دوشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » تعطیلی مراکز آموزشی درغرب کشور پس از زمین لرزه سرپل ذهاب که به زخمی شدن بیش از 600 نفر از هموطنان منجرشد!

تعطیلی مراکز آموزشی درغرب کشور پس از زمین لرزه سرپل ذهاب که به زخمی شدن بیش از 600 نفر از هموطنان منجرشد!

بیش از ۶۰۰ تن در زمین‌لرزه ۶.۴ ریشتری سرپل ذهاب در استان کرمانشاه زخمی شده‌اند؛ اما هنوز گزارشی از تلفات انسانی و یا خرابی‌های گسترده در سازه‌های مسکونی منتشر نشده‌است.

صدها تن در پی زلزله شدید سرپل ذهاب مصدوم شدند

دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷   رادیو فردا به نقل از خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، به نقل از مهرداد سالاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه، گزارش داده‌است «هیچ‌گونه تلفات جانی و تخریب کامل واحدهای مسکونی در زلزله یکشنبه شب سرپل ذهاب گزارش نشده است».

آن‌طور که خبرگزاری مهر به‌نقل از اورژانس کشور گزارش داده شمار مصدومان تا ساعت‌های اولیه صبح پنجم آذر ماه به دست‌کم ۶۳۴ نفر رسیده‌است. البته برخی از مصدومان به‌صورت سرپایی مداوا و مرخص شده‌اند.

مهرداد سالاری می‌گوید در شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل ذهاب، گیلانغرب و دالاهو، آب آشامیدنی دچار آلودگی شده‌است. مشکلات مشابهی نیز از ده‌ها روستا در اطراف مرکز زمین‌لرزه گزارش شده‌است.​

فرمانداری گیلان‌غرب گفته‌است در سطح این شهرستان مجموعا سه حلقه چاه وجود دارد «که نیاز است آب شرب شهر را از آن طریق تامین کنیم، چرا که آب سراب با کمترین لرزش و زلزله کدورت پیدا می‌کند و قابل شرب نیست».

​اورژانس کشور اعلام کرده شـش تیم امدادی را به مناطق زلزله‌زده فرستاده‌است.

بنا بر گزارش‌ها در میان سازه‌های مسکونی آسیب‌دیده، خانه‌های زلزله‌زده‌ای که هنوز تکمیل نشده بودند نیز به چشم می‌خورند.

در عین حال برخی مقام‌های دولتی از وضعیت راه‌ها نیز ابراز نگرانی کرده‌اند، هرچند یک مقام ارشد استانداری کرمانشاه گفته است «همه راه‌های مواصلاتی مناطق زلزله‌زده باز است».

با وجود این‌ها هدایت حاتمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کرمانشاه به خبرگزاری مهر گفته‌است روز پنجم آذرماه تمام مدارس و دانشگاه‌های استان کرمانشاه تعطیل خواهند بود.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری بزرگای زمین‌لرزه عصر یک‌شنبه را ۶.۴ ریشتر، مرکز آن را ۱۷ کیلومتری سرپل ذهاب و عمق آن را هفت کیلومتری زمین برآورد کرده است. علاوه بر زمین‌لرزه اصلی چند پس‌لرزه نسبتا بزرگ و متوسط نیز پس از آن رخ داده است. از جمله پس‌لرزه‌ای ۵.۲ ریشتری که ۱۰ دقیقه پس از زلزله اصلی ثبت شده‌است.

زمین‌لرزه عصر یک‌شنبه چنان شدید بود که علاوه بر مناطق مختلف غرب ایران، شهروندان در عراق و حتی اسرائیل نیز آن را احساس کرده‌اند.

در ۲۱ آبان سال گذشته نیز زمین‌لرزه شدیدی در استان کرمانشاه رخ داد که بر اساس آمارهای موجود، دست‌کم ۶۲۰ نفر در پی آن کشته و بیش از هشت هزار نفر زخمی شدند.