همچنین افزود: «هر جایی در منطقه که شاهد بی‌ثباتی هستیم، البته من نمی‌گویم که ایران عامل همه بی‌ثباتی‌ها است، اما شاهد فرصت‌طلبی‌های آنها در اوضاع هستیم، آنها از اختلافات دینی سیاسی و فقر سوءاستفاده می‌کنند و بنزین به آتش در منطقه‌ای از جهان می‌زنند که برای همه ما مهم است».

سفیر آمریکا در این راستا به اوضاع کنونی یمن که ناشی از حمایت نامحدود ایران از کودتاگرانی دانست که دولت قانونی یمن را سرنگون کردند، اشاره کرد.
هرج و مرج در همه‌جا

از سوی دیگر محمد آل جابر، سفیر سعودی در یمن نیز گفت دستان ایران که در همه جا دراز شده بر این امر تاکید دارد که این کشور قادر به ایجاد صلح نیست.

وی در ادامه بیان کرد: «ایران در منطقه هرج و مرج راه می‌اندازد، و در همه جای منطقه از جمله عراق، بحرین، سوریه و لبنان از طریق حزب الله و همچنین در یمن.. باعث گسترش هرج و مرج شده است. ایران در شبه جزیره عربی جای پایی ندارد، این کشور جز ایجاد هرج و مرج و گسترش تروریسم در همه جا، هیچ ره‌آوردی ندارد. باور ندارم، کسانی که قادرند به چنین اعمالی دست بزنند، بتوانند صلح را به ارمغان بیاورند».

شایان ذکر است برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران که مسئول راهبری، بازبینی و هماهنگی همه جوانب اقدامات مرتبط با ایران در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا است، پیش از این روز پنج‌شنبه 29 نوامبر 2018 گفته بود که ایران به شبه‌نظامیان حوثی تسلیحاتی می‌دهد که هدف قرار دادن هواپیماهای ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن را برای آنها ممکن می‌سازد.

مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود که تسلیحات ایرانی موجود در خاورمیانه تهدیدی برای نیروهای آمریکایی است و ایران تسلیحاتش را برای صدور انقلاب خود به کار می‌گیرد و می‌کوشد تا ثبات منطقه خاورمیانه را برهم زند.