پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » جزئیات حملات موشکی به غرب استان دمشق و مقابله پدافند هوایی ارتش سوریه با سامانه‌های دفاعی S۲۰۰ و موشک‌های سام ؟!

جزئیات حملات موشکی به غرب استان دمشق و مقابله پدافند هوایی ارتش سوریه با سامانه‌های دفاعی S۲۰۰ و موشک‌های سام ؟!

جنگنده های بمب افکن شب گذشته(پنج شنبه) چند موشک را به سمت اهدافی در استان دمشق شلیک کردند! مقامات سوری انهدام یک جنگنده بمب افکن اسرائیلی را باموشک پدافندی تکذیب کردند!!

سوریه

به گزارش مشرق، ساعت ۲۱:۲۵ دقیقه شب گذشته (پنج شنبه) به وقت دمشق،  به نقل از یک منبع میدانی  موشک های شلیک شده، مناطق نظامی و مواضع نیروهای ارتش سوریه را در حومه غربی استان دمشق هدف قرار دادند.

بیشتر بخوانید

جزئیات تحویل ۵۰ موشک مجهز به کلاهک‌های شیمیایی به گروه‌های تروریستی توسط متخصصان فرانسوی

این منبع میدانی با بیان این که منطقه «الکسوه» در غرب استان دمشق هدف اول حملات موشکی بود، گفت: حملات موشکی به مناطق غربی و جنوب غربی استان دمشق حدود ۷۵ دقیقه ادامه یافت.صدای انفجارها تا مناطق مرکزی شهر دمشق به وضوح شنیده شد، مناطق مختلف دیگری از جمله حومه شمالی استان قنیطره، حومه جبل الشیخ و روستاهای واقع  در مثلث مرگ (مرز استان های دمشق، قنیطره و درعا) هدف حملات موشکی قرار گرفتند. پدافند هوایی ارتش سوریه با شلیک نخستین موشک به سرعت فعال شد و به حملات واکنش به موقع و قاطع نشان داد.وی با بیان این که همزمان سایر سامانه های دفاعی در مرز جولان به حملات موشکی پاسخ دادند، گفت: براساس اطلاعات به دست آمده، تمامی موشک های شلیک شده به اهداف مورد نظر اصابت نکردند.این منبع میدانی از هدف قرار گرفته شدن و انهدام حداقل ۴ موشک شلیک شده خبر داد و افزود: پدافند هوایی مستقر در منطقه «الدیماس» دمشق بیشتر از سامانه های دیگر دفاعی به حملات موشکی جنگنده ها پاسخ داد.

براساس اخبار به دست آمده، پرواز جنگنده ها و پهپادها در مناطق مرزی جولان اشغالی و لبنان ادامه دارد و برخی منابع میدانی از احتمال حملات مجدد به خاک سوریه خبر داده اند.

به گزارش مشرق، برخی منابع خبری اعلام کردند که ارتش سوریه از سامانه دفاعی S۳۰۰ برای پاسخ به حملات موشکی استفاده کرده اما یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق گفت: پاسخ به حملات موشکی صهیونیست ها با سامانه دفاعی S۲۰۰ و موشک های پیشرفته سام صورت گرفته است.

این منبع میدانی به اخبار منتشر شده درباره ساقط شدن جنگنده رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: تاکنون مشخص نشده حملات رژیم صهیونیستی از طریق جنگنده صورت گرفته یا شلیک موشک های زمین به زمین اما این واقعیت میدانی به اثبات رسیده که جنگنده ها به راحتی توسط سامانه های S۳۰۰ هدف قرار می گیرند و ساقط می شوند و همین مسئله نشان می دهد احتمال حملات از طریق شلیک موشک های زمین به زمین قوی تر است.

وی با توضیح این که تایید خبر ساقط شدن جنگنده اسرائیلی به زمان بیشتری نیاز دارد، گفت: البته صدای یک انفجار قوی در حد فاصل منطقه نظامی تحت کنترل روسیه تا حومه منطقه «جبل الشیخ» شنیده شده اما از جزئیات آن خبری در دسترس نیست و احتمال دارد این انفجار نتیجه رهگیری و ساقط شدن موشک های اسرائیل توسط موشک های سامانه دفاعی ارتش سوریه بوده که به اشتباه ساقط شدن جنگنده اسرائیل تلقی شده است.به گزارش مشرق، در حال حاضر، آرامش نسبی در منطقه برقرار شده اما نیروها و پدافند هوایی ارتش سوریه در آماده باش کامل هستند تا به هرگونه حملات احتمالی واکنش نشان دهند