دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » اولین سفر جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا به تهران بعد از بازگشت تحریم‌ها: زندانی کردن دوتابعیتی‌ها برای ایران هزینه دارد!

اولین سفر جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا به تهران بعد از بازگشت تحریم‌ها: زندانی کردن دوتابعیتی‌ها برای ایران هزینه دارد!

بی‌بی‌سی – آقای هانت که به تهران سفر کرده با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی دیدار کرده است.او نخستین وزیر خارجه یک کشور غربی است که بعد از بیرون آمدن کامل آمریکا از برجام به ایران سفر می‌کند.پیش از این سفر آقای هانت گفته بود که یکی از اهداف سفر او آزاد کردن ایرانی-بریتانیایی‌های زندانی و بخصوص نازنین زاغری رتکلیف، کارمند موسسه خیریه تامپسون رویترز وابسته به خبرگزاری رویترز است.

آقای هانت در این باره گفت: “من این موضوع را برای مقام‌ها روشن کردم که اگر ایران بخواهد از موضوع دو تابعیتی‌ها به عنوان اهرم فشار سیاسی استفاده کند برایش پیامدهایی خواهد داشت و بریتانیا اجازه نخواهد داد که چنین چیزی اتفاق بیافتد و هزینه‌ای نداشته باشد.از نظر ما این شرایط را نمی‌توان ادامه داد. فقط هم مسئله نازنین زاغری نیست، افراد دیگری هستند که خانواده‌هایشان خواسته‌اند نامشان را اعلام نکنیم. هیچ کشوری در دنیا نباید فکر کند که اگر چیزی را از کشوری دیگر می‌خواهد باید شهروندانش را زندانی کند و این غیر قابل قبول است.”

جواد ظریف وزیر خارجه ایران در پاسخ خبرنگار بی‌بی‌سی که پرسید چرا ایران نازنین زاغری را آزاد نمی‌کند تا هم بی‌عدالتی را اصلاح کرده باشد و هم روابط ایران و بریتانیا بهتر شود گفت: “من در جایگاهی نیستم که باره زوایای قانونی این پرونده اظهار نظر کنم، او شهروند ایران است و قوه قضاییه که دستگاه مستقلی است او را متهم کرده. ما در وزارت خارجه در این پرونده کمک‌های انسان دوستانه کرده‌ایم و این کار را ادامه خواهیم داد.”

ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری از پیام “محکم” و “روشن” جرمی هانت قدردانی و اظهار امیدواری کرد که همسرش آزاد شود.

او به بی‌بی‌سی گفت در زمان سفر تقریبا یازده ماه پیش بوریس جانسون (وزیر خارجه قبلی بریتانیا) هم امید زیادی داشته که ناامید شد، بنابراین سعی می‌کند بیش از حد به خودش امیدواری ندهد.

او همچنین گفت شرایط جسمانی و روانی همسرش خوب نیست و “دسترسی به روانپزشک و نورولوژیست برای درمان دردهای گردن و کمر و پای همسرش، میسر نشده است. پزشک زندان این نیاز را تایید کرده، قوه قضائیه هم تایید کرده مشکل، رئیس زندان است که عضوسپاه پاسداران است.”

ایران به وضوح زیر فشار است

بحث برجام و حمایت بریتانیا از آن یکی از محورهای گفتگوی وزیر خارجه بریتانیا با مقام‌های ایران بود و آقای هانت در پاسخ به این سوال که چقدر اطمینان دارد ایران زیر فشار تحریم ها دوام بیاورد و به برجام پایبند بماند، گفت:

“واضح است که کشور بسیار زیر فشار است و اگر مثل امروز ما صبح دوری در اطراف بزنید کالاهای غربی خیلی کمی در فروشگاه‌ها می‌بینید. این یکی از موارد نادری است که ما رویکردی متفاوت با آمریکا داریم و فکر می‌کنیم که برجام توافق خوبی است. شرایط در خاورمیانه به اندازه کافی پیچیده، دشوار و مسموم هست و وجود یک قدرت هسته‌ای در این منطقه شرایط را خطرناک‌تر خواهد کرد. ما می‌خواهیم راهی را برای کشورهایی پیدا کنیم که می‌خواهند تجارت مشروعی با ایران داشته باشند.”

خبرنگار بی‎بی‌سی سوال مشابهی از محمد جواد ظریف پرسید که ایران چقدر مطمئن است که بریتانیا در کنار این کشور و برجام بماند و اسیر وسوسه آمریکا نشود؟

“آقای هانت به من اطمینان داد که بریتانیا به برجام و ماندن در برجام اعتقاد دارد. البته ما باید اقدامی را هم ببینیم، ما از تعهد سیاسی بریتانیا و چهار بعلاوه یک فعلی استقبال می‌کنیم اما فکر می‌کنیم تعهد سیاسی باید با اقدام عملی همراه باشد.”

این نخستین سفر آقای هانت به تهران و چهارمین سفر یک وزیر خارجه بریتانیا در پانزده سال گذشته است. یازده ماه پیش بوریس جانسون وزیر خارجه وقت بریتانیا برای موضوع نازنین زاغری رتکلیف به ایران رفت اما نتوانست ایران را برای آزادی او متقاعد کند.

دو ماه پیش ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهان آزادی او شد. اما با این حال هنوز تغییری در وضعیت خانم زاغری به وجود نیامده است.

روابط ایران و بریتانیا که در چهار دهه گذشته فراز و نشیب زیادی داشته، اکنون در بالاترین سطح دیپلماتیک است و دو کشور در پایتخت یکدیگر سفیر دارند.

از زمان خروج آمریکا از برجام، بریتانیا اعلام کرده که به این توافق پایبند می‌ماند و برای برخورداری ایران از منافع رفع تحریم‌ها، تلاش می‌کند.

 

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷   رادیو فردا

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، روز دوشنبه ۲۸ آبان گفته است، اگر سیاست ایران این باشد که از بازداشت دوتابعیتی‌ها به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک استفاده کند، چنین رویکردی برای ایران هزینه خواهد داشت.

به گزارش گاردین، جرمی هانت که به تهران سفر کرده است پس از دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ، به طور خصوصی بادختر نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در ایران، و همچنین برادر وی دیدار کرد.

طبق این گزارش با درخواست وزیر خارجه بریتانیا برای دیدار با نازنین زاغری در زندان مخالفت شده است.
بیشتر بخوانید:
وزیر خارجه بریتانیا در تهران با ظریف دیدار کرد

نازنین زاغری-رتکلیف روز ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه توسط سپاه پاسداران بازداشت شد. خانم زاغری از سوی سپاه پاسداران به همکاری با موسسات مخالف جمهوری اسلامی و مشارکت در فعالیت‌های «براندازی نرم» متهم شد و دادگاه او را به پنج سال حبس محکوم کرد.

وزیر امور خارجه بریتانیا در مصاحبه با گاردین در تهران گفته است: نازنین یک زن فوق العاده شجاع است که به اندازه نیمی از عمر دخترش را در زندان سپری کرده است. او به شدت در رنج است و من فکر می کنم اگر ایران می خواهد یک کشور پذیرفته شده در جهان باشد، نمی‌تواند افراد را مانند نازنین زندانی کند. این نادرست است.

جرمی هانت با انتقاد تداوم حبس نازنین زاغری طی بیش از دو سال و نیم اخیر، خواستار آزادی و بازگشت او در کنار دختر و خانواد‌ه‌اش شده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا تصریح کرد: اگر سیاست ایران این است که از بازداشت شهروندان دوتابعیتی به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک استفاده کند، این برای ایران پیامدهایی خواهد داشت. ما اجازه نخواهیم داد که چنین رفتاری بدون مجازات و هزینه باقی بماند . آنها باید این را بدانند که چنین وضعیتی، وضعیت پایداری نیست.

جرمی هانت با این حال اذعان کرده است همتای او محمد جواد ظریف و دیگر مقامهای دولت حسن روحانی نفوذی در پرونده نازنین زاغری ندارند و تلاش‌های او برای دیدار با مقام های قضایی نتیجه ای نداشته است.

او گفته است: کسانی که من با آنها صحبت کردم به رهبر ایران گزارش می‌دهند اما قوه قضاییه و نظامی‌ها (سپاه) جداگانه به رهبر گزارش میدهند. بنابراین (موضوع نازنین زاغری) خارج از کنترل کسانی است که من با آنها صحبت کردم.

انتقاد از وعده‌های برجام اتحادیه اروپا

جرمی هانت همچنین روز دوشنبه با علی شمخانی، دبیر شواری عالی امنیت ملی دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، آقای شمخانی در این دیدار به وزیر خارجه بریتانیا گفت: «مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام به میزبانی و تلاش اتحادیه اروپا صورت گرفت و نقض آن نیز به معنای زیر پاگذاردن حیثیت، اعتبار و جایگاه سیاسی اتحادیه اروپا از سوی آمریکاست».

بریتانیا هم در قالب سه کشور اروپایی در دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی و هم به عنوان عضوی از گروه ۱+۵ از آغاز در گفت‌وگوهای هسته‌ای حضور داشت.

وزیر امور خارجه بریتانیا نخستین مقام بلندپایه اروپایی است که پس از بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران به تهران سفر کرده است.
با استفاده از گزارش‌های گاردین و رادیو فردا؛خ