جمعه , ۶ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری

بسته ویژه خبری

واژگونی مینی‌بوس در چهارمحال و بختیاری!

مسئول روابط عمومی اورژانس 115 چهارمحال و بختیاری گفت: واژگونی مینی‌بوس دانش آموزان در محور شهرکرد – شلمزار 16 مصدوم برجای گذاشت.

محسن ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اعلام این خبر، اظهار کرد: این حادثه دیروز حدفاصل شهرکیان – بهرام‌آباد رخ داد.

وی افزود: مصدومان این حادثه پس از انجام اقدامات درمانی، به وسیله چهار دستگاه آمبولانس به بیمارستان کاشانی شهرکرد منتقل شدند.

وی در ادامه با اشاره به حادثه رانندگی دیگری در استان، تصریح کرد: تصادف پراید با تریلی در کیلومتر سه بعد از تونل رخ محور شهرکرد – اصفهان، ۵ مصدوم برجای گذاشت.

ابراهیمی گفت: کارشناسان اورژانس ۱۱۵، چهار نفر از مصدومان را در محل حادثه درمان و یک نفر دیگر را به بیمارستان کاشانی شهرکرد منتقل کردند.

 			 				 					برف و وکولاک مهمان ۷ استان کشور 				 			 		رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آخرین وضعیت عملیات امدادی در یازده استان متأثر از سیل و آب گرفتگی خبر داد.

به گزارش میزان، مرتضی رئیسی اظهار داشت: عملیات سیل و آبگرفتگی از ١ لغایت ۴ آذر امسال به این شرح است که ۵۰ تیم شامل ۱۹۳ امدادگر در ۱۱ استان اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، لرستان و مازندران ومشغول فعالیت هستند و تا کنون به ٢٣ شهر، روستا و مناطق عشایرنشین امدادرسانی شده است.

وی در ادامه افزود: ۳۰۷ نفر امدادرسانی شده و و ۱۴ نفر به مناطق امن منتقل شده است.

رئیس سازمان امدادونجات افزود: ۱۸ نفر از هم وطنان اسکان اظطراری پیدا کرده اند و متاسفانه در رودبارچیره، فومن و گیلان چهار نفر مفقودی داشته ایم و عملیاتی امدادی همچنان ادامه دارد.

مرتضی ریئسی ادامه داد:تخلیه آب از منازل مسکونی: ٣٢ واحد بوده است و ۴ دستگاه نیز از مسیر سیلاب رهاسازی شده اند.

رئیس سازمان امداد ونجات با بیان اینکه عملیات در برف وکولاک از ٢ لغایت ۴ آذر در هفت استان اردبیل، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، زنجان، فارس، قزوین و مرکزی ادامه دارد افزود:یازده تیم شامل ۴۰ امدادگر به یازده محور و مناطق عشایرنشین امدادرسانی کرده اند.

وی در ادامه اضافه کرد:به ١۴١ نفر امدادرسانی شده و با تلاش امدادگران ١۵دستگاه نیز رهاسازی شده است.

واکنش متفاوت رقیب انتخاباتی روحانی به اظهارات “حجاریان”

سعید حجاریان تئوریسن اصلاح طلب اخیرا در گفت و گویی اعلام کرده است که “دولت روحانی استعداد و ظرفیت کافی برای مقابله با معضلات داخلی نداشت” و اینکه ” شاید بهتر بود اساساً عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیدیم و سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیم”.مصطفی هاشمی طباء درباره اظهارات اخیر سعید حجاریان به خبرآنلاین گفت: خیلی بعید است شخصی که زندگی سیاسی داشته و شناخت دقیقی از شخصیت ها و افراد دارد چنین اظهارنظری کرده باشد. برای شخص من از همان ابتدا میزان توانایی و روش کار آقای روحانی روشن بود و فکر می کنم اصلاح طلبان هم آقای روحانی را خوب می شناختند.وی با بیان اینکه آقای روحانی از نظر وابستگی سیاسی همیشه عضو جامعه روحانیت مبارز بودند، افزود: البته باید تاکید کرد که جریان اصلاحات هم هیچ گاه سرنوشت خود را به آقای روحانی گره نزد، اصلاح طلبان در همان زمان انتخابات هم اعلام کردند که خیرالموجودین را انتخاب می کنیم؛ واقعیت آن است که اصلاح طلبان چاره ای جز انتخاب آقای روحانی نداشتند زیرا گرایشی به انتخاب آقای رئیسی یا قالیباف از سوی آنها نبود بنابراین همگی تلاش می کردند تا آقای روحانی پیروز انتخابات باشد.این فعال سیاسی تاکید کرد: پس رفتار اصلاح طلبان در انتخاب آقای روحانی، گره زدن سرنوشت اصلاحات به دولت آقای روحانی نبوده بلکه اصلاح طلبان خودشان ایشان را انتخاب کردند؛ آقای روحانی هم از روز اول نگفتند که من وابسته به گروه خاصی هستم و کاملا مطابق پیش بینی ها عمل کردند.

توضیحات کدخدایی درباره میزان تخلفات انتخاباتی

قائم‌‌مقام دبیر شورای نگهبان توضیحاتی درباره میزان تخلفات انتخاباتی در دوره دهم مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در برنامه “بدون توقف” که از شبکه سوم سیما پخش می‌شود، در سخنانی درباره میزان تخلفات انتخاباتی و نحوه رسیدگی شورای نگهبان به این تخلفات، گفت: بیش از حدود 700 پرونده در رابطه با تخلفات انتخابات اخیر در قوه‌قضائیه تشکیل شد که از همین تعداد، حدود بیش از 60 کیفر خواست صادر شده و تعدادی نیز تبرئه شده‌اند و پرونده تعدادی نیز در حال رسیدگی است.وی با بیان اینکه کل گزارش‌ها و تخلفات انتخاباتی که اعلام و یا ارجاع شده، چیزی کمتر از 2 درصد است، اظهار داشت: سازوکار انتخابات در کشور ما مشکل دارد، بر فرض اگر به وزیر مربوطه‌ای در بحبوحه انتخابات بگوییم که چرا پول را نمی‌دهید؟ می‌گوید که 3 ماه است که معوقات را نداده‌ام و الآن پول به دستم رسیده‌ و ناچار هستم که پول را پرداخت کنم، ظاهرا توجیه قابل قبولی است، اما از جهت دیگر تبلیغی برای آن دولت و یا وزارتخانه می‌شود، باید بین این دو راهی چه کار کنیم؟

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: در انتخابات سال 88 نیز چنین نمونه‌هایی از گزارش‌‌های تخلفات انتخاباتی بود، اینها خیلی بزرگ شد، در انتخابات اخیر هم این مسئله اتفاق افتاد، بنابراین باید این روند را اصلاح کنیم.کدخدایی ادامه داد: ما معتقدیم که گزارش‌ها از تخلفات احتمالی انتخاباتی باید مستند باشد، در قانون انتخابات هم آمده که گزارش‌ها باید مستند به شواهد و دلایل متقن باشد، اگر مستند نباشد، فرد می‌تواند علیه کسی که گزارش داده به اتهام افترا و این طور مسائل شکایت کند.سخنگوی شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد: گزارش‌ها پیرامون تخلفات احتمالی انتخاباتی باید مستند به یک سری شواهد و دلایل باشد، ما غالب اینها را تا جایی که امکان‌پذیر باشد در همان روز انتخابات بررسی می‌کنیم.

جلسه محسن هاشمی با وزیر اطلاعات
رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای شهر تهران از برگزاری جلسه رئیس شورای شهر تهران با وزیر اطلاعات خبر داد و گفت: در این جلسه وزیر اطلاعات اعلام کرده است مشکلی در خصوص حناچی برای شهرداری تهران وجود ندارد. زهرا صدراعظم نوری در گفتگو با فارس، درباره صدور حکم شهرداری پیروز حناچیمنتخب شورای شهر تهران، اظهار داشت: محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و چند تن دیگر از اعضای شورای شهر پیگیر صدور حکم شهردار جدید از سوی وزارت کشور بودند و با توجه به جلسات صورت گرفته، اعلام شده است که تا روز دوشنبه حکم پیروز حناچی به عنوان شهردار جدید تهران صادر می‌شود. وی با اشاره به جلسه‌ای که محسن هاشمی با وزیر اطلاعات داشته است، گفت: در آن جلسه وزیر اطلاعات اعلام کرده است که مشکلی در این خصوص وجود ندارد و حکم شهردار جدید صادر می‌شود. صدراعظم نوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در بعضی از مطالب فضا‌های مجازی عنوان شده است که حکمحناچی صادر نخواهد شد، گفت: پیگیری‌هایی که تا کنون انجام داده‌ایم، هیچکدام از مراجع اعلام نکردند که در پرونده حناچی مشکلی وجود دارد. رئیس کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای شهر تهران افزود: این فضاسازی‌ها و گمانه‌زنی‌ها وجود دارد، ولی وزیر اطلاعات اعلام کرد که حکم صادر خواهد شد.
اتهام احمد عراقچی اعلام شد
رئیس کل دادگستری استان تهران از ارجاع پرونده احمد عراقچی معاون ارزی ولی‌الله سیف، رئیس کل سابق بانک مرکزی، به دادگاه به اتهام اخلال در نظام اقتصادی، ارزی و پولی کشور خبر داد.
نیلی: همسرم از من خواست که از دولت کنار بروم

دستیار سابق رئیس جمهور در امور اقتصادی: راستش در طول دولت یازدهم به دفعات تصمیم به خروج از دولت گرفتم. همسرم همیشه به من توصیه می‌کرد که اگر معتقدی که مشکلات کور به این اندازه جدی است و حتی مختصری هم می‌توانی موثر باشی ادامه بده. جمعه‌ها که گاهی به اتفاق بیرون می‌رفتیم، باب درد و دل را باز می‌کردم و از مسائل و مشکلات می‌گفتم و معمولا غز می‌زدم که خسته شدم و می‌خواهم هرچه زودتر خارج شوم. اما او معتقد بود اگر این امکان وجود دارد، نباید از دولت خارج شد. در این شرایط به شدت احساس فشار می‌کردم. اما از شما چه پنهان ایشان در دولت دوازدهم از همان ابتدا به من توصیه می‌کرد که مشخص است نمی‌توانی موثر باشی و بهتر است به کار‌های دانشگاهی برگردی. هرکس روحیاتی دارد و در مجموع حضور در دولت با روحیه من سازگار نیست. همواره انتخاب خودم حضور در دانشگاه و تحقیق و تدریس بوده و برای من بهترین اوقات همیشه زمانی بوده که سر کلاس بوده‌ام و راستش همواره از حضور در دولت‌ها احساس فشار می‌کنم. /اعتماد آنلاین

خداحافظی ۹ مقام از نهاد ریاست جمهوری

در اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، رئیس جمهوری و رئیس دفتر او با استعفای جمعی از مقامات و منصوبان نهاد ریاست جمهوری موافقت کرده‌اند.
مسیح مهاجری: از نمایندگی رئیس جمهور در دانشگاه مذاهب اسلامی
علی یونسی: از سمت دستیاری رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها
اکبر ترکان: از سمت مشاوره رئیس جمهور در احیای بافت‌های فرسوده
سیدرضا اکرمی: از سمت مشاوره رئیس دفتر رئیس جمهور
علی جنتی: از سمت مشاوره رئیس دفتر رییس جمهور
بهمن حسین پور: از سمت معاونت تشریفات دفتر رئیس جمهور
محسن محبی: از سمت ریاست مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری
فریدون وردی نژاد: از سمت مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر رییس جمهور
خلیل معظم زاده: از سمت معاونت پشتیبانی و منابع انسانی نهاد ریاست جمهوری/ آناخون خاشقجی پیش از تکه‌تکه شدن، از بدنش خارج شده بود

جدیدترین گزارش‌ها حاکی از آن است که یک متخصص کالبدشکافی که در تکه‌تکه کردن بدن روزنامه‌نگار سعودی نقش داشته، خون وی را پیش از مثله کردن از بدنش خارج و در حمام خالی کرده است. صلاح الطبیقی عضو تیم ۱۵ نفره‌ای بود که «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عرب را به قتل رساندند، برای تکه‌تکه کردن بدن وی از ترفند‌های مربوط پزشکی قانونی استفاده کرد. دیلی صباح در این رابطه گزارش داد: «لباس‌هایی که به تن خاشقجی بود از تنش درآوردند. الطبیقی خون را از رگ‌های خاشقجی بیرون کشید و آن را در حمام خالی کرد. این الطبیقی بود که بدن خاقشچی را تکه‌تکه کرد.» / ایلنا

جریان از گوگوش تا سروش را چطور می‌شود مرزبندی کرد؟!

روزنامه جوان در گزارشی نوشت:خبرگزاری دولتی ایرنا مصاحبه با ریحانه طباطبایی، عضو حزب اتحاد ملت و از محکومان امنیتی را از خروجی خود حذف کرده است؛ مصاحبه‌ای که او در آن به تفکیک و مرزبندی اصلاح‌طلبان با براندازان پرداخته است و گفته است: جریان جدید برانداز در فضای مجازی خیلی صدای بلندتری نسبت به فضای حقیقی جامعه دارد. رفتار خشن آن‌ها حتی در فضای مجازی هم محسوس است. در واقع می‌توان آن‌ها را سرنگونی‌طلب‌های خشونت‌طلب خواند. هرچند فکر نمی‌کنم در بین مردم چندان پایگاه اجتماعی داشته باشند و خیلی نباید فریب شعار‌های آن‌ها را خورد. اصلاح‌طلبان نسبت به سایر جریان‌های سیاسی ایران کمترین چالش را با براندازان دارند. در واقع جریانی که مدعی است از سروش تا گوگوش را در خود جای داده، چگونه می‌تواند با براندازان مرزبندی داشته باشد؟!

تخلف در آزادراه تهران – شمال با واگذاری زمین‌های کلاردشت به پیمانکاران

پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفتگو با تسنیم:از نمایندگان پیمانکار این آزادراه، نماینده بنیاد مستضعفان، شهرداری کلاردشت، امور اراضی و سازمان منابع طبیعی دعوت شد تا با حضور در کمیسیون توضیحات خود را ارائه کنند که این اتفاق نیز اخیراً رخ داده است. ظاهراً یک‌سری از اراضی در کلاردشت و برخی از شهر‌ها که واگذاری آن‌ها منع قانونی داشته، طی قراردادی فی مابین پیمانکاران آزادراه تهران – شمال در قبال طلب‌های آن‌ها واگذار شده است. اساساً شروع این قرارداد که بر مبنای تهاتر بوده، اشتباه و سئوال برانگیز است. آنطور که شاکیان اعلام کرده‌اند برخی از اراضی واگذار شده در کنار تپه تاریخی کلاردشت قرار دارد که از سازمان میراث فرهنگی این موضوع را استعلام شده تا نظرات خود را اعلام کند.

حرکت خودسرانه برخی نانوایان!

مشاهدات میدانی حاکیست برخی از نانوایی‌ها قیمت نان لواش را از ۲۱۰ تومان به ۲۵۰ تومان افزایش داده‌اند. ادعای این نانوایان برای افزایش قیمت نان این بود که قیمت آرد گران شده است و دیگر با قیمت قبلی پخت نان برای آن‌ها صرف ندارد. گفتنی است هنوز هیچ مجوزی برای افزایش قیمت نان به نانوایان داده نشده و برخی از نانوایان سطح شهر تهران در حرکتی خودسرانه و در سایه عدم نظارت، اقدام به افزایش قیمت نان کرده‌اند/نوداقتصادی

قانون انتخابات در حوزه تایید صلاحیت‌ها در حال اصلاح است

سید حمیدرضا کاظمی عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی در مجلس گفت: اصلاح قانون شورا‌ها در دستورکار کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور قرار گرفته و حل بخشی از مشکلات کنونی در حوزه‌های تعیین صلاحیت، عملکرد و نظارت بر شورا‌ها را می‌توان در اصلاح این قانون مورد توجه قرار داد تا دوره‌های بعد شاهد مشکلات کمتری باشیم. /ایسنا