جمعه , ۶ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » ۲۹ آبان سالروز درگذشت مرحوم شایانفر مسئول دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان !!!

۲۹ آبان سالروز درگذشت مرحوم شایانفر مسئول دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان !!!

مروری بر زندگی گنجینه اسرار انقلاب؛«شایانفر» از “قزل‌حصار” تا کیهان

«حسن شایانفر» از "قزل‌حصار" تا کیهان

در این گزارش مروری به ادوار زندگی وی داریم.

به گزارش مشرق، 29 آبان‌ماه سالروز درگذشت حاج حسن شایانفر، معروف به «گنجینه اسرار انقلاب» است.

شایانفر متولد 1335 در تهران بود. وی پیش از انقلاب در انتشارات “کانون نشر و پژوهش‌های اسلامی” فعالیت می‌کرد که به نحوی مرکز فعالیت‌های سیاسی هم بود.

علاوه بر حسن شایانفر، مصطفی زمانی، شهید علی‌اکبر وهاج، قاسم تبریزی در این مرکز به فعالیت علیه رژیم شاهنشاهی می‌پرداختند. وی شاگرد درس اخلاق آیت‌الله مجتبی تهرانی بود و در ابتدای انقلاب مدتی هم در کمیته فعالیت می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

دلتنگی‌های یک روزنامه‌نگار برای «برادر حسن»

دو ویژگی بارز مرحوم شایانفر از زبان صفارهرندی

برای نیمه پنهان حسین شریعتمداری

** اسنادخوانی در پایگاه خلیج و دفتر سیاسی

با پیروزی انقلاب اسلامی به مرکز پخش مطبوعات رفت و یک سال بعد به عضویت سپاه پاسداران درآمد. در سپاه بخشی مربوط به اسناد وجود داشت که مرکز آن در پایگاه “خلیج” در خیابان پاسداران بود. شایانفر فرصت مناسبی یافته بود تا اسناد ساواک درباره احزاب، گروه‌ها و شخصیت‌ها و جریانات را بخواند.

شاید همین حضورش در این مرکز اسناد و خواندن اسناد و مدارک بود که موجب شد بعدها وقتی به کیهان رفت، مجموعه “نیمه پنهان” را منتشر کند. مجموعه‌ای که حدود 40 جلد آن منتشر شد و در هر جلد به بازخوانی افکار و  مواضع اشخاص و جریان‌های معارض سیاسی و فرهنگی می‌پرداخت.

مرحله سوم فعالیت شایانفر، ورود وی به دفتر سیاسی سپاه پاسداران بود. در دفتر سیاسی آن زمان شخصیت‌هایی همچون حاجی محمدزاده، حسین شریعتمداری و صفارهرندی حضور داشتند. بخش “تحلیلِ” دفتر سیاسی به بررسی اوضاع سیاسی، نقشه‌های آمریکا و توطئه‌های حزب دموکرات، چریک‌های فدایی خلق، سازمان پیکار، حزب رنجبران و اوضاع کردستان می‌پرداخت. وی در دفتر سیاسی سپاه توانست آگاهی خوبی از شخصیت‌های سیاسی و جریان‌ها به دست بیاورد و اطلاعات خود را تکمیل کند.

** حضور در “قزل‌حصار” به دعوت مجید انصاری

یکی از فرازهای مهم زندگی مرحوم شایانفر، حضور وی در زندان قزل‌حصار برای فعالیت‌های فرهنگی بود. در آن زمان حجت‌الاسلام مجید انصاری از طرف شورای عالی قضایی مسئول امور زندان‌ها در امور فرهنگی شده بود و در جلسه‌ای با حسین شریعتمداری و حسن شایانفر  برای این مسئولیت جلسه‌ای تشکیل داد و نقطه آغاز فعالیت آنها در زندان قرل‌حصار بود.

مسئولیت برنامه‌ریزی فرهنگی در قزل حصار با شایانفر بود در آن زمان زندان‌ها شاهد حضور افراد به جامانده از گروهک‌ها و جریان‌های معارض جمهوری اسلامی بودند که برخی از این افراد پشیمان، برخی هم بر سر موضع و برخی دچار آشفتگی در عقاید شده بودند.

مرحوم حسن شایانفر در کنار مرحوم فرج‌الله سلحشور

اولین گام شایانفر در زندان قزل‌حصار، برگزاری جلسات پرسش و پاسخ بود که پرویز جنتی، حسین شریعتمداری و خود شایانفر داخل بندها می‌رفتند، زندانی‌ها سوالاتشان را در بخش‌های سیاسی، ایدئولوژی و اجتماعی می‌پرسیدند و آنها پاسخ می‌دادند. بخش دیگری از فعالیت‌ آنها کلاس‌های نهج البلاغه بود.کلاس معارف و تاریخ نیز بخش دیگری از اقدامات شایانفر در قزل‌حصار به‌ شمار می‌رفت.

اقدام دیگر وی راه‌اندازی کلاس درس برای زندانیان بود، جهت ادامه تحصیل بود.کلاس‌های نقاشی، طراحی، داستان‌نویسی و راه‌اندازی کتابخانه‌ای با بالغ بر چند هزار کتاب از دیگر فعالیت‌های فرهنگی مرحوم شایانفر بود.

این فعالیت‌ها مربوط به دهه 60 بود. در سال 72 با ورود حسین شریعتمداری به موسسه کیهان، حسن شایانفر که دوست قدیمی وی بود نیز به کیهان آمد و مسئولیت دفتر پژوهش‌های مؤسسه کیهان و مشاور فرهنگی را برعهده گرفت. در این دوره با توجه به پروژه نفوذ فرهنگی دشمن و چاپ مجلات و روزنامه‌های مختلف، وی به انتشار مجموعه نیمه پنهان اهتمام کرد که به بازخوانی و معرفی پیشینه اشخاص و جریان‌های ضدفرهنگی می‌پرداخت.

صفحه نیمه پنهان روزنامه کیهان که به بررسی اشخاص و جریان‌های ضدانقلاب می‌پرداخت

وی صفحه‌ای از روزنامه کیهان را به این کار اختصاص داده بود. مطالب نیمه پنهان به بررسی احزابی همچون حزب خلق مسلمان، شخصیت‌های رژیم گذشته، روزنامه نگاران و نویسندگان فراری و فرقه‌هایی همچون بهائیت و صوفیه اختصاص داشت.

مرحوم شایانفر معروف به گنجینه اسرار انقلاب، بعد از چندسال دست و پنجه نرم کردن با بیماری، در ایام اربعین حسینی در سال 95 دعوت حق را لبیک گفت.

منبع: تسنیم