یکشنبه , ۱ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » «بلومبرگ» گزارش داد: بازی خطرناک و ماجراجویانه عربستان و امارات در یمن/ عرب-افغان های جدیدی در راهند!

«بلومبرگ» گزارش داد: بازی خطرناک و ماجراجویانه عربستان و امارات در یمن/ عرب-افغان های جدیدی در راهند!

در حالی که حدود سه سال از تجاوز عربستان و ائتلاف تحت هدایت آن به یمن می گذرد و هزاران کشته و زخمی حاصل این تجاوز بوده است، خبرگزاری آمریکایی «بلومبرگ» در گزارشی از اتحاد عربستان با گروه تررویستی القاعده برای مقابله با انصارالله پرده برداشته است.

به گزارش تابناک، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد که عربستان و امارات در جنگ علیه یمن از گروه های تروریستی کمک می گیرند که برخی از این گروه ها به تروریست های القاعده در یمن مرتبط هستند.

در این گزارش آمده است که عربستان و امارات در سال 2016 با کمک تروریست ها محاصره شهر تعز را شکستند و این اقدام آنها دیری نپایید که با شکست مواجه شد.

بلومبرگ  اعلام کرد با استناد به اظهارات برخی از شهروندان یمنی برخی از مناطق تحت سیطره تروریست های القاعده در شهر تعز از آغاز سال 2018 تاکنون همچنان صحنه درگیری بین تروریست ها است که بر سر سیطره بر آن با یکدیگر در حال درمنازعه هستند.

در این گزارش تاکید شده است که حملات ائتلاف ضد یمن به این کشور و جنگی که در آن علیه شهروندان یمنی به پا کرده اند زمینه مساعدی را برای گسترش نفوذ تروریست های القاعده در یمن فراهم کرده است.

پیشتر نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی فاش کرده بود که ائتلاف ضد یمن به رهبری عربستان با تروریست های القاعده در یمن قراردادی سری را امضا کرده بودند و در آن توافقاتی درخصوص خروج برخی از تروریست های القاعده از برخی مناطق در مقابل پرداخت هزینه از سوی این ائتلاف صورت گرفته بود.

همچنین در گزارش آسوشیتدپرس تصریح شده بود که ائتلاف ضد یمن اقدام به عضوگیری از میان تروریست های القاعده در یمن می کرد.

آدام بارون پژوهشگر شورای روابط خارجی اروپا در لندن ضمن هشدار نسبت به حضور سلفی ها و افزایش گروه های تروریستی مسلح در یمن گفت که اگر نیروهای انصارالله هم از صحنه حذف شوند، به سختی می توان از شر گروه های مسلح دارای گرایش سلفی رهایی یافت.

بازی خطرناک و ماجراجویانه عربستان و امارات در یمن/ عرب-افغان های جدیدی در راهند!

«فریا المسیلیمی»، وابسته به اندیشکده چاتم هوس در لندن نیز در این زمینه گفت: «عربستان سعودی و امارات متحده عربی با مسلح کردن آن ها بازی خطرناک و ماجراجویانه ای را آغاز کرده اند. نظامی و مجهز کردن سلفی ها یک تهدید دوگانه است. آنها عرب-افغانی های جدیدی هستند(مانند بن لادن).

در پی جنگ یمن گروه القاعده توانست سلطه خود را بر برخی مناطق دور افتاده در شرق این کشور تقویت کند.

گروه های تکفیری نقش اصلی را در کنترل دیگر استان های جنوبی یمن از جمله عدن دارند، جایی که دولت قانونی (مستعفی) عبد ربه منصور هادی با فشارهایی از سوی جدایی طلبان نزدیک به امارات روبه رو است.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

تجاوز عربستان و امارات به یمن تاکنون منجر به کشته شدن بیش از ۱۶ هزار یمنی بی گناه و ویرانی زیر ساخت های این کشور شده است.