سه شنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۹
صفحه اول » بین المللی » دادستانی آمریکا دو ایرانی ساکن در ایران را در ارتباط با حمله‌های سنگین سایبری به سیستمهای دیجیتال در شهرهای ایالات متحده و سایر کشورهای جهان به قصد اخاذی و باجگیری با هدف پولشویی متهم کرد/

دادستانی آمریکا دو ایرانی ساکن در ایران را در ارتباط با حمله‌های سنگین سایبری به سیستمهای دیجیتال در شهرهای ایالات متحده و سایر کشورهای جهان به قصد اخاذی و باجگیری با هدف پولشویی متهم کرد/

دولت آمریکا ‘عوامل ایرانی حمله با “سام‌سام” را متهم کرد این حمله های سایبری به مدت   ۳۴ ماه ادامه داشته و دامنه گسترده ای یافته بوده است!

وزارت دادگستری آمریکا از یکی از عوامل این حمله تصویری را نیز در اختیار جراید قرار داده و احتمال میدهد که تیم هکردیجیتالی در ایران مستقر میباشند. نام برخی ازاین افراد به لیست تحریمی های آمریکا افزوده شده است!

بی بی سی فارسی به نقل از “دیو لی ” خبرنگار فناوری آمریکای شمالی

دادستانی آمریکا دو ایرانی را در ارتباط با حمله‌ای سایبری متهم کرده است که گفته می شود ۳۴ ماه ادامه داشت و سیستم های دیجیتال مدارس، بیمارستان ها و دانشگاه ها در چند کشور را برای اخاذی قفل کرد و در نهایت میلیون ها دلار به جیب عوامل حمله ریخت.این دو به نام های محمدمهدی شاه‌منصوری و فرامرز شاهسوندی متهم به انجام حمله ای با یک نرم افزار اخاذی هستند – نرم افزاری که فایل ها و سیستم ها را قفل می کند و برای باز کردن این قفل هزینه ای طلب می کند.

اف بی آی گفت: “هرچند عوامل این جرم در ایران هستند و فعلا خارج از دسترس ماموران اجرای قانون در آمریکا، امکان بازداشت آنها در صورت سفر به خارج وجود دارد، و آمریکا درحال بررسی سایر روش هاست.”برایان بنژکفسکی دستیار دادستانی آمریکا روز چهارشنبه گفت: “ادعاهای طرح شده در اتهام نامه امروز – که اولین در نوع خود است – یک طرح آنلاین برای هک و اخاذی بین المللی که مقر آن در ایران است را تشریح می کند که دست به کار اخاذی دیجیتالی از نوع قرن ۲۱ شده.”

به علاوه دو ایرانی دیگر هم به نام های علی خوراشدی زاده و محمد قربانیان از سوی وزارت دارای آمریکایی به خاطر تسهیل تبدیل “بیت کوین” به ریال ایران تحریم شدند.

گفته می شود که این حملات برای حدودا ۲۳۰ قربانی بیش از ۳۰ میلیون دلار هزینه داشته است چون آنها علاوه بر پرداخت مبالغ طلب شده، مجبور به گرداندن سازمان های خود علیرغم از کار افتادن سیستم های کامپیوتری بودند.

در اسناد دادگاه از دوازده قربانی از جمله یک بیمارستان در هالیوود که اوایل سال ۲۰۱۶ به دلیل آن حمله مجبور به رد بیماران شد نام می برد.

شهر آتلانتا هم شاهد آلوده شدن سیستم های پنج سازمان دولتی خود به این بدافزار، معروف به “سام سام” بود. این باعث شد ساکنان شهر از پرداخت قبض برق و آب باز بمانند، و ماموران پلیس به نوشتن گزارش های دستی روی آوردند.

اف بی آی گفت که این حملات قربانیانی هم در بریتانیا و کانادا داشت.

اف بی آی گفت که بدافزار سام سام از ضعف‌های شبکه کامپیوتری استفاده می کند تا خود را در آن کپی کند و وقتی نصب شد کنترل سرورها و فایل های شبکه قربانی را به دست می گیرد. عاملان حمله سپس خواستار پرداخت هزینه های در قالب “بیت کوین” برای آزاد کردن فایل ها می شوند.

به گفته اف بی آی محمدمهدی شاه‌منصوری و فرامرز شاهسوندی مسئول اجرای این نرم افزار اخاذی بودند.

کارشناسان می گویند تاثیر این حمله نه به خاطر پیشرفتگی و عزم عوامل آن، بلکه بیشتر به دلیل کهنگی و ضعف مدیریت شبکه های کامپیوتری بود.

شاید مساله مهمتر در این پروند تصمیم وزارت دارایی آمریکا برای اعمال تحریم هایی بر دو نفر به نام علی خوراشدی زاده و محمد قربانیان باشد که گفته می شود به این متهمان در تبدیل “بیت کوین” به ریال کمک کردند.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا دو حساب را مشخص کرد که گفت از آنها برای ارسال و دریافت مبالغ استفاده می شد.

بیشتر بخوانید: دولت آمریکا دو ایرانی را به اتهام تسهیل ‘باجگیری سایبری’ تحریم کرد