شنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » فرهنگ » کشف اسکلت یک آدم کوتوله /

کشف اسکلت یک آدم کوتوله /

امسال محققی از کارولینای شمالی آمریکا هنگام تجسس در کوه‌های راکی اسکلت‌های شبیه به آدم کوتوله پیدا کرد که در کمال ناباوری بعد از آزمایش واقعی گزارش شدند!

 

آدم کوتوله‌های 30 سانتی در ایلام +عکس

در چند روز گذشته بلوتوثی به وسیله تلفن همراه در بین مردم ایلام رد و بدل شده که در این فیلم چند آدم کوتوله به تصویر کشیده شده اند.

به گزارش گروه خواندنی های مشرق، منطقه تنگه قیر بر سر جاده جدید ایلام به کرمانشاه که شایعه پیدا شدن این آدم کوتوله ها در آنجا شروع شده تا پیش از احداث راه ملی ایلام – حمیل به کرمانشاه یکی از مناطق بکر و پرت استان ایلام به شمار می آمده و پای کمتر انسانی تا پیش از احداث و ساخت جاده ایلام – حمیل به منطقه کوهستانی تنگه قیر افتاده است.
بر اساس آنچه در بین مردم ایلام شایع شده و دهان به دهان نقل  می شود؛ حین عملیات راهسازی در محور ایلام – حمیل به کرمانشاه و در منطقه ای  به نام تنگه قیر دو آدم کوتوله پیدا شده که یکی از آنها فرار کرده و دیگری اکنون نزد کارگران شرکت راهسازی این محور است.
برخی هم  می گویند این آدم کوتوله ها دو نفر بودند که یکی از آنان حین فرار با پرتاب سنگ توسط چوپانی کشته می شود و دیگری موفق به فرار نشده و چوپان زنده آن را  می گیرد .
بنا بر فیلم و تصاویر این بلوتوث؛ این آدم کوتوله ها  با ظاهر و بدنی سراسر مودار حدود 30 سانتی متر قد دارند و بر بازوی سمت راست یکی از آنان انگشتر یک انسان عادی قرار دارد که گویای اندازه بازوی وی با انگشت فردی معمولی است .
این بلوتوث در روزهای گذشته به حدی در بین گوشی های  همراه مردم ایلام رد و بدل شده که باعث رواج شایعات فراوان و مختلفی شده است  و حتی در برخی از وبلاگها و سایتهای غیر رسمی این استان ، مطالبی درباره این مساله نقل گردیده است.

حتی بین مردم شایع شده که این آدم کوتوله ها  جمعیتی بیش از 200 هزار نفر دارند و زیر زمین زندگی  می کنند .

هرچند کارشناسان این شایعات را غیر واقعی و تصاویر را دستکاری شده با  استفاده از فن فتو شاپ  می دانند اما با این حال ؛ انتشار فیلم و تصاویر این آدم کوتوله ها موجی از اخبار و روایتهای گوناگون را در ایلام به دنبال داشته و همچنان در بیشتر محافل اجتماعی در مورد آنها بحث و گفت و گو در جریان است.

شهر آدم کوتوله ها در کرمان! + عکس

آدم کوتوله ها ، شهر آدم کوتوله ها
نکته قابل توجه در خصوص شهر شهداد که به شهر آدم کوتوله ها معروف است، نوع معماری عجیب خانه ها و کوچه های آن می باشد.

شهداد شهر آدم کوتوله ها در استان کرمان

چند سال پیش در بین مردم ایلام شایعه شد حین عملیات راه سازی در محور ایلام – حمیل به کرمانشاه و در منطقه ای به نام تنگه قیر دو آدم کوتوله پیدا کردند که یکی از آنها فرار کرده و دیگری اکنون نزد کارگران شرکت راه سازی این محور است. برخی هم می گفتند این آدم کوتوله ها دو نفر بودند که یکی از آنان حین فرار با پرتاب سنگ توسط چوپانی کشته می شود و دیگری موفق به فرار نشده و چوپان زنده آن را می گیرد. چندی بعد از آن هم کلیپی دست به دست چرخید که به ظاهر موجودی اندازه یک بند انگشت و دارای موهای بلند را نشان می داد. البته بیان چنین شایعاتی در زمان احداث متروی تهران نیز بارها و بارها شنیده شد، چنانچه برخی می گفتند همواره در طول حفاری و گودبرداری های عمیق پایتخت، موجودات عجیب و کوتاهی مشاهده شده است که به محض رویت فرار کرده اند.آدم کوتوله ها

آدم کوتوله ها

پس از جدی شدن بحث های اجتماعی در این زمینه و البته سکوت مسئولان در این باره، کارشناسان بحث های مطرح شده را غیرواقعی و تصاویر دستکاری شده با استفاده از فن فتو شاپ توصیف کردند. اگر چه وجود آدم کوتوله ها در حد یک افسانه یا شایعه باقی مانده بود، اما چند سال پیش در شرق استان کرمان در شهر شهداد، شهری تاریخی از زیر خاک بیرون آورده شده که به دلیل ساختار کوچه ها و خانه های آن و کوچک بودنشان به شهر کوتوله ها شهرت یافت. شهری دارای قدمت 5 هزار ساله در حاشیه جنوبی کویر لوت که هم اکنون نیز قسمتی از این شهر کهن برای بازدید علاقه مندان در معرض دید عموم قرار گرفته شده است و اوج شگفتی این شهر در آن است که برای انسان هایی با قد کمتر از یک متر ساخته شده بود.

 

آدم کوتوله ها

آدم کوتوله ها وجود دارند؟

هر چند تا به حال کسی در این منطقه آدم کوتوله ها را به چشم خود ندیده و اطلاعات چندانی از ساکنان این شهر توسط باستان شناسان به دست نیامده است، اما وجود شهر کوتوله ها در شهداد وقایع و افسانه های مختلفی را در پی داشته است. نکته قابل توجه در خصوص این شهر نوع معماری عجیب خانه ها و کوچه های آن می باشد. به طوری که دیوارها، سقف، تنور، طاقچه ها و تمام اجزای خانه های آن برای افرادی ساخته شده که از قامت بسیار کوتاهی برخوردار باشند، به همین دلیل شهر شهداد به شهر کوتوله ها شهرت یافته است.

هر از چند گاهی هم با کشف اسکلت های بسیار کوچک شایعه کشف مومیایی یا اسکلت کوتوله های شهداد سر زبان ها می افتد که بلافاصله نیز از سوی مسئولان تکذیب می شود، مواردی هم که با عکس همراه است یا سکوت می کنند یا اینکه عکس ها به کودکان یا بیماری های خاص آن دوره نسبت داده می شود. جالب اینجاست که به گفته یک باستان شناس در شهر شهداد تمام نمادهای یک تمدن غنی وجود دارد از کشاورزی تا صنعت و ساخت و ساز و گورستان و ساخت وسایل زندگی. آنها معتقدند مردم به یکباره شهر را ترک کرده و از شهداد رفته اند؛ دلیل این مسئله نا مشخص است، نکته جالب اینکه مردم برای بازگشت به شهر امید داشته اند زیرا در خانه ها را با خشت بسته اند و وسایل خانه و اجناس ارزشمند سرجای خود نگه داشته شده است. بدون شک آنها می خواستند که پس از مدتی باز گردند، اما این امر هیچ گاه روی نداده است.

 

آدم کوتوله ها

آدم کوتوله ها وجود دارند؟

نظریه مهاجرت کوتاه مدت اما بی بازگشت مردم کوتاه قد شهداد در حالی مطرح شد که برخی از کارشناسان به کلی در خصوص وجود آدم های کوتاه قد تردید دارند، اما اهالی کوتاه قد روستای ماخونیک بیرجند، به عنوان نمونه ای عینی و زنده از مردمانی با قد یک متری و حداکثر 130 سانتی، شاید نمونه ای است که پس از صدها سال، راز و رمز غیب شدن اهالی شهر لی لی پوت های کرمان را بازگشایی کند.
روستای دورافتاده «ماخونیک» با خانه های کوچک که نصفشان زیر زمین قرار دارد، با مردمانی که متوسط قد کوتاهی دارند، یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان معرفی شده است که پس از ورود به روستا، قبل از هرچیز خانه های کوچک و سپس قد اهالی آن جلب توجه خواهد کرد.

مردمان این روستا در شهرستان بیرجند، دارای اصلیتی افغانستانی هستند که حدود سه قرن پیش، وارد ایران می شوند و از آنجایی که روستا قابل دسترسی نبوده، ازدواج فامیلی در بین آنها رواج پیدا می کند و همین موضوع باعث می شود تا کوتاهی قد، نسل به نسل ادامه پیدا کند. فعالان میراث فرهنگی با تأکید بر ضرورت های مطالعاتی دراین باره این فرضیه را مطرح کردند که احتمال ارتباطی بین این دو تمدن وجود دارد و به گفته آنها با توجه اینکه گفته می شود. این تمدن 5 هزار سال قدمت دارد و با شهر کوتوله های شهداد هم عصر است و دور از انتظار نیست که این دو تمدن با هم در ارتباط بوده اند.

 

آدم کوتوله ها در کرمان! + عکس

آدم کوتوله ها وجود دارند؟

با همه موارد مطرح شده اکنون علی داودیان، رئیس بنیاد بیماری های نادر ایران با تأکید بر اینکه بیماری هایی مانند MS و HIV به دلیل شیوع زیاد از حالت نادر خارج شده اند، گفته است:در حال حاضر حدود 400 نفر در کشور افرادی هستند که قد آنها زیر 60 سانت است. وی در ادامه از همه این افراد خواسته است تا به عضویت انجمن درآیند و همین نشان می دهد، شاید راز و رمز غیب شدن اهالی شهر لی لی پوتی ها کم کم در حال بازگشایی بوده و چندان دور از ذهن نباشد که برای آنها سرزمین مشخص و با امکانات فراهم کرد!