دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

 

استقبال «مارتین گریفیتس» از تصمیم انصارالله یمن، روایت سفارت انگلیس در تهران از اهداف دیدار «هانت» با ظریف، تأیید مذاکره آمریکا و طالبان، تحریم هجده تبعه سعودی مظنون به دخالت در قتل خاشقجی از سوی آلمان، صرف نظر «بنت» از استعفا و اعلام حمایت از کابینه نتانیاهو و آخرین تلاش های شورای همکاری خلیج فارس برای بقا با دعوت جدید از قطر، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه بوده اند. در این میان، پیام شفاهی رئیس جمهوری سوریه برای شاه اردن نیز از جمله تحولات مهم بوده است.

به گزارش «تابناک»؛ خبرگزاری «عمون» اردن مدعی شد، بشار اسد یک پیام شفاهی برای ملک عبدالله، شاه اردن فرستاده است.

این خبرگزاری اردنی دوشنبه شب نوشت: بشار اسد «عبدالکریم الدغمی» رئیس هیأت پارلمانی اردنی که در دمشق است، مأمور رساندن این پیام کرده است.

رئیس جمهوری سوریه به الدغمی گفت، به ملک عبدالله اعلام کند که من به آینده و جلو می نگرم و به گذشته و پشت سر نگاه نمی کنم.

شاید بتوان این گونه تحلیل کرد که اشاره بشار اسد به چشم پوشی سوریه بر نقش آفرینی منفی اردن در بحران هفت ساله این کشور باشد.

این خبرگزاری اعلام کرد، بشار اسد قول داده که اردنی های زندانی در سوریه را نیز آزاد کند.

پیام شفاهی رئیس جمهوری سوریه برای شاه اردن/تحریم ۱۸ تبعه سعودی مظنون به دخالت در قتل خاشقجی از سوی آلمان/صرف نظر «بنت» از استعفا و اعلام حمایت از کابینه نتانیاهو/روایت سفارت انگلیس در تهران از اهداف دیدار «هانت» با ظریف

روز دوشنبه، یک هیأت پارلمانی اردنی شامل رؤسای کمیسیون های پارلمان این کشور به ریاست «عبدالکریم الدغمی» با بشار اسد دیدار و گفت و گو کرد.

استقبال «مارتین گریفیتس» از تصمیم انصارالله یمن

مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن از تصمیم انصارالله یمن برای توقف حملات موشکی و پهپادی ضد نیروهای ائتلاف عربی تحت سرکردگی آل سعود استقبال کرد.

در بیانیه ای که دفتر گریفیتس منتشر کرده، آمده است: اعلام توقف حملات موشکی و پهپادی از سوی انصارالله مورد استقبال است و امیدواریم، همه طرف ها خویشتندار باشند که در ایجاد فضای مناسب برای گفت وگو و رایزنی سهیم است.

شایان ذکر است، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن از آمادگی برای توقف شلیک موشک ها و پرواز پهپادها در راستای حمایت از صلح و از بین بردن هرگونه بهانه ائتلاف سعودی برای ادامه تجاوزات خبر داد.

محمد علی الحوثی اعلام کرد، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن توقف شلیک موشکها و پهپادها را در راستای تقویت تلاش های او و تقویت صلح خواستار شده است.

پیام شفاهی رئیس جمهوری سوریه برای شاه اردن/تحریم ۱۸ تبعه سعودی مظنون به دخالت در قتل خاشقجی از سوی آلمان/صرف نظر «بنت» از استعفا و اعلام حمایت از کابینه نتانیاهو/روایت سفارت انگلیس در تهران از اهداف دیدار «هانت» با ظریف

وی افزود: از مراجع رسمی مسئول می خواهیم شلیک موشک ها و پرواز پهپادها را به منظور از بین بردن هر گونه بهانه جویی برای ادامه تجاوزات و محاصره، متوقف کنند.

محمد علی الحوثی همچنین شلیک موشک های بالستیک و حملات پهپادی را در راستای بازدارندگی در مقابل متجاوزان و تخریب زیرساخت ها عنوان و تصریح کرد: اگر ائتلاف سعودی خواهان صلح است، ما آماده توقف عملیات نظامی در تمام جبهه ها هستیم.

روایت سفارت انگلیس در تهران از اهداف دیدار «هانت» با ظریف

سفارت انگلیس در تهران، روز دوشنبه در پیامی توئیتری اهداف سفر «جرمی هانت» و دیدار با همتای ایرانی وی را تشریح کرد.

سفارت انگلیس در تهران در این خصوص نوشت: «جرمی هانت»، وزیر امور خارجه انگلیس اولین ملاقات خود را با ظریف وزیر خارجه ایران در آغاز سفر خود به ایران داشت.

پیام شفاهی رئیس جمهوری سوریه برای شاه اردن/تحریم ۱۸ تبعه سعودی مظنون به دخالت در قتل خاشقجی از سوی آلمان/صرف نظر «بنت» از استعفا و اعلام حمایت از کابینه نتانیاهو/روایت سفارت انگلیس در تهران از اهداف دیدار «هانت» با ظریف

توئیت مذکور در ادامه می افزاید: مذاکرات در این سفر پیرامون توافق هسته ای، منطقه و نگرانی های مربوط به پرونده های انگلیسی های دو تابعیتی بوده است.

تأیید مذاکره آمریکا و طالبان

گروه طالبان با انتشار بیانیه ای، دور جدید مذاکرات صلح بین نمایندگان این گروه و «زلمای خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان را تأیید و اعلام کرد تاکنون در مورد هیچ مسأله ای توافق صورت نگرفته است.

در این بیانیه به نقل از «ذبیح‌الله مجاهد»، سخنگوی این گروه آمده است، در تاریخ های (۱۴، ۱۵ و ۱۶) ماه نوامبر سال جاری میلادی، یک هیأت عالی رتبه از نمایندگان طالبان با هیأتی از آمریکا در دوحه دیدار و در مورد مذاکرات صلح افغانستان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این بیانیه آمده است، صرفا مذاکرات اولیه بین طرفین صورت گرفته و هیچ گونه ای توافقی نشده است.

گروه طالبان همچنین اخبار مربوط به تشکیل دولت موقت در افغانستان را تکذیب کرد و گفت هرگز توافقی نخواهد کرد که خلاف اصول اسلامی، سیاست های امارت اسلامی و آرمان‌های شهدا و مجاهدین باشد.

این در حالی است که پیشتر برخی منابع اعلام کرده بودند که آزادی زندانیان طالبان، خروج نیروهای خارجی و حذف نام این گروه از لیست سیاه از خواسته های اصلی این گروه است و آمریکا و طالبان، در مورد بخشی از این خواسته ها توافق کرده اند و رایزنی ها بین طرفین در زمینه خروج نیروهای خارجی، تعلیق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و تشکیل دولت موقت جریان دارد.

تحریم هجده تبعه سعودی مظنون به دخالت در قتل خاشقجی از سوی آلمان

وزارت امورخارجه آلمان در پی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، تحریم‌هایی را علیه هجده تبعه عربستان سعودی وضع کرد.

همچنین شبکه تی آر تی ترکیه اعلام کرد، وزارت امور خارجه آلمان سفر هجده تبعه عربستان سعودی را به علت آنکه مظنون به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی بودند، به این کشور ممنوع اعلام کرد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی روزنامه واشنگتن پست در دوم اکتبر پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقامات ارشد عربستان و به خصوص محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان) مدعی شدند، خاشقجی پس از انجام کارهای اداری خود کنسولگری عربستان را ترک کرده است. با این حال، ریاض پس از نزدیک به سه هفته از کشته شدن خاشقجی در درون کنسولگری این کشور اذعان و علت آن را درگیری او در داخل کنسولگری عنوان کرد.

صرف نظر «بنت» از استعفا و اعلام حمایت از کابینه نتانیاهو

«نفتالی بنت»، وزیر آموزش اسرائیل و رئیس حزب «بیت یهودی» امروز دوشنبه اعلام کرد، موضع این حزب حمایت از کابینه بنیامین نتانیاهو است.

به غیر از بنت، «آیلت شاکد»، وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی که وی نیز عضو حزب بیت یهودی است، قصد کناره گیری از این سمت را داشت؛ اما او نیز از تصمیم خود صرف نظر کرده است.

اگر این دو وزیر از سمت خود کناره گیری کرده و حزب بیت یهودی از ائتلاف با نتانیاهو خارج می شد، سقوط نتانیاهو قطعی و برگزاری انتخابات زودهنگام در سرزمین های اشغالی حتمی می شد.

در حال حاضر، گویا تنها «موشه کاحلون» وزیر دارایی رژیم صهیونیستی خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام باشد.

روز گذشته، کاحلون و بنت با تعطیلی کنیست برای برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت کرده بودند.

آخرین تلاش های شورای همکاری خلیج فارس برای بقا با دعوت جدید از قطر

خالد الجار الله، معاون وزیر خارجه کویت از پیشرفت در پرونده بحران میان قطر و کشورهای محاصره کننده شامل عربستان، امارات، بحرین و مصر خبر داد.

وی گفت: تمام کشورهای عضو شورای همکاری در نشست آینده سران در ریاض شرکت می‌کنند که مایه خوش‌بینی است.

الجار الله افزود: طارق القونی سفیر مصر در کویت هم روز دوشنبه با معاون امور وطن عربی وزارت خارجه کویت برای بررسی زمان برگزاری کمیته مشترک میان دو کشور دیدار می‌کند.

روزنامه الرای کویت از تماس تلفنی جداگانه پادشاه سعودی و امیر قطر با امیر کویت خبر داد که طی آن مسائل مورد توجه مشترک و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین المللی بررسی شده است.

آخرین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس به سبب محاصره قطر از سوی کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر به تأخیر افتاد، محاصره‌کنندگان، قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده‌‌اند، در حالی که دوحه تأکید کرده است، کشورهای محاصره کننده برای تحمیل قیمومیت خود تلاش می‌‌کنند.